predplatne
 

VIDEO: Idete na spinning, crossfit alebo HIIT? Prípadov s nebezpečným CRUSH syndrómom pribúda!

13.06.2018

Chcete na sebe tvrdo makať? Zadržte! Lekári hlásia vzrastajúci počet pacientov so život ohrozujúcimi poškodeniami svalových buniek. Takzvaným crush syndróm po tréningu je rovnaký ako pri autonehode!

Dali ste si výzvu? Ak preceníte svoje telo, môžete si veľmi uškodiť.

Dali ste si výzvu? Ak preceníte svoje telo, môžete si veľmi uškodiť. Autor: Shutterstock

Ak ste chceli poriadne kardio, schudnúť, zlepšiť si kondíciu a obľubujete atmosféru skupinových cvičení, určite ste už minimálne pomysleli na spinning. Energiou nabitá sála, hlasná hudba a motivujúci tréner, ktorý vám nedovolí poľaviť na špeciálnom stacionárnom bicykli. Nie, nebudete iba sedieť na zadku a pedálovať. Spinning si našiel množstvo fanúšikov pohybu po celom svete. Aj z ďalších cvičení kde doslova potíte krv, sa stal poriadny hit.


Na hodine akéhokoľvek cvičenia vždy trénera oboznámte s tým, že začínate. Vopred sa poraďte! Následky bez potrebnej kondície alebo s nesprávnou technikou môžu byť trvalé. ​ Foto: Shutterstock

Odporúčanie trénera čítajte nižšie!

Challenge, ktorý za to nestojí

Navyše, s princípom vysoko intenzívnych tréningov by ste sa mali vopred dobre oboznámiť. Ihneď by si ich mali rozmyslieť fitness nováčikovia. Jedna vec je pocit endorfínov a hrdosť, že ste to dokázali, druhou je skolabovať a dúfať, že vám nezlyhávajú obličky. Ako mnohým iným „makačom", ktorí boli reálne hospitalizovaní.   

Reálne príbehy: 

Odborníci varujú: 

V rámci niekoľkých štúdií medicínskych asociácií stúpol počet prípadov takzvanej rabdomyolýzy - syndrómu zmliaždenia tkanív, a hlásené boli najčastejšie u cvičencov spinningu. Ten je populárny hlavne v Anglicku. Fitness štúdiá vo Veľkej Británii vedú členstvo až 10-miliónom ľudí. Mnoho prípadov bolo hlásených i v nemocniciach v Nórsku, odkiaľ pochádza jedna zo štúdií rabdomyolýzy po pretrénovaní.

Fitnescentrum rajom mikróbov? Dodržujte 5 zásad a môžete byť pokojní 

Ako ku crash syndrómu dochádza?

Syndróm zmliaždenia sa vyskytuje relatívne často nielen ako choroba, ale aj ako príčina náhlej smrti v dôsledku zlyhania obličiek!


Zdroj: MayoClinic

„Vyvoláva ho dlhšie stlačenie svalovej masy, alebo mechanické poškodenie svalových buniek s vyplavenie ich obsahu, ktorý môže byť toxický, (najškodlivejšie sú svalové farbivo myoglobín a draslík, ale aj lysozómy a proteolytické enzýmy) do krvi. Následne je vážne porušená funkcia obličiek a poškodené priečne pruhované svalstvo," popísal dlhoročný záchranár a prezident SČK, MUDr. Viliam Dobiáš. 

VIDEO: Sledujte, čo sa deje v tele

Od prvej minúty videa si môžete pozrieť ilustráciu rabdomyolýzy, ktorú vytvorila popredná Mayo Clinic. 


Zdroj: youtube.com/ MayoClinic

Vo väčšine prípadov sa svalové tkanivá po niekoľkých týždňoch zregenerujú, no ak k tomuto procesu dôjde príliš rýchlo alebo trvá príliš dlho, uvoľnené množstvá enzýmov, minerálov a farbív do krvi môžu byť pre obličky toxické, poškodenie môže byť nezvratné a ovplyvnené sú aj srdcové rytmy.

Počiatočné príznaky a prvá pomoc: 

  • bolesť svalov,
  • rýchlo sa zväčšujúci opuch,
  • nevoľnosť,
  • tmavý moč,
  • horúčka,
  • bolesť brucha,
  • vracanie. 

„Ak dôjde k rabdomyolýze, je nutné smerovať na oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny, vždy prostredníctvom záchrannej zdravotnej služby. Pomôže chladenie postihnutej končatiny studenou vodou, krytie poranení a elastický kompresívny obväz," odporúča Viliam Dobiáš. 

Čítajte aj: Oživovanie zvládne úplne každý, tvrdia odborníci: Ovládate to? 

Rada trénera

„Nikto netvrdí, že spinning je zlý, no je naozaj pre pokročilých, nie pre nováčikov. Môže vás postihnúť rabdomyolýza aj keď sa cítite fit, no nikdy predtým ste tak extrémne netrénovali konkrétnu skupinu zapojených svalov. Videl som niekoľko nových členov, ktorí po hodine spinningu ochoreli alebo skolabovali. Vo väčšine prípadov sú po dlhej
regenerácii OK,"
uviedol osobný tréner Max Lowery pre britský DailyMail. 

„Ak začínate cvičiť, začnite s kardiotréningom s nižšou intenzitou ako je rýchla chôdza, cyklistika a kombinujte ho s cvičeniami pre zvýšenie flexibility ako je joga a pilates. Robte ich pravidelne pár mesiacov a až potom môžete skúsiť vysoko intenzívny tréning. Inštruktora oboznámte, že ste nováčik," radí Lowery. 

Viac:

VIDEO: Takto vyzerá vysokontenzívny intervalový SPINING


Zdroj: youtube.com/ Global Cycling Network

Viac o HIIT tréningu s VIDEOM ► TU!

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť svalov ...viac Svaly ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Skrytý dôvod bolesti chrbta. Máte správny počet tenisiek?

Skrytý dôvod bolesti chrbta. Máte správny počet tenisiek?

13.10.2018
Okrem toho, že si zvolíte šport, berte do úvahy terén, na ktorom budete trénovať. Dvojnásobne to platí pri teniskách na behanie. Čítať viac
 
Cvičením proti viróze. Tiež máte dilemu, či vám tréning prospeje?

Cvičením proti viróze. Tiež máte dilemu, či vám tréning prospeje?

09.10.2018
Môže vám cvičenie pomôcť, aby na vás nenaskákali vírusy či baktérie? A čo ak ich už v sebe máte? Môžete ich zo seba vycvičiť? Čítať viac
 
Nenapili ste sa pred tréningom? Neriskujete iba svalové kŕče

Nenapili ste sa pred tréningom? Neriskujete iba svalové kŕče

04.10.2018
Hoci sa s príchodom chladnejších dní potíte menej, nezabúdajte na pitný režim počas športovania. Fľašku sa oplatí mať po ruke. Čítať viac
 
Štúdia prezradila o Slovákoch nečakané fakty! Patríte k šťastnej menšine?

Štúdia prezradila o Slovákoch nečakané fakty! Patríte k šťastnej menšine?

01.10.2018
Myslíte si, že Slováci si doprajú a zjedia všetko na čo majú chuť alebo sa stravujú zdravo? A koľkí z nás sa pravidelne hýbu a sú skutočne... Čítať viac
 
VIDEOtip zvodnej Halle Berry: Tréning pre skvelý sex. Nikdy ho nevynechám!

VIDEOtip zvodnej Halle Berry: Tréning pre skvelý sex. Nikdy ho nevynechám!

26.09.2018
Herečka Halle Berry, ktorá má už dva roky po 50-ke motivuje k pohybu TOP benefitom. A poriadne horúcim.  Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Idete na spinning, crossfit alebo HIIT? Prípadov s nebezpečným CRUSH syndrómom pribúda!
Beata Ditte