predplatne
 

Orechy chránia srdce, liečia depresiu, znižujú cholesterol

05.11.2008

Vďaka zdraviu, ktoré vám orechy dávajú, sa vaše telo dokáže vyrovnať s negatívnymi účinkami tukov. Buďte však opatrní, ak máte nejaký druh alergie! Najsilnejší alergén je obsiahnutý v arašidoch. Na druhej strane sú zdrojom kyseliny alfa lipovej, ktorá je dôležitým antioxidantom. Výskumy ukazujú, že konzumácia orechov je dokonca efektívnejšia pri znižovaní hladiny cholesterolu než olivový olej. Skúste si preto vybrať z našej orechovej knižnice.

Vlašské orechy

Dozrievajú v septembri. Pravidelná konzumácia trošky vlašských orieškov po jedle pomáha telu vyrovnať sa s  tukmi, ktoré sme skonzumovali. Vlašské orechy tiež znižujú cholesterol a zabraňujú kornateniu tepien. Z vlašských orechov máme veľmi kvalitný olej, ktorý je zdrojom nenasýtených mastných kyselín. Orechy obsahujú železo, zinok, selén, vitamín E, skupinu vitamínov B či kyselinu listovú, ktorá je dôležitá najmä v tehotenstve. POZOR: Ak vás trápi žlčník, radšej sa im vyhnite, riskujete žlčníkový záchvat.

Pistácie

Sú bohaté na vitamíny a minerály, napríklad draslík, fosfor a vápnik. Obsahujú fytosteroly, ktoré sú veľmi podobné cholesterolu. Niekoľko nezávislých výskumov dokonca dokázalo, že fytosteroly znižujú nielen hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi, ale majú tiež vynikajúci preventívny účinok proti rôznym typom rakoviny. 
POZOR: Sú energeticky veľmi bohaté, takže je potrebné obmedziť príjem energie z iných jedál. Lieskové orechy Plody liesky obsahujú asi 19 percent bielkovín a cukru približne 5 percent, ďalej fosfor, železo, horčík, vitamíny E a C.

Lieskové orechy

Plody liesky obsahujú asi 19 percent bielkovín a cukru približne 5 percent, ďalej fosfor, železo, horčík, vitamíny E a C. Lieskové oriešky povzbudzujú funkciu čriev, vývoj svalstva a posilňujú cievy. Okrem toho vás lieskovce nabijú vitalitou. 
POZOR: Obsahujú až 60 percent tuku.

Búrske oriešky alebo arašidy

Sú vynikajúcim liekom na nervovú sústavu, podporujú tvorbu krvi, pomáhajú pri chorobách srdca, krvného obehu či látkovej výmene. Pozitívne vplývajú pri kožných ochoreniach, ba dokonca chránia zuby proti zubnému kazu! 
POZOR: Ak máte na ne alergiu, radšej ich nejedzte. Nebezpečne pri nej totiž opuchne hrdlo a môže hroziť zadusenie.

Mandle

Sú bohaté na zinok a stopové prvky, ktoré podporujú rast buniek. Chránia pred ochorením koronárnych ciev srdca a pôsobia preventívne proti infarktu. Zo sparených mandlí sa vyrába mandľové mlieko, ktoré je výborným zdrojom minerálnych látok, napríklad vápnika, horčíka či železa. 
POZOR: Horké mandle obsahujú jedovatý prvok amygdalín. Neskonzumujte viac ako 5 jadier, pretože jeho rozkladom vzniká jedovatý kyanovodík.

Muškátový oriešok

Posilňuje nervy, zlepšuje náladu, povzbudzuje chuť do jedla, podporuje trávenie, dokonca pôsobí aj proti reumatizmu. Rozdrvený muškátový oriešok sa používa najmä ako korenie, ale okrem toho je aj prísadou solí do kúpeľa, ktoré sa dajú aj inhalovať či kloktať. Muškátový oriešok využíva aj arómoterapia alebo sa pridáva do vína. 
POZOR: Obsahuje halucinogény, preto sa neodporúča konzumovať ho vo väčšom množstve. Vyvoláva potom stavy opojenia a úzkosti.

Para orechy

Keďže obsahujú veľa tuku, nemali by sa jesť vo zvýšenej miere, najmä pri zvýšenej hladine cholesterolu. Pre vysoký obsah vitamínu B1 sú však vhodné pre tých, ktorí trpia nervovou poruchou, napríklad podráždenosťou, depresiou, stratou pamäti a zlou koncentráciou alebo psychickou výkonnosťou. Sú výborným pomocníkom pri odvykacích kúrach, napríklad od fajčenia.
POZOR: Obsahujú viac ako 66 percent tuku.

   

Autor: DENISA BORKOVIČOVÁ, Foto: ANDREJ AUGUSTÍN ,profimedia.sk
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Váš príbeh: Bolesť na hrudi nepodceňujte! Marianovo srdce zachránili lekári už trikrát

Váš príbeh: Bolesť na hrudi nepodceňujte! Marianovo srdce zachránili lekári už trikrát

dnes
Do nemocnice Mariána Grajzu prvý raz priviezli s bolesťou na hrudi doslova v hodine dvanástej. Druhý a tretí raz už vedel, o čo ide. Zachránili... Čítať viac
 
Bolesti hlavy, nervozita či smäd? Zdravie vám ničí suchý vzduch, zvlhčujte!

Bolesti hlavy, nervozita či smäd? Zdravie vám ničí suchý vzduch, zvlhčujte!

dnes
Suchá sliznica je zraniteľnejšia, náchylnejšia na infekcie a môže vás zbaviť chuti. A nielen tej do jedla. Čítať viac
 
Chcete motiváciu, prečo sa učiť cudzí jazyk? S vaším mozgom sa deje niečo úžasné!

Chcete motiváciu, prečo sa učiť cudzí jazyk? S vaším mozgom sa deje niečo úžasné!

včera
Vedieť rozprávať cudzou rečou prináša skvelé bonusy. Presvedčia vás zaujímavé zistenia vedcov alebo sa presvedčte sami! Čítať viac
 
7 + 1 najčastejších problémov ľudí, ktorí nosia okuliare

7 + 1 najčastejších problémov ľudí, ktorí nosia okuliare

14.02.2020
Aj vy patríte k tým, ktorí si každé ráno musia nasadiť dioptrické okuliare? Tieto problémy vám budú určite veľmi známe. Čítať viac
 
Keď LÁSKA vyhasína: Vieme, čo pomôže rozdúchať plameň vášne!

Keď LÁSKA vyhasína: Vieme, čo pomôže rozdúchať plameň vášne!

14.02.2020
Z času na čas sa to stane každému páru. Dokonca aj tým najzamilovanejším. Keď opadne prvotná láska, vášeň a túžba pomôžu tie správne... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Orechy chránia srdce, liečia depresiu, znižujú cholesterol
DENISA BORKOVIČOVÁ
Foto: ANDREJ AUGUSTÍN
profimedia.sk