22. novembra 2019

Vlastný kompost je na nezaplatenie! Vieme, ako sa k nemu dopracovať

Vyzretý voňavý kompost je ideálna a prijateľná možnosť, ako vylepšiť kvalitu pôdy v záhrade bez použitia umelých hnojív.

Kvalitný kompost zvyšuje množstvo pôdnych mikroorganizmov a dokáže na seba viazať ťažké kovy, čiastočne aj dusičnany a tak chráni rastliny pred nežiaducimi vplyvmi.Autor: profimedia.sk

Kompost je výborný zdroj blahodarne pôsobiacich látok. Je zmesou dusíkatých a uhlíkatých prísad, ktoré ste doň pridali. V domácich podmienkach je to spravidla bioodpad z kuchyne, hnoj v súčasnosti asi najčastejšie v zastúpení slepačieho trusu, pokosená tráva či pohrabané lístie. Vrstvený s pôdou, rovnomerne vlhký vytvára ideálne prostredie na život prospešných mikroorganizmov starajúcich o rozklad biologického pôvodu. Vyrobiť ho nie je kumšt, ale isté znalosti treba o ňom mať.

Najľahšia cesta je začať 

Jeseň ponúka dostatočné množstvo rastlinného materiálu vhodného do kompostu. Opadávajú listy, vzniká hŕba štiepky z orezaných ovocných drevín, na jar zas pribudne pokosená tráva. Počas hlavnej sezóny sa neustále hromadí biologický odpad či už zo záhrady, alebo z domácnosti. Všetok obsahuje látky blahodarné pre rastliny a pôdu, ktoré výrazne vplývajú na výšku úrody. Nevyhadzujte ich preto, ale radšej si zaobstarajte kompostér, ktorý vám pomôže premeniť odpad na zázračný kompost. Použijete ho v okrasnej časti záhrady napríklad pri výsadbe trvaliek, ako aj pri výsadbe ovocných drevín a krov či pri vylepšení pôdy na zeleninových hriadkach. Takto ušetríte nielen peniaze, ale pomôžete aj životnému prostrediu a klíme.

Predchádzajúca strana 1 / 6 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Vlastný kompost je na nezaplatenie! Vieme, ako sa k nemu dopracovať
Szabóová Jarmila v spolupráci s kompostuj.me