15. marca 2019

Zdravý a obľúbený! Všetko, čo musíte vedieť o pestovaní hrachu

Patrí medzi prvú zeleninu, na ktorej si na jar môžete pochutiť. Ak dodržíte pri pestovaní niekoľko zásad, môžete sa tešiť na bohatú úrodu. Pustite sa teda do vysievania .

Autor: profimedia

Skôr ako si kúpite osivo, premyslite si, ktorú odrodu hrachu dreňového vysejete. Jeho osivo sa vyznačuje tým, že je zvráskavené a nie hladké. Pri klíčení vie prijať 150 až 155 % vody v porovnaní so svojou hmotnosťou. Osivo kupujte morené, ktoré zaručuje, že pri klíčení ho nezničí žiadna pôdna hubová choroba alebo škodca. Nemalo by byť staršie ako tri roky. Hraničná teplota na klíčenie a rast je približne 4,5 °C. Osivo možno vysiať aj skôr, ale pre nedostatok tepla nebude klíčiť ani rásť. Bude len nabobtnávať, čo je dôležitá fáza pred klíčením, ale ak na takéto osivo bude dlhší čas pôsobiť nízka teplota, zhorší sa energia klíčivosti a jednoducho vyhnije.

Odrody hrachu

Z nových odrôd hrachu sú chutné skoré odrody ‘Rani’, ‘Premium’, ‘Exzellenz‘, zo stredne zrejúcich ‘WAV 0045’, stredne neskorá odroda ‘Jumbo’ a neskorá  ‘Maxigolt’. Pre nepriaznivé minuloročné počasie sú na našom trhu tento rok len niektoré odrody. Zo skorých je to ‘Exzellenz’, ktorá má 10 cm dlhé struky so zrnami vynikajúcej lahodnej chuti. Z neskorších je to odroda ‘WAV 0045’, ktorá má struky dlhé 11 cm a v  struku je 8 až 10 zŕn. V poslednom období sa na našom trhu presadzujú aj neskoršie odrody hrachu. Ich výhoda je, že veľmi pomaly prechádzajú do škrobu. Takouto vlastnosťou disponuje ‘Jumbo’ a ‘Maxigolt’. Uvedené odrody majú navyše veľké struky 11 až 12 cm, v ktorých je 8 až 10 zŕn. Zo starších, veľmi osvedčených odrôd možno spomenúť skorú odrodu ‘Avola’ a stredne neskorú odrodu ‘Ambassador’, ktoré sa vyznačujú dobrou odolnosťou proti chorobám a teplu.  

Nenáročná zelenina

Hrach nie je náročný na pôdu. Dopestujete ho vo všetkých typoch pôd, okrem veľmi ílovitých a plytkých. Jeho korene prerastajú až do hĺbky 100 až 110 cm. Hodnota pH by mala byť 6,5 až 8, mierne zásaditá. Neznáša vlhké neprevzdušnené pôdy. Na piesčitejších pôdach naopak treba zabezpečiť závlahu. Dôležité je vedieť, že rastliny hrachu sa nemajú pestovať po sebe, a preto ich pestovateľskú plochu treba striedať. Na to isté miesto v záhrade ho vysievajte len každý 4. až 5. rok. Na predplodinu nie je náročný. Mal by sa vysievať hneď, ako to počasie dovolí. Pri neskoršom výseve vplyvom tepla sa stonka skracuje a vytvára sa menej strukov. Dostatok vody mu zabezpečte pri klíčení a pri kvitnutí. Nedostatok vody spôsobuje ploché struky, v ktorých sa nevytvárajú zrná.         

Zásady výsevu

– Hrach vysievajte do riadkov a nie do hniezd, tým predídete zbytočnému plytvaniu osivom, hnilobe a následne nízkej úrode. Riadkový výsev uľahčuje okopávanie a plenie burín.  

– S vysievaním začnite hneď, ako to počasie dovolí. Krátke dni podporujú rast vegetatívnych častí rastliny. Keď sa dni predlžujú a je viac svetla, začnú sa vytvárať kvety. 

– Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť minimálne 30 cm, pri skorých odrodách do 60 cm. U odrôd s dĺžkou stonky 60 cm a viac, stredne zrejúce, stredne neskoré a neskoré odrody, vzdialenosti medzi riadkami by mali byť približne 40 cm.  

– Semená vysievajte asi 3 cm od seba a u veľkozrnných odrôd by mala byť vzdialenosť 5 až 6 cm.  

– Hĺbka výsevu je podľa typu pôd od 3 cm – ťažšie pôdy až po 6 až 8 cm – ľahšie pôdy.

Živiny pre hrach

Z hľadiska živín prevládal názor, že hrach nepotrebuje dusík, lebo si ho dokáže viazať pomocou nitrifikačných baktérií v hľuzkách na koreňoch. To nie je pravda! Ak by ste chceli docieliť vyššiu a kvalitnejšiu úrodu, zadovážte si inokulum. Sú to nitrifikačné baktérie, ktoré sa aplikujú na osivo hrášku tesne pred výsevom. Nalepia sa na osivo a pri klíčení sa okamžite naviažu na mladé korienky a podporujú ich lepší rast. Bohatú úrodu zabezpečí aplikácia maštaľného hnoja na jeseň. Draslík a fosfor by mali byť dodané do pôdy v celom množstve na jeseň a dusík 70 % na jeseň a 30% na jar. Vhodné je použiť aj fermentovaný hydinový trus, len ho dávkujte opatrne a pomenej, aby sa klíčiace rastlinky nespálili.                            

Pozor na škodcov

Hrach napádajú skočky, vošky, roztoče a molice. Na boj proti nim používajte hlavne bioprípravky, ktoré si viete sami pripraviť extrahovaním niektorých rastlín, alebo použite menej agresívne prípravky.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme hrach ...viac
Autor: Juraj Tárnok, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Zdravý a obľúbený! Všetko, čo musíte vedieť o pestovaní hrachu
Juraj Tárnok
Patrícia Poklembová