20. mája 2020

Dnes je Svetový deň včiel! Pozrite si základné fakty o včelách, ktoré by mal poznať každý

Nenahraditeľnosť včiel pre celé ľudstvo sa pripomína čoraz viac, ale napriek tejto skutočnosti nám čoraz viac včiel hynie. Na vine je človek a jeho spôsob života. Prečítajte si, prečo sú včely tak podstatné a nahliadnite aj do ich zaujímavého sveta. Veď práve dnes majú svoj deň.

Najpočetnejšiu skupinu v spoločenstve včiel tvoria robotnice. Sú to pohlavne nedokonale vyvinuté samičky, ktoré sa nemôžu páriť. Ich úloha je pracovať v úli aj mimo neho. Autor: profimedia.sk

Svetový deň včiel

Dnešok je výročím narodenia slovinského včelára Antona Janšu, ktorý je považovaný za zakladateľa moderného včelárstva. Slovinsko sa už od roku 2014 snažilo o ustanovanie tohto dňa. Ich úsilie bolo úspešné a v roku 2017 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN tento deň za Svetový deň včiel, aby tak upozornilo na ich nenahraditeľnosť a dôležitosť pre celé ľudstvo. 

Svetový deň včiel sa prvýkrát oslavoval v roku 2018. 

Janšov otec sa venoval včelárstvu a vlastnil množstvo úľov. Janša sa spolu s dvomi bratmi vybral do Viedne, kde sa ako jediný zo súrodencov včelárstvu venoval a ohuroval svojimi vedomosťami o včelách. V roku 1970 ho panovníčka Mária Terézia vymenovala za prvého cisárskeho učiteľa včelárstva vo Viedni pre všetky rakúske krajiny.  Staral sa o včely v cisárskych záhradách a tiež cestoval, aby na svojich cestách odprezentoval svoje vedomosti, ktoré získal pozorovaním včiel. 

Dôležitosť včiel pre ľudstvo

Hoci to, či sa výrok Alberta Einsteina: „Keď umrie posledná včela, najneskôr do štyroch rokov vyhynie aj ľudstvo,“ môže naplniť, si netrúfa naisto povedať nikto, pravda je, že absencia včiel by znamenala výrazné narušenie pestrosti obživy nielen ľudí, ale a i zvierat.

Preto treba myslieť na to, že len ak sa bude dariť včelám, môžu pre nás spolu s iným hmyzom zabezpečiť ovocie, zeleninu, bylinky a v neposlednom rade aj ich semená na ďalšie pestovanie. Väčšina kvitnúcich rastlín je totiž odkázaná na opelenie hmyzom a z toho asi až 80 percent zabezpečujú včely. Pretože sa však starajú aj o opeľovanie divorastúcich druhov, podieľajú sa tiež na zachovaní mnohých prirodzených biotopov a v nich žijúcich živočíšnych druhov.

Neúnavné stvorenia 

Včely sú až neuveriteľne multifunkčné – opeľujú rastliny, zbierajú nektár, produkujú propolis, med, vosk, stavajú plásty, vzorne sa starajú o potomstvo, odvážne strážia svoje spoločenstvo. Všetko dokonale funguje podľa presne stanovených a nemenných pravidiel. Kráľovná matka a trúdy zabezpečujú potomstvo, starajú sa o zachovanie druhu. Kráľovná však nemá špeciálne výsady. Naopak, je pod neustálym dohľadom včiel robotníc, ktoré ju doslova ovládajú. Ak sa nepodriadi, sú schopné usmrtiť ju a vychovať si náhradu. Usmerňujú ju aj počas takzvaného svadobného letu – vyberú nevhodnejších trúdov na jej oplodnenie.

A hoci sa trúdy podieľajú na zachovaní spoločenstva, v skutočnosti sú to veľmi neobratné včely neschopné sa i samy nakŕmiť, preto sú od narodenia odkázané na opateru včiel pestúnok, dokonca nemajú ani žihadlo a po oplodnení kráľovnej hynú.

Všetky práce dôležité na zabezpečenie existencie včelieho spoločenstva zaobstarávajú robotnice. Majú ich dôsledne rozdelené. Niektoré kŕmia potomstvo, iné budujú plásty, v ktorých uchovávajú potravu a vychovávajú novú generáciu, udržujú čistotu v úli, hromadia med a peľ, regulujú teplotu, produkujú a spracovávajú vosk, zaviečkovávajú zárodočné bunky alebo bunky na med či chránia vchod do úľa.

Včelie produkty: 

  • med
  • propolis
  • včelí vosk
  • včelí peľ 
  • materská kašička

Pozrite si zaujímavosti o včelách, ktoré vás prekvapia: 

Čítajte tiež: 

Autor: Sedláček Harničárová Lucia, Lešková Patrícia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Dnes je Svetový deň včiel! Pozrite si základné fakty o včelách, ktoré by mal poznať každý
Sedláček Harničárová Lucia
Lešková Patrícia