predplatne
 
Zdravie

Váš príbeh: Mínus 70 kg za 8 mesiacov. Erik zmenil telo myslením

07.01.2018

Erik Farkaš (24) sa musel rozhodnúť. Bude sa ďalej ničiť prehreškami tak, že sa nezmestí na redaktorskú stoličku v rádiu, alebo naštartuje extrémnu premenu tela aj mysle.

Počas olympiády alebo
majstrovstiev sveta
Erik ako športový
redaktor pracoval aj 16
hodín denne.

Počas olympiády alebo majstrovstiev sveta Erik ako športový redaktor pracoval aj 16 hodín denne.Autor: Archív E.F.

Nemusíš, ak chceš zostať slabý a tučný. „Veta, ktorú mi Viktor povedal na jednom z prvých tréningov a ktorú si opakujem zakaždým, keď sa mi nechce spraviť posledné opakovanie, ísť na tréning či dodržať stravu,“ prisviedča športový novinár, že pri chudnutí ide o prísnu disciplínu. Aj pri jeho chudnutí takmer z dvoch metrákov, ktoré ho počas priberacieho maratónu tlačili ku dnu.

FOTO: Ohromné splnenie novoročného predsavzatia: Trénermi si boli navzájom

Nudil som sa

K 190 kilám sa prepracoval nesprávnym postojom k životu. „U mňa išlo o meganezdravé veci – dva litre kofoly a balík čipsov večer pri futbale, čokoláda o tretej ráno, aby som vydržal písať. Počas olympiády či majstrovstiev sveta v hokeji som pracoval aj šestnásť hodín denne pre tri redakcie súbežne,“ sype si popol na hlavu. „Prestal som športovať. Mali sme neštandardné rodinné problémy. Prestalo mi záležať na zajtrajšku. Viniť môžem len seba. Musel som opustiť svoje prostredie, aby som sa spoznal,“ spomína, ako sa rozhodol premiesiť priority počas života v Anglicku prácou v miestnej pekárni. „Tam som mal dosť času premýšľať. Na Slovensko som sa vrátil s trojročným plánom,“ vysvetľuje Erik, že na jeho začiatku bola príležitosť pracovať v najznámejšom slovenskom rádiu. No okrem „dreamjobu“ chcel pre seba viac.

Najprv hlava

Nemal žiadne zdravotné problémy, ale smeroval  k nim. „Aj svoju premenu vnímam ako uvedomenie si problému, jeho analýzu a odstránenie,“ racionalizuje s odstupom svoje rozhodnutie zhodiť hmotnosť menšieho chlapa. „Hovorí sa, že sedemdesiat percent úspechu tvorí strava, tridsať percent cvičenie. Pomer by som upravil na tridsaťpäť a pätnásť, zvyšok je nastavenie v hlave. Chyba, ktorú robí väčšina ľudí, je zvažovanie, či zvládnu tréningy, stravu. Len čo vo vás vznikne zárodok túžby po zmene, mali by ste sa do nej okamžite pustiť. Od chvíle, keď začnete, vás čakajú už len ľahšie kroky,“ hovorí.


Foto: Robo Hubač. Erikov denný plán chudnutia nájdete vo FOTOgalérii ►►►

Viac ako tréner

Najdôležitejším momentom bolo preňho úvodné stretnutie s osobným trénerom Viktorom Vinczem. „Spomínam si na prvú kávu, na ktorej nepadlo jediné slovko v podmieňovacom spôsobe. Od prvého momentu sme sa bavili o tom, čo bude o rok, dva. Jeho individuálny prístup bol pre mňa najmä sprvu veľmi dôležitý. Na prvom tréningu som nebol schopný spraviť technicky správny drep, cvičil som s činkami bez závaží. Keď však každý týždeň robíte pokrok, núti vás to prekonávať sa, spoznávať možnosti a úžasnú silu svojho tela." Z troch tréningov týždenne sa stali štyri hodiny fyzickej prípravy a štyri štyridsaťminútové kardiotréningy. Stredy patria futbalu.

Môžete jesť a nepriberiete. Nečakaná cesta chudnutia prekvapila aj vedecký tím

Jem viac

Mal obavy zo stravy. „Paradoxne jem viac vecí než predtým. Ale správnych! Viktor mi naordinoval vyváženú stravu so všetkými potrebnými zložkami. Denne skonzumujem pol kila mäsa, nechýbajú sacharidy vo forme ryže, kaiseriek či vločiek. Všetko, čo denne zjem, prejde váhou, aby som do kalórie držal potrebný deficit. Zďaleka nehladujem, spočiatku som mal dokonca problém zvládnuť dennú porciu. A napriek tomu som prvý polrok chudol desať kíl mesačne,“ vysvetľuje, že aj drina môže príjemne chutiť.

Zabúdate jesť? Preto priberáte! Vzorec vyráta, koľko kalórii je minimum

Telo mení myseľ

Viac než fyzickú premenu si váži zmenu, akou prešla jeho myseľ a vnímanie života. „Dnes som energický a pozitívne mysliaci športovec zvnútra rozbíjajúci telo toho pecivála, ktorým som býval. Nech stojíte pred akoukoľvek životnou situáciou, jediné, na čom záleží, je vaša reakcia. Moja bola roky nesprávna, no s ľútosťou nežijem. Podľa teórie rozpálenej platne, musel som na ňu siahnuť, aby som sa poučil. Mám dvadsaťštyri rokov a po prvýkrát v živote sa cítim silný, šťastný a voľný.“

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Obezita ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

FOTOtréning s Martinom Šmahelom: Pevné bruško proti bolesti chrbta

FOTOtréning s Martinom Šmahelom: Pevné bruško proti bolesti chrbta

16.09.2018
Pevné brucho vám dodá šmrnc a zbaví vás aj bolestí chrbta. Každý cvik si vyžaduje minimálne desať opakovaní. Čítať viac
 
Zničené kolená v 30-ke? Chyby, ktorými k nim spejete veľmi rýchlo

Zničené kolená v 30-ke? Chyby, ktorými k nim spejete veľmi rýchlo

15.09.2018
Kolená majú rady šport. Ale vyberajte dôkladne. Nesprávny pohyb ich pošle do predčasného dôchodku. Čítať viac
 
VIDEO: Farmár Martin Bagar v akcii. Schudol 21 kíl, a tu je jeho rada

VIDEO: Farmár Martin Bagar v akcii. Schudol 21 kíl, a tu je jeho rada

14.09.2018
Pustil sa do chudnutia a za štyri mesiace bol o vyše dvadsať kíl ľahší. No také jednoduché to nebolo. Čítať viac
 
Farba rozhoduje! Vyberte si na cvičenie ideálny theraband

Farba rozhoduje! Vyberte si na cvičenie ideálny theraband

13.09.2018
Schováte ho do vrecka a pomôže vám pri strečingu, posilňovaní i rehabilitácii. Dôležité je však nájsť správny odtieň pružného pásu.... Čítať viac
 
VIDEO: Oplatí sa vystrieť. Správne držanie tela nezlepší len náladu

VIDEO: Oplatí sa vystrieť. Správne držanie tela nezlepší len náladu

06.09.2018
Málokto si udrží vystretý chrbát behom celého dňa. Ak si však dáte pozor na správne držanie tela, budete si užívať množstvo pozitívnych... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Váš príbeh: Mínus 70 kg za 8 mesiacov. Erik zmenil telo myslením
Dáša Balogová