predplatne
 

Tetánia - novodobá pliaga mladých ľudí. Dá sa liečiť?

08.02.2013

Šialené kŕče v žalúdku, brnenie prstov, strata citlivosti, dýchavičnosť. Objavia sa z ničoho nič, a keď si dáte horčík, zmiznú. Aby sa mohli vrátiť, keď budete mať zase toho veľa. Tetánia je choroba mladých dvadsiateho prvého storočia.

O tetánii sa v ostatnom období hovorí často, dostáva nálepku novodobej pliagy mladých ľudí. Najčastejšie ju totiž diagnostikujú dievčatám a chlapcom od dvadsať do tridsať rokov

O tetánii sa v ostatnom období hovorí často, dostáva nálepku novodobej pliagy mladých ľudí. Najčastejšie ju totiž diagnostikujú dievčatám a chlapcom od dvadsať do tridsať rokovAutor: Profimedia.sk

Na nepríjemnosti, ktoré prežil, kým padlo slovo tetánia, Peter (27) nezabudne. „Zrazu, z ničoho nič, mi ostalo zle pri šoférovaní. Cítil som sa ako opitý, začal som rýchlo dýchať, prsty mi začali brnieť, prestal som ich cítiť a žalúdok mi skrúcali kŕče. Veľmi som sa preľakol, išiel som okamžite na pohotovosť, tam mi pichli magnézium a o chvíľu všetko prešlo.O tri dni sa to však zopakovalo, znova za volantom a ešte v horšej podobe. Kŕče boli také silné, že si vôbec nepamätám, ako som sa dostal na centrálny príjem do nemocnice. Tam som sa len zvalil. Opäť mi dali horčík a prišla sa na mňa pozrieť aj neurologička. Povedala, aby som sa objednal na testy na tetániu. Potvrdili, že ju mám.“ Medzitým Peter absolvoval všetky možné vyšetrenia.

„Nevedel som, čo mi je, bol som u endokrinológa, na EKG, na vyšetrení pľúc, krvi, žalúdka.“ Výsledky vyšetrení boli negatívne. „Nakoniec som asi po pol roku skončil u psychologičky a tá mi pomohla.“

NOVODOBÁ PLIAGA?

O tetánii sa v ostatnom období hovorí často, dostáva nálepku novodobej pliagy mladých ľudí. Najčastejšie ju totiž diagnostikujú dievčatám a chlapcom od dvadsať do tridsať rokov.

„Robí sa z nej mysteriózne ochorenie, ale nie je to tak. Tetánia sa dá liečiť ambulantne, je to zvratné ochorenie a ak pacient dodržiava pokyny neurológa alebo iných špecialistov, vedie normálny život,“ hovorí profesor MUDr. Peter Kukumberg, PhD., prednosta II. neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave-Kramároch. Upozorňuje, na rozdiel medzi tetániou a tetanom .

„Často sa významovo zamieňajú. Tetanus je infekčná choroba, ktorá sa prenáša nebezpečnou baktériou a s tetániou nemá nič spoločné,“ prízvukuje. „Tetánia je trvalý alebo kolísajúci stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Nervové vlákna, ich funkcia a to, čo zásobujú, svalový systém sú v stave zvýšeného napätia, sú zvýšene dráždivé. Príznakmi sú tetanické symptómy, z ktorých najväčší a najťažší je tetanický záchvat. “

Kŕče v rukách i v nohách, brnenie v končekoch prstov, lapanie dychu, nervozita, rozbúšené srdce, aj to zažíva človek pri tetanickom záchvate. „Vyzerá dramaticky, ale v skutočnosti život neohrozuje a po dvadsiatich až štyridsiatich minútach pominie aj bez liekov,“ hovorí profesor Peter Kukumberg.

LAPANIE DYCHU

Slovo tetánia je odvodené od tetanického záchvatu, stavu, keď človek dostane z ničoho nič alebo vyprovokovane, napríklad pri rozrušení, kŕče takmer vždy do všetkých štyroch končatín. „Majú typický charakter, prsty na rukách sú skrčené, hovoríme tomu pôrodnícka ruka, podľa hmatu pôrodníkov kedysi v minulosti, tak menili polohu dieťaťa tesne pred pôrodom.

Skrčené sú aj prsty na nohách, kŕče sú veľmi nepríjemné, až bolestivé, postihnutý je znepokojený, má tendenciu hlboko dýchať, čím si však stav ešte zhoršuje. Preto mu dávame igelitové vrecko na nos a ústa, aby dýchal doň, a tak korigoval metabolizmus plynov, oxidu uhličitého.

Na prstoch rúk i nôh a aj okolo pier sa objavuje tŕpnutie, človek sa cíti a je vyľakaný, celkovo pôsobí dojmom vážne chorého. Ak lekár takýto stav ešte nevidel, môže záchvat vzbudiť dojem, že ide o závažnú srdcovú alebo mozgovú príhodu. Kŕče však zakrátko odznejú a človeku nič nehrozí. Ale asi sa to ľahšie hovorí, ako prežíva,“ usmieva sa prednosta neurologickej kliniky na Kramároch.

Problematické na tetánii je, že nedáva o sebe vedieť iba záchvatom. „Pacientov s typickým záchvatom je veľmi málo. To, čo voláme tetánia alebo aj tetanický syndróm, má veľká časť mladej populácie, ale bez záchvatov,“ vysvetľuje neurológ. Tetanický záchvat môže vyvolať relatívne prudký alebo náhly pokles vápnika v organizme, hypokalcémia.

„Takých situácií však býva veľmi málo. Kedysi, ešte v časoch prvej republiky, mávali tetanické záchvaty šičky. Dlhé hodiny sa skláňali nad šijacími strojmi v miestnostiach bez okien, bez svetla a slnka. Preto im chýbal vitamín D, okrem toho nemali dobrú výživu a trpeli aj na rachitídu. Dnes by sme dramatické stavy náhlej hypokalcémie vlastne ani nemali poznať. Iba ak po operácii štítnej žľazy, napríklad pre jej zväčšenie alebo v prípade zhubného nádoru.

Z oboch strán štítnej žľazy sú prištítne telieska, nesmierne dôležitý orgán, ktorý reguluje hladinu vápnika v tele. Pri operácii môže i najšikovnejší chirurg dočasne poškodiť drobné kapiláry, cievy, ktoré ich vyživujú, a rovnako dočasne navodiť ich poruchu, ktorej výsledkom je pokles vápnika. Preto sa po operácii štítnej žľazy vápnik dopĺňa umelo, injekčne. Aj niektoré liečebné postupy v onkológii, napríklad pri chemoterapii, môžu zmeniť metabolizmus iónov a zapríčiniť posuny, ktoré navodia až tetanický záchvat,“ vysvetľuje profesor Peter Kukumberg.

DISKRÉTNY HORČÍK

Ďalším dôvodom, prečo sa lekári často stretávajú s tetanickým syndrómom bez záchvatov, je magnézium, horčík. „Ľudské telo má asi jeho trvalý, diskrétny nedostatok. Prečo? Používaním umelých hnojív na zlepšovanie kvality trávy, ktorú spásajú zvieratá, sa poničilo množstvo magnézia.

A to sa odrazí aj v mäse a potravinách, ktoré jeme. Bežne meraná hodnota horčíka v krvi predstavuje len asi jedno percento celkového množstva tohto prvku v tele. Deväťdesiatdeväť percent je vstavaných do telesných buniek, z ktorých sa horčík vyplavuje a potom chýba, čo navodzuje stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti, ktorá je podstatou tetánie. Dá sa to dokázať špeciálnymi metodikami. Dnešný človek je zrejme nastavený na jemný nedostatok horčíka,“ usudzuje profesor Kukumberg. Nie je to žiaden závažný stav, s pribúdajúcimi rokmi sa jeho hladina väčšinou upravuje.

ČO BOLO, BOLO

Na sedeniach so psychologičkou si Peter postupne zrekapituloval, že jeho predchádzajúci život bol jeden veľký stres. „Chodil som do školy a zároveň robil vodiča v nočných zmenách. Spával som tri, štyri hodiny, žiadna pravidelná strava ani odpočinok, fajčil som, moja životospráva mala od zdravej veľmi ďaleko.

Často som cítil únavu, občas ma niečo zabolelo, mal som napríklad hnačky, ale nevšímal som si to. Uvedomil som si to až spätne. Keď mi povedali, že mám tetániu, dal som si pauzu. Prestal som robiť vodiča a nočné služby som opäť skúsil po mesiaci.

Dva či tri razy ma znova prepadlo nepríjemné plytké dýchanie a ja som si uvedomil, že vlastne ani neviem, či službu dokončím. Preto som sa rozhodol s prácou skončiť, nebolo by to z mojej strany férové ani k zamestnávateľovi. Teraz už len študujem a celkovo som si usporiadal život. Psychologička ma naučila dychové cvičenia a pomohla mi pochopiť mnoho vecí.“ Prvý nápor tetánie zvládol Peter s veľkými dávkami magnézia. „Trvalo asi tri týždne, kým zabralo, a dnes každý deň vypijem fľašu magnéziovej vody.“

NIE SÚ NEUROTICI

Príznaky tetánie sú veľmi časté a mimoriadne variabilné. „Podráždenie sa netýka iba periférnych nervov, ale i centrálneho nervového systému, čiže vedomia, cítenia, reakcií, myslenia, dokonca i nálad. Pacienti často pôsobia na svoje okolie, rodinu, ale i na lekára ako neurotici.

Nejde však o pravú neurózu, teda o takzvané strhnutie vyššej nervovej činnosti, napríklad pri prepracovaní alebo pri inej psychickej záťaži,“ zdôrazňuje profesor. „Pri tetánii je labilný celý nervový systém, človek býva nervózny, nesústredený, trpí poruchami spánku, neraz i potencie a libida, máva tupú bolesť hlavy, búši mu srdce alebo má tachykardiu, sklon k zrýchlenému dýchaniu, stále cíti drobné tŕpnutia alebo sa väčšmi potí,“ vymenúva odborník. Upozorňuje na súčasné tendencie stotožňovať tetániu s panickou poruchou. „Panický atak je samostatný, presne definovaný úzkostný stav, svojou podstatou však predstavuje úplne iné ochorenie. Niektoré jeho príznaky sú podobné prejavom tetánie.“

UROBIL SOM ČIARU

Odkedy Peter chodí na psychoterapie, príznaky tetánie nemal. „Teraz už viem, že si musím dávať pozor na stresy a nemôžem sa vrátiť k zlej životospráve, lebo nepríjemné stavy sa môžu vrátiť. Nechcel som užívať lieky, dal som si ich len asi dvakrát, keď boli kŕče veľmi silné. Ale na dlhodobú únavu a stresy ich netreba. Pochopil som, že si treba nakresliť čiaru a povedať, pod ňu nejdem a ak viem, že mám oslabenú nervovú sústavu, nepodceňovať to. Tetánia nie je tragédia, ide len o to, ako pristupujete k svojmu zdraviu. Nemyslím si, že je to choroba, skôr mi pripadá ako príznak, taká univerzálna nálepka na rôzne problémy. Je to označenie nejakých iných ťažkostí. Povieme, že je to tetánia a potom ideme hľadať, kde je vlastne problém,“ hovorí mladý muž. Potvrdila mu to aj kardiologička, keď jej povedal svoju diagnózu.

„Vravela mi, že ju to nezaujíma, pretože pre ňu je to asi taká informácia, že všetci prežívame stresy. Žiadna kvalifikovaná vec, o ktorú by sa mala pri vyšetrení opierať.“

KLADIVKOM DO UCHA

Neurologickým vyšetrením sa zistí, či sú príznaky zvýšenej dráždivosti nervov a svalov typické pre tetanický syndróm. Okrem detailného biochemického rozboru sa pri diagnostikovaní robia aj interné, endokrinologické a ďalšie vyšetrenia, aby sa vylúčili iné, organické ochorenia vrátane vážnych stavov, napríklad onkologických ochorení, ďalej epilepsia či migréna a mnohé iné.

Typický príznak pri tetanickom syndróme je Chvostekov fenomén, keď lekár udrie neurologickým kladivkom pacientovi pri uchu. Ak syndróm má, mykne kútikom úst na tej istej strane. Existujú aj ďalšie špeciálne fenomény, na rukách i nohách, ktoré neurológovi jednoznačne prezradia príznaky nervovo-svalovej dráždivosti.

Neurológ používa pri vyšetrení provokačné manévre. Jedným je pichnutie ihlou do svalu ruky počas neurofyziologického elektromyografického vyšetrenia, pričom sa na ruku dá manžeta ako pri meraní tlaku a napumpuje sa do nej trochu vzduchu.

„Tak sa ešte väčšmi potencuje a manifestuje dovtedy skrytá nervovo-svalová dráždivosť a objavia sa úplne typické elektromyografické prejavy, ktoré sú dôkazom tetanického syndrómu aj bez klinických tetanických záchvatov. Ďalším provokačným manévrom je vyzvaná hyperventilácia. Lekár pacienta vyzve, aby aspoň štyri minúty maximálne hlboko dýchal. Robia sa i ďalšie vyšetrenia, patrí k nim snímanie činnosti mozgu elektródami, elektroencefalografia,“ dodáva profesor Kukumberg.

MOZOG SA NEMENÍ

Tetánia je podľa všetkého určitá daň civilizácii a pokroku. „Mnohí jedinci sa už rodia s nedostatočnou odolnosťou, organizmus sa jednoducho bráni zvýšeným nárokom na psychiku i na fyzickú odolnosť,“ mieni profesor Peter Kukumberg. „Dnes chceme, aby dieťa odmalička poznalo mobil, počítače, aby sme ovládali čoraz viac vecí, ale na to nie sme vybavení. Treba si uvedomiť, že náš mozog sa od čias, keď človek lovil mamuta, štruktúrou vôbec nezmenil!“

POKOJ V DUŠI

Tetanický syndróm bez záchvatov, ale zato s celou paletou rôznych príznakov, sa nazýva neurogénny, nervovo podmienený. „Ide iba o určitú labilitu, neznamená to, že človek je menejcenný, len preto, že má tento nedostatok. Možno by sme ho zistili u každého piateho, šiesteho,“ uvažuje neurológ. Súčasťou liečby je okrem podávania niektorej formy vápnika do žily, magnézia alebo rôznorodých upokojujúcich liekov aj úprava životosprávy.

„V tomto prípade naozaj nejde o frázu, lieky tlmia alebo zlikvidujú záchvat, no liečba syndrómu niekedy potrebuje aj psychológa. Človek musí zmeniť životné postoje, návyky. Niektoré lieky sa užívajú niekoľko mesiacov, tlmia predráždené nervovo-svalové membrány, a tak znižujú, normalizujú ich funkcie a činnosť. Je ich viac, veľmi úspešné je jedno antiepileptikum. Človek s tetániou však nie je odsúdený na lieky po celý život ako pri vysokom tlaku.“

MUSÍTE ODPOČÍVAŤ

Zdravý životný štýl neznamená len to, že sa racionálne, zdravo stravujete, ale aj to, že viete relaxovať a zharmonizovať si deň tak, že si odpočinie i duša. „Každý by si mal nájsť čas len a len pre seba a svoje záujmy, odpútať sa od problémov, striedať rôzne aktivity a zároveň si udržiavať mozog v dobrej kondícii,“ odporúča renomovaný neurológ.

VÁPNIK PROTI MAGNÉZIU

Pomôže, ak pijete vodu s magnéziom? Koľko by ste jej mali denne vypiť? „Účinné sú iba samostatné prípravky magnézia, najčastejšie soli magnézia, ktoré individuálne určí lekár. Takzvané šumivé magnézium je menej účinné. Dôležité je hodinu, až dve pred užitím magnézia a po ňom neprijímať potravu s obsahom vápnika, čiže mlieko, syry, vajcia a podobne, pretože metabolizmus týchto látok si odporuje,“ prízvukuje profesor Peter Kukumberg.

Autor: Jozefína Kaššová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ste v hoteloch v bezpečí? Prečo sa na cestách oplatí skontrolovať fľašu s vodou?

Ste v hoteloch v bezpečí? Prečo sa na cestách oplatí skontrolovať fľašu s vodou?

včera
Pred veľkými ťažkosťami zachráni milovníkov cestovania jednoduché pravidlo. V rozhovore vám ho pripomenie epidemiológ Doc. MUDr.... Čítať viac
 
Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu!

Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu!

včera
Hoci sa zo vzniku alzheimera upodozrievalo už kadečo, skrytý spúšťač je doteraz neznámy. Aspoň do februára tohto roka. Čítať viac
 
Udreli ste si kostrč? Potrebujete špecialistu alebo sa zahojí sama?

Udreli ste si kostrč? Potrebujete špecialistu alebo sa zahojí sama?

14.09.2019
Po úraze kostrče seďte na mäkkom vankúšiku alebo na nafukovacom kolese. Ak zranenie podceníte, môžete si privodiť siahodlhé problémy.... Čítať viac
 
Pokusní králici alebo vyvolení? Odborníčka o ceste lieku z laborátoria k vám

Pokusní králici alebo vyvolení? Odborníčka o ceste lieku z laborátoria k vám

14.09.2019
K exkluzívnej liečbe sa ako prví na svete dostanete aj na Slovensku. Za akú cenu? Čítať viac
 
Koľko stojí rakovina?!  Aké náklady idú na jej liečbu?

Koľko stojí rakovina?! Aké náklady idú na jej liečbu?

13.09.2019
Liečba mnohopočetného myelómu, jednej formy rakoviny krvi, vyjde na státisíce eur. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tetánia - novodobá pliaga mladých ľudí. Dá sa liečiť?
Jozefína Kaššová