predplatne
 

Ako si vybrať správne bežecké tenisky? Radí odborníčka

14.10.2017

Každá značka má svoje špecifiká, preto vyberajte, čo vám sedí. Zle zvolené tenisky vás začnú trápiť veľmi rýchlo.

Podľa odborníkov je najhoršie rozhodovať sa podľa toho, čo sa vám jednoducho páči.

Podľa odborníkov je najhoršie rozhodovať sa podľa toho, čo sa vám jednoducho páči.Autor: Profimedia.sk

Bolesť kolien, lýtok, píšťal, ale i chrbta. Aj takto sa môže skončiť bežecký tréning, keď si vyberiete zlé tenisky. Výber tenisiek má svoje presné pravidlá.

Ovládate zásady kardia? Napravte bežné chyby a kilá pôjdu naozaj preč 

Kam bežíte?

Predtým, ako sa vyberiete do predajne, premietnite si miesta, po ktorých sa chystáte behať. Pri voľbe tenisiek hrá totiž dôležitú úlohu terén. „Mäkšie, prírodné cesty si vyžadujú vrúbkovanú podrážku. Vďaka tomu sa znižuje riziko pošmyknutia i zranenia. Minimalizujete šancu, že tréning sa skončí výronom,“ vysvetľuje Denisa Mertl.

 Zabúdate na ruky? Zlý pohyb pri behu môže skončiť bolesťami

„Keď si však takéto tenisky obujete do mesta, na tréning po asfalte, bude sa vám behať ťažšie.“ Medzi tvrdým terénom a vrúbkami vznikne trenie. Na pohyb budete musieť vynaložiť viac energie, čo sa skončí zbytočnou únavou.

Tlmte nárazy

Ak chcete behať prevažne po betóne, hľadajte tenisky, ktoré majú čo najpevnejšiu zadnú časť nad pätou. Udržia chodidlo v správnom, neutrálnom postavení. Vďaka pevnej výstuži bude celé telo lepšie absorbovať tlak, ktorý vzniká pri dopade. „Ak beháte v teniskách, ktoré púšťajú pätu do strán, ani členok nemá správny ohyb a chodidlo netlmí dobre nárazy,“ približuje Denisa Mertl.

VIDEO: Svaly okolo kolena by mal posilňovať každý. Prečo sa im oplatí venovať?  

„Potom môžete byť po behu takí otrasení, že začnete mať problémy s platničkami. Môže ísť o chronický problém, ktorý sa prejaví práve pri behu, keďže telo nevie spracovať nárazy.“

FOTO: Viete si šnurovať bežecké tenisky? Posledná dierka je kľúčová! 

Naboso obutí?

Po meste nebehajte ani v stále populárnych barefootoch či v ich napodobneninách. Prečo?

Zdroj: Profimedia.sk

„Sú minimalistické. Vďaka tomu, že nemajú takmer žiadnu podrážku, sú vhodné nanajvýš do mäkkých, prírodných terénov. Po betóne či po asfalte v nich určite nebehajte,“ varuje odborníčka. Ak plánujete behať po lese i v meste, mali by ste mať dva druhy tenisiek.

Radí tréner: Najlepšie výsledky dosiahnete s pravidlom 3 týždňov 

Dôležitá je i šírka chodidla

Máte ho úzke? Zabudnite na trendové hook tenisky. Sú veľmi široké a noha v nich bude lietať. Ak vás trápi chronicky skrátená Achillova šľacha alebo ste prekonali jej zranenie, poobzerajte sa po teniskách, ktoré majú vyšší takzvaný drop. To znamená, že podrážka v oblasti päty je vyššia ako vpredu.

VIDEO: Strečing inak, ako ho poznáte. Odštartujte dynamický tréning 

„Súčasný trend sú tenisky s nulovým dropom, ale trend nemusí vyhovovať každému. Vždy zohľadnite individuálne nastavenie svojho chodidla,“ zdôrazňuje odborníčka.

Priestor len na ukazovák!

Presné pravidlá má aj veľkosť bežeckej topánky. Nohám nesedí ani priveľká, ani primalá topánka. Aby ste si prsty pri behu z kopca neobíjali o prednú časť, musia byť tenisky väčšie, no maximálne o pol čísla. Tenisky si choďte kupovať popoludní, keď ste už čosi odkráčali, tak lepšie odhadnete veľkosť. Pomôže vám opäť malý test. Nohu vsuňte do mierne rozšnurovanej tenisky.

Najrýchlejšia finalistka súťaže Z gauča na maratón: Schudla 9 kíl a prestala fajčiť 

„Potom skúste za pätu vložiť ukazovák. Ak vám vbehne do priestoru, teniska je akurát. Ak by vám však do medzery vbehol palec alebo zostane okolo ukazováka priestor, teniska je priveľká,“ upozorňuje podiatrička. A nech vám ani nenapadne kupovať si menšiu tenisku v nádeji, že sa roztiahne. Skôr sa vám pri pohybovej aktivite zväčší chodidlo, nie teniska.

Kedy kúpiť nové?

Počítajte s tým, že ani značkové tenisky vám nevydržia naveky. Všetky sa postupne opotrebujú. Aktívni bežci by mali obuv vymeniť, keď majú nabehaných priemerne sedemsto kilometrov. Na tvrdých povrchoch, ako je napríklad asfalt, sa tenisky opotrebujú rýchlejšie než na mäkkých. Ak tenisky nevymeníte, zbytočne riskujete zranenia. Ohrozené sú najmä chodidlá, kolená, ale i panva.

FOTO: Takto cvičia v Hollywoode. Inšpirujete sa tréningom najsexi celebrít? 

Autor: Katarína Posluchová, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nový ekologický šport, aký tu ešte nebol. Vyskúšali ste už plogging?

Nový ekologický šport, aký tu ešte nebol. Vyskúšali ste už plogging?

19.11.2019
Šport, ktorý pomáha nie len nám, ale aj našej planéte. Zo Švédska sa rozšíril beh, ktorý sa spája so zbieraním odpadkov. Čítať viac
 
Ideálny šport pre vás? TOP 10 alternatív, ktoré sú účinnejšie ako beh!

Ideálny šport pre vás? TOP 10 alternatív, ktoré sú účinnejšie ako beh!

18.11.2019
Všetci okolo vás behajú, ale vám z toho iba behá mráz po po chrbte? Spaľujte kalórie efektívnejšie! Čítať viac
 
Fitness trend: Severská chôdza zlepší vaše zdravie a kondíciu

Fitness trend: Severská chôdza zlepší vaše zdravie a kondíciu

15.11.2019
Už ste ho niekedy vyskúšali? Ide o ideálnu formu fyzického tréningu, s účinnosťou o 40 – 50 % vyššou než u normálnej chôdze. Čítať viac
 
10 skvelých vecí zmení obyčajná chôdza. Netreba ani 10 tisíc krokov denne

10 skvelých vecí zmení obyčajná chôdza. Netreba ani 10 tisíc krokov denne

12.11.2019
Stačí zdvihnúť zadok zo stoličky či sedadla v aute a pocítite vo svojom živote revolúciu. Nepreháňame. Bonusy nemajú konca kraja!... Čítať viac
 
Britney Spears opäť šokuje! Toto jej pomáha ostať vo forme

Britney Spears opäť šokuje! Toto jej pomáha ostať vo forme

11.11.2019
Britney Spears (37) valcuje sociálne siete videami z tréningov. Nedávno zverejnila aj gymnastickú zostavu a všetkým ukázala, že... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ako si vybrať správne bežecké tenisky? Radí odborníčka
Katarína Posluchová
bd