predplatne
 

Kto im verí, priberá: 5 najväčších mýtov o chudnutí

17.03.2014

Štíhlu postavu všetkým nezaručí iba pravidelná strava päťkrát denne a diétne prehrešky nezachráni ananás.

Ak vynechávate jedlo, neskôr vás prepadne ešte väčší hlad.

Ak vynechávate jedlo, neskôr vás prepadne ešte väčší hlad.Autor: profimedia.sk

Nahrádzate športovanie sexom? Spaľovanie kalórií pri milovaní sa vraj nadhodnocuje. Po pätnástich minútach nežností ste ľahší asi o 70 kJ. Lepšie je už aj vysávanie, pri ktorom spálite dvojnásobok.

Keď budem jesť častejšie, nepriberiem

To, či budete jesť tri-, alebo päťkrát denne, nie je podľa nemeckých odborníkov pri redukcii hmotnosti rozhodujúce. Jedálny lístok si rozložte tak, aby vyhovoval vašej osobnosti a dennému harmonogramu. Dôležité je mať na tanieri správne množstvo jedla. Teda objem kalórii, ktoré denne prijmete. Ten musí byť vždy menší ako energetický výdaj. Len tak si z prebytočných kíl ukrojíte.

Cukry musím zo stravy vylúčiť

Výživa bez cukru neprospieva organizmu a v podstate je možná len veľmi ťažko. Cukor sa nachádza aj v zelenine. Chce to len jeho správnejšiu formu, menší objem a vhodný čas. Namiesto sladkých keksov, cukríkov alebo zákuskov si pripravte ovocný alebo zeleninový šalát. Nezabúdajte, cukor sa nachádza aj v zemiakoch, chlebe či pečive. Nízke hladiny cukru ohrozujú fungovanie tela. Nemyslí vám to? Možno je za tým nízka hladiny cukru, ktorý dodáva energiu mozgu. Svaly či pečeň si glukózu dokážu uložiť na horšie časy a siahnu po nej pri zvýšenej námahe.

Vďaka pôstu schudnem a zbavím sa toxínov

Niekto pije len vodu, iný staví na čaje či špeciálne zeleninové šťavy. Mnoho ľudí podlieha rozličným pôstom, aby schudli. Zdravý organizmus však priebežne spracúva a vylučuje škodliviny. Radikálne dlhodobé pôsty nepotrebuje. Pri mnohých sa navyše jedálny lístok redukuje zo dňa na deň. Energetický príjem tak náhle klesne až o štyridsať percent. Hneď ako prejdete na normálnu stravu, telo si začne pre istotu robiť zásoby, ktoré sa prejavia tukovými vankúšikmi.

Ananás spaľuje tuky

Myslíte si, že stačí zajesť výdatnú večeru ananásom a zvýšený príjem kalórií sa odplaví? Nie je to tak. Vedci dokázali len protizápalový účinok jeho enzýmu bromelínu, zoštíhľujúci zatiaľ nie. Ananás je pevnou súčasťou diétnych jedál najmä pre vysoký obsah vláknin, ktorá vás zasýti.

Po piatej nejem

Výhodou tejto zásady je jednoduchosť. Nemusíte rozmýšľať nad tým, či budete večerať tuky, cukry alebo bielkoviny. No keď sa poslednýkrát najete o piatej, hlad vás prepadne v noci. Trápenie môže časom vyústiť do problémov so spánkom. Navyše, vlčí hlad vás ráno doženie k dvojnásobnému množstvu jedla. Odborníci sa zhodujú, že večera nie je problematická, ak má svoje pravidlá. Najedzte sa okolo devätnástej a zvoľte chudšie mäso so zeleninovou prílohou. Doprajte si aj malé množstvo cukrov, napríklad zemiakov.

Nejedzte viac, ako treba: 5 tipov na potlačenie chuti do jedla »

Autor: Katarína POSLUCHOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prejedení na prasknutie? Nepriberiete, ak spravíte jednu zásadnú zmenu

Prejedení na prasknutie? Nepriberiete, ak spravíte jednu zásadnú zmenu

včera
Tiež vám tesne po výdatnom obede napadne, kedy sa prehrešok nalepí na boky či zadok? Dobrá správa! A zlá. Čítať viac
 
Trojdňový TOTÁLNY reštart metabolizmu. Taký jednoduchý?

Trojdňový TOTÁLNY reštart metabolizmu. Taký jednoduchý?

19.09.2018
Máme pre vás dobrú správu, pomalé spaľovanie viete ovplyvniť. A čo je najlepšie? Stačia vám na to tri dni! Čítať viac
 
Štíhle ako Japonky? Spoznajte tajomstvo chudnutia bez diét

Štíhle ako Japonky? Spoznajte tajomstvo chudnutia bez diét

18.09.2018
Netrpia pre krásu, nepriberajú a akoby ani nestarli. Zhadzujte kilá podľa japonského návodu. Čítať viac
 
10 stratégií, ktoré pomôžu schudnúť natrvalo. Potvrdené z Oxfordu!

10 stratégií, ktoré pomôžu schudnúť natrvalo. Potvrdené z Oxfordu!

14.09.2018
Stratégií na chudnutie je obrovské množstvo, od fungujúcich až po život ohrozujúce. Všetky cesty k zhodeniu kíl ale musia spĺňať pár... Čítať viac
 
Chudnete, no nechcete prísť o svaly? 13 tipov naštartuje správne enzýmy

Chudnete, no nechcete prísť o svaly? 13 tipov naštartuje správne enzýmy

12.09.2018
So stratou hmotnosti prichádza v ruka v ruke aj strata svalovej hmote. V potravinách však nájdete enzýmy, ktoré vám pomôžu Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kto im verí, priberá: 5 najväčších mýtov o chudnutí
Katarína POSLUCHOVÁ