14. mája 2019

VIDEO: Všetko o pestovaní batátov! Je čas pripraviť sa na výsadbu

Aj keď batáty na prvý pohľad pripomínajú klasické zemiaky, z botanického hľadiska nie sú tieto plodiny príbuzné. Preto sa nepestujú a ani neskladujú ako klasické zemiaky. Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o ich pestovaní.

Sladké zemiaky sú hľuzy povojníka batatového.Autor: Shutterstock

Povojník batátový (Ipomoea batata) u nás známy ako batát či sladký zemiak pochádza zo Strednej Ameriky. Nie je náročný na pestovanie a konzumuje sa jeho hľuza – batát. Údajne sa sladké zemiaky dostali do Európy ešte skôr ako klasické zemiaky.

Pestovanie 

Vyhovujú mu dobre priepustné a výživné pôdy. Keď sa rozhodnete pre pestovanie sladkých zemiakov je ideálne začať s prípravou hriadok už na jeseň - je dobré ich porýľovať aspoň do hĺbky 30 cm. 

Veľmi dôležitým faktorom pre úspešnú úrodu je teplota. Rastliny totiž netolerujú mráz a dokonca zle zvládajú už aj teploty pod 5 stupňov. Vtedy zastavia svoj rast.

Preto sa predpestované priesady vysádzajú až v druhej polovici mája, ak to počasie dovolí. Na hriadky je vhodné položiť pestovateľskú fóliu, do ktorej vyrežeme otvory. Fólia dodá pôde teplo. Rastliny potrebujú pre svoj rast aspoň 3 až 4 teplé mesiace bez mrazov. Hľuzy je treba vysadiť do hĺbky asi 20 cm. Priesady,ktoré vysadíte plytko alebo ich málo zahrniete zeminou, prinášajú nižšiu úrodu. Dajte tiež pozor, aby ste ich nevysádzali do premokrenej pôdy, ktorú znášajú veľmi zle.

Batáty sa rozrastajú rýchlo, preto ich vysádzajte do radov vzdialených aspoň 70 až 100 cm. Ich vzájomný rozostup by mal byť aspoň 30 cm. 

Po vysadení doprajte rastlinám zálievku. Zavlažovať je vhodné ešte ďalších 10 dní. Potom už zavlažujte len za suchého počasia a to opatrne, pretože batáty nemajú radi zamokrenú pôdu. Opatrní buďte aj pri odstraňovaní buriny, keďže rastliny majú citlivé korene. Preto je vhodné odstraňovať ju ručne. 

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

VIDEO: Všetko o pestovaní batátov! Je čas pripraviť sa na výsadbu
Patrícia Poklembová