predplatne
 
Zdravie

Váš príbeh: Mínus 70 kg za 8 mesiacov. Erik zmenil telo myslením

07.01.2018

Erik Farkaš (24) sa musel rozhodnúť. Bude sa ďalej ničiť prehreškami tak, že sa nezmestí na redaktorskú stoličku v rádiu, alebo naštartuje extrémnu premenu tela aj mysle.

Počas olympiády alebo
majstrovstiev sveta
Erik ako športový
redaktor pracoval aj 16
hodín denne.

Počas olympiády alebo majstrovstiev sveta Erik ako športový redaktor pracoval aj 16 hodín denne.Autor: Archív E.F.

Nemusíš, ak chceš zostať slabý a tučný. „Veta, ktorú mi Viktor povedal na jednom z prvých tréningov a ktorú si opakujem zakaždým, keď sa mi nechce spraviť posledné opakovanie, ísť na tréning či dodržať stravu,“ prisviedča športový novinár, že pri chudnutí ide o prísnu disciplínu. Aj pri jeho chudnutí takmer z dvoch metrákov, ktoré ho počas priberacieho maratónu tlačili ku dnu.

FOTO: Ohromné splnenie novoročného predsavzatia: Trénermi si boli navzájom

Nudil som sa

K 190 kilám sa prepracoval nesprávnym postojom k životu. „U mňa išlo o meganezdravé veci – dva litre kofoly a balík čipsov večer pri futbale, čokoláda o tretej ráno, aby som vydržal písať. Počas olympiády či majstrovstiev sveta v hokeji som pracoval aj šestnásť hodín denne pre tri redakcie súbežne,“ sype si popol na hlavu. „Prestal som športovať. Mali sme neštandardné rodinné problémy. Prestalo mi záležať na zajtrajšku. Viniť môžem len seba. Musel som opustiť svoje prostredie, aby som sa spoznal,“ spomína, ako sa rozhodol premiesiť priority počas života v Anglicku prácou v miestnej pekárni. „Tam som mal dosť času premýšľať. Na Slovensko som sa vrátil s trojročným plánom,“ vysvetľuje Erik, že na jeho začiatku bola príležitosť pracovať v najznámejšom slovenskom rádiu. No okrem „dreamjobu“ chcel pre seba viac.

Najprv hlava

Nemal žiadne zdravotné problémy, ale smeroval  k nim. „Aj svoju premenu vnímam ako uvedomenie si problému, jeho analýzu a odstránenie,“ racionalizuje s odstupom svoje rozhodnutie zhodiť hmotnosť menšieho chlapa. „Hovorí sa, že sedemdesiat percent úspechu tvorí strava, tridsať percent cvičenie. Pomer by som upravil na tridsaťpäť a pätnásť, zvyšok je nastavenie v hlave. Chyba, ktorú robí väčšina ľudí, je zvažovanie, či zvládnu tréningy, stravu. Len čo vo vás vznikne zárodok túžby po zmene, mali by ste sa do nej okamžite pustiť. Od chvíle, keď začnete, vás čakajú už len ľahšie kroky,“ hovorí.


Foto: Robo Hubač. Erikov denný plán chudnutia nájdete vo FOTOgalérii ►►►

Viac ako tréner

Najdôležitejším momentom bolo preňho úvodné stretnutie s osobným trénerom Viktorom Vinczem. „Spomínam si na prvú kávu, na ktorej nepadlo jediné slovko v podmieňovacom spôsobe. Od prvého momentu sme sa bavili o tom, čo bude o rok, dva. Jeho individuálny prístup bol pre mňa najmä sprvu veľmi dôležitý. Na prvom tréningu som nebol schopný spraviť technicky správny drep, cvičil som s činkami bez závaží. Keď však každý týždeň robíte pokrok, núti vás to prekonávať sa, spoznávať možnosti a úžasnú silu svojho tela." Z troch tréningov týždenne sa stali štyri hodiny fyzickej prípravy a štyri štyridsaťminútové kardiotréningy. Stredy patria futbalu.

Môžete jesť a nepriberiete. Nečakaná cesta chudnutia prekvapila aj vedecký tím

Jem viac

Mal obavy zo stravy. „Paradoxne jem viac vecí než predtým. Ale správnych! Viktor mi naordinoval vyváženú stravu so všetkými potrebnými zložkami. Denne skonzumujem pol kila mäsa, nechýbajú sacharidy vo forme ryže, kaiseriek či vločiek. Všetko, čo denne zjem, prejde váhou, aby som do kalórie držal potrebný deficit. Zďaleka nehladujem, spočiatku som mal dokonca problém zvládnuť dennú porciu. A napriek tomu som prvý polrok chudol desať kíl mesačne,“ vysvetľuje, že aj drina môže príjemne chutiť.

Zabúdate jesť? Preto priberáte! Vzorec vyráta, koľko kalórii je minimum

Telo mení myseľ

Viac než fyzickú premenu si váži zmenu, akou prešla jeho myseľ a vnímanie života. „Dnes som energický a pozitívne mysliaci športovec zvnútra rozbíjajúci telo toho pecivála, ktorým som býval. Nech stojíte pred akoukoľvek životnou situáciou, jediné, na čom záleží, je vaša reakcia. Moja bola roky nesprávna, no s ľútosťou nežijem. Podľa teórie rozpálenej platne, musel som na ňu siahnuť, aby som sa poučil. Mám dvadsaťštyri rokov a po prvýkrát v živote sa cítim silný, šťastný a voľný.“

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Obezita ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Športy pri bolestiach chrbtice. Na čo si dať pri konkrétnych pozor a čo jej prospeje?

Športy pri bolestiach chrbtice. Na čo si dať pri konkrétnych pozor a čo jej prospeje?

11.11.2018
Bolesťou vám organizmus naznačuje, že niečo nerobíte správne. Platí to aj o chrbte. Prečo potrebuje pevné svaly a správne tenisky?... Čítať viac
 
5 x budíček bez rannej kávy. Nahraďte ju a pocítite malý zázrak

5 x budíček bez rannej kávy. Nahraďte ju a pocítite malý zázrak

06.11.2018
Každé ráno je ťažký boj? A lepšiu náladu nevyhráte ani so šálkou silnej kávy? Skúste čosi iné. Čítať viac
 
Vybehajte si TOP formu! 7 zdravých účinkov vás bude motivovať

Vybehajte si TOP formu! 7 zdravých účinkov vás bude motivovať

05.11.2018
Jesenný beh poteší telo i dušu. Pravidelný tréning sa pozitívne odrazí na vašom zdraví a zlepší vám spánok. Čítať viac
 
FOTOtréning: Cítite chrbát? Posilňujte therabandom. Zabrať dostane zadok i stehná

FOTOtréning: Cítite chrbát? Posilňujte therabandom. Zabrať dostane zadok i stehná

04.11.2018
Máte už theraband? Vďaka odporu, ktorý pružný pás vyvíja, si výborne posilníte celé telo. Zacvičte si s trénerkou Luciou Medekovou.... Čítať viac
 
VIDEO: Neodpáľte si kolená. Ako správne cvičiť drep?

VIDEO: Neodpáľte si kolená. Ako správne cvičiť drep?

29.10.2018
Na klasický cvik nemusíte zanevrieť. Stačí, keď začnete cvičiť pred zrkadlom a vyvarujte sa častých chýb. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Váš príbeh: Mínus 70 kg za 8 mesiacov. Erik zmenil telo myslením
Dáša Balogová