13. marca 2019

Vajíčka z vlastného chovu. Čo všetko potrebujete na chov sliepok v záhrade? (2.časť)

Rovnako ako ovocie a zelenina, i produkty živočíšneho pôvodu sú nepochybne najlepšie „domáce“. Doplňte záhradu voliérou a dajte sa na chov sliepok, nie je to vôbec náročné.

Autor: profimedia.sk

Chov sliepok v záhrade je pomerne jednoduchý, základné požiadavky nájdete v predchádzajúcom článku. 

Pozor na predátory

Kuríny sa najmä v podhorských oblastiach zvykli na noc zatvárať. Jednak kvôli zime, ale hlavne kvôli predátorom. V noci kurín môžu navštíviť lasice, kuny ale aj líšky. Alebo aj susedov pes. Preto je dobré najmä v záhradkárskych oblastiach kde sa takéto zvieratá môžu nerušene pohybovať, zaručiť bezpečnosť sliepok ako najlepšie viete. Prestrešená voliéra z pletiva s malými očkami zabráni potenciálnemu záškodníkovi vstup k zvieratám.

Zožerú aj mäso

Sliepky sú prioritne bylinožravce. Kŕmiť ich možno pšenicou, pšeničným alebo kukuričným šrotom. No pri voliérovom chove budú potrebovať vitamínové doplnky. Môžete tiež kúpiť zmesku pre nosnice obsahujúcu mäsokostnú múčku a sóju, no pri troche snahy sa zaobídete aj bez nej. Postačí zrno, pšeničný a kukuričný šrot, tráva a zvyšky z kuchyne. Nepohrdnú ani mäsom či mliečnymi výrobkami. Vhodný je namočený chlieb, zvyšky z jedla, rozdrvené škrupiny, ktoré sú zároveň zdrojom vápnika. K tráveniu potrebujú aj drobný štrk alebo piesok, nezabudnite na to pri zariaďovaní voliéry.

Farebné vajcia

Zjednodušene možno povedať, že hnedé sliepky znášajú hnedé vajcia a biele majú biele vajíčka. Pomerne veľká rarita sú však zelené vajcia. I keď zelená farba môže mnohých odradiť, vajíčka sú zdravotne nezávadné, ba zdravšie ako bežné biele alebo hnedé vajcia. Škrupinka pri vznikaní totiž pohlcuje časť cholesterolu. V tomto prípade sa nejedná ani tak o farbu sliepky ako o plemeno pochádzajúce z Južnej Ameriky, prípadne jeho krížence.

Ako ich skladovať?

Vajíčka majú pomerne dlhú trvanlivosť. Pri teplote 8-18 stupňov bez problémov vydržia mesiac. V chladničke ešte o pár dní dlhšie. Takže si aj pri menšom počte sliepok bez problémov našetríte na veľkonočné pečenie. Ak vajce ponoríte do vody a pláva, je už staršie. Tiež bielok staršieho vajíčka je oveľa tekutejší v porovnaní s čerstvým vajíčkom. Pri zbere vajcia neumývajte, škrupina obsahuje na povrchu ochrannú vrstvu, ktorá bráni prenikaniu škodlivín dovnútra. Ak sú znečistené, umyte ich tesne pred použitím. Snažte sa sliepky aj hniezda udržiavať v čistote, vajíčka sa nebudú potom špiniť.

Čo prezradí kód na vajíčku?

Chovom sliepok si zaručíte zásobu čerstvých a zdravých vajec. Okrem toho kúpou vajec z veľkochovu častokrát podporujete nehumánne zaobchádzanie so zvieratami. Pri kúpe uprednostnite voľný alebo ekologický chov.

Prvá číslica: spôsob chovu:

0 – ekologický chov

1 – voľný chov

2 – podstieľkový chov

3 – klietkový chov

Dve písmená: označenie krajiny pôvodu (SK – Slovensko)

Posledná štvorkombinácia: Označenie oblasti a konkrétneho chovu

V tomto článku sa zaoberáme ekozáhrada ...viac
Autor: Ida Furiková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Vajíčka z vlastného chovu. Čo všetko potrebujete na chov sliepok v záhrade? (2.časť)
Ida Furiková