Rýchle výsledky zaručené: Nepreháňajte, stačí vám účinná 3-kombinácia

12.01.2018

Zdravý výživa je základom pre zdravé telo. No bez pohybu to pre zdravý život nestačí. Nemusíte trhať žiadne športové rekordy, len trochu sa hýbať.

Cvičenie do úmoru telo stresuje. Choďte na to lepšie!

Cvičenie do úmoru telo stresuje. Choďte na to lepšie! Autor: Shutterstock.com

„Úplne zásadný je pravidelný pohyb, pri ktorom prestriedate niekoľkých základných pohybových aktivít, a pobyt na čerstvom vzduchu,“ odporúča česká výživová poradkyňa Margit Slimáková. Čím ďalej tým väčšie množstvo štúdií potvrdzuje, že behanie do úmoru alebo veľa hodín vyčerpávajúceho aerobiku viac stresuje a unavuje než buduje zdravie. Takže ako na to, aby ste si ho zlepšili? 

Viac: Kúzelníčka sexi tiel: Trénerka celebrít prezrádza 4 piliere chudnutia bez JOJO efektu 

Celkovo sa viac hýbte

Podľa jednej štúdie sa počet hodín strávených vo fitku až tak dramaticky nelíši, pokiaľ ide o štíhlych a ľudí s nadváhou. „Štíhlejší jedinci sa však oveľa aktívnejšie pohybujú aj v priebehu bežného dňa. Uprednostňujú schody, chodia rýchlejšou chôdzou, nosia svoje dieťa na rukách namiesto vozenia v kočíku a podobne. Zabudovávajú viac pohybovej aktivity do svojich bežných činností,“ upozorňuje Margit.

Správna pohybová aktivita podľa nej musí zahŕňať zložku intervalového tréningu pre podporu srdca, výkonnosti a imunity, ďalej posilňovacie cvičenia pre budovanie a udržanie svalového a kostného tkaniva a relaxačne strečingové športy pre udržanie pružnosti tela a pokoja mysle. 

Robíte pri cvičení túto zásadnú chybu? Je čas na efektívne spaľovanie

Intervalový tréning

Intervalový tréning znamená krátke extrémne zvýšenie výkonnosti prestriedané pokojnejším pohybom. Ideálny je na to bežecký pás či šliapací stroj, ale môžete ho robiť aj v prírode. „Začnite 3- až 5-minútovým rozohriatím sa. Potom nasleduje striedanie 30 sekúnd maximálneho úsilia - beh, šliapanie na bicykli, plávanie a podobne -, ktoré sa strieda s 90 sekundami pomalšieho pohybu. Takýto 2-minútový tréning sa opakuje 5- až 8-krát a je ukončený niekoľkominútovým upokojením,“ radí odborníčka.

Intervalový tréning je prospešný aj keď ho zvládate len raz týždenne. Ideálne sú však dve, ale maximálne tri opakovania týždenne. Týmto cvičením prospejete srdcovocievnemu systému a pľúcam. 

FOTOtréning: Domáci HIIT lepší než beh. Spáli tuky raketovou rýchlosťou

Posilňovacie cvičenia

Svaly spaľujú aj v pokoji oveľa väčšie množstvo energie ako tukové tkanivo, aj preto je super, ak u vás prevažujú svaly nad tukom. „Ku svalovému tréningu je podľa mňa ideálnych pár závaží, podložka a gumové popruhy. Cvičiť sa dá aj doma alebo v prírode, kam si môžete vziať závažia na členky či na zápästia. Odporúčam cvičiť raz až dvakrát týždenne,“ odporúča Margit. Posilňovanie môže dokonca nahradiť fyzicky namáhavejšia práca, napríklad v záhrade či na stavbe domu, alebo aj pilates, lebo aj tým posilňujete svaly.

Videotréningy na iZdravie.sk:  

Relaxačné strečingové športy

Sem sa dá zaradiť strečing, joga, prechádzky, počúvanie hudby, meditácia... Relaxácia nás upokojí, regeneruje po zvyčajne náročnom pracovnom dni a rodinných povinnostiach a zároveň pripraví na zvládnutie ďalšieho dňa. Je teda fajn venovať sa jej aspoň pár minút denne.

► Veľký FOTOmanuál strečingu s trénerom: Ako naň pred a po cvičení? 

Ak nabehnete na takýto režim, neexistuje, aby ste onedlho nemali ukážkovú postavu aj hodnoty BMI či krvného tlaku. Samozrejme, ak platí čo odznelo na začiatku, že tieto aktivity robíte popri zdravej strave! 

Bude vás zaujímať: 

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Čas na strečing! Uvoľnite chrbát a natiahnite nohy

VIDEO: Čas na strečing! Uvoľnite chrbát a natiahnite nohy

19.01.2018
O bolesti chrbta sa už hovorí ako o civilizačnom ochorení. Začnite cvičiť skôr ako pocítite ťažkosti. Niekedy stačí ľahký strečing.... Čítať viac
 
VIDEOtréning: Super cvik posilní svaly chrbtice a brucha. Zvládnete?

VIDEOtréning: Super cvik posilní svaly chrbtice a brucha. Zvládnete?

17.01.2018
Ak chcete mať pevnú chrbticu a predchádzať tak bolestiam, v tréningovom pláne vám nesmú chýbať cviky na core, teda stred tela. A pevné... Čítať viac
 
Chcete sa cítiť super každý deň? 9 tipov od FIT žien

Chcete sa cítiť super každý deň? 9 tipov od FIT žien

16.01.2018
Stále sa neviete odhodlať začať niečo robiť so svojimi kilami navyše? Tieto rady sa vám určite zídu. Čítať viac
 
FOTO: Zima je ideálna na spaľovanie kalórií. Takýto pohyb je TOP!

FOTO: Zima je ideálna na spaľovanie kalórií. Takýto pohyb je TOP!

15.01.2018
V bielej perine môžete spaľovať kalórie s radosťou. Nie ste lyžiar? Nevadí, energiu predsa vydávate aj pri sánkovačke. Čítať viac
 
FOTO: Joga pre zdravé srdce uľaví na hrudníku

FOTO: Joga pre zdravé srdce uľaví na hrudníku

14.01.2018
Niekedy stačí vystrieť chrbát, zhlboka sa nadýchnuť a hneď sa cítite voľnejšie. Ak si cielene zacvičíte jogu pre srdce, pocit sa ešte... Čítať viac
 
 

wanda.sk