Poznáte syndróm mŕtveho zadku? Máte ho, ak nedokážete spraviť drep.
Stolička unaví telo oveľa viac ako rezká chôdza či cestovanie postojačky v autobuse. Aj Iva to zistila, keď ju z doručovateľky prevelili za poštové okienko. Kým dovtedy ju trápila iba krčná chrbtica z chodenia a vláčenia zásielok, teraz sa pridali napuchnuté členky a neustále mravčenie v zadku. Až to bolelo.
VIDEO: Ploché brucho s TOP tréningom Zory Czoborovej
Okrem infarktu, vysokého tlaku, obezity, cukrovky, rakoviny či tučnej pečene existuje smrteľne vážny dôvod, prečo si osemhodinové sedenie v práci a doma na gauči musíte odkráčať. Syndróm mŕtveho zadku, odborne gluteálna amnézia, znamená, že tri sedacie svaly – veľký, stredný a malý – z nečinnosti začnú bojovať o záchranu. „Stredný sedací sval sa zapáli a nepracuje normálne. Prúdenie krvi sa obmedzí. Amnézia sedacieho svalu vedie k bolesti bedier, spodnej časti chrbtice a dokonca členkov,“ vysvetľuje celebritný fitnes tréner Donovan Green z Kalifornie, že so zadkom v mrákotách neurobíte ani drep. Skúste to. Nejde? Začnite zachraňovať.
Prečo? Namiesto toho, aby ste zadok ako najsilnejší sval zapájali, nútite ho niesť bremeno celého tela. Kým vy odpočívate v kresle, zadok stráca schopnosti, na ktoré sa určil. „Predstavte si výrobu panini sendviča. Vysoký tlak a teplota spravia s vaším zadkom to isté,“ opisuje americký fyzioterapeut Kelly Starrett neustále stláčanie tkanív. To môže viesť k parestézii, ktorú cítite ako mravčenie, šteklenie, brnenie, pálenie či necitlivosť v zasiahnutej oblasti. Ak máte šťastie, bolí len mierne a občas. Ak smolu a vysedeli ste si zápal sedacieho nervu, na stoličku sa vám nielen zle sadá, ale aj vstáva z nej. Navyše, keď oslabíte zadok, v tele sa spustí lavína. Za nepracujúce svaly preberú štafetu slabšie. No pomocné svaly bedra, nôh, ale aj chrbtice to namáha príliš.
Super TRÉNING pre zadok a nohy! Ukážte sa na plese i na svahu
Chce sa vám ísť povystierať do fitka? Ani to nemusí byť najlepší nápad. Na dvíhanie činiek len doplatíte. Namiesto posilnenia ochabnutých svalov ešte viac zaťažíte chrbticu, hamstringy a stehenný sval, ktoré sa pri mŕtvom zadku musia narobiť viac. Čo teda? Menej je viac. Cielený ťah na sedací sval vytvoríte lozením, drepmi bez závažia, behom, skokmi a obyčajnou chôdzou. Všetko činnosti, ktoré ste robili ako deti, no zabudli. A myslite na prevenciu. Schudnite a začnite sa hýbať ešte skôr, ako si vysedíte bolesť. „Dobrým pravidlom je na každú hodinu sedenia aspoň desať minút stáť alebo sa poprechádzať. A pred akýmkoľvek cvičením aj po ňom nezabudnite na strečing zadku,“ odporúča fitnes tréner.
Čítajte aj: Buďte sexi a FIT rýchlejšie! 10 najväčších omylov zahoďte za hlavu