predplatne
 

Kto im verí, priberá: 5 najväčších mýtov o chudnutí

17.03.2014

Štíhlu postavu všetkým nezaručí iba pravidelná strava päťkrát denne a diétne prehrešky nezachráni ananás.

Ak vynechávate jedlo, neskôr vás prepadne ešte väčší hlad.

Ak vynechávate jedlo, neskôr vás prepadne ešte väčší hlad.Autor: profimedia.sk

Nahrádzate športovanie sexom? Spaľovanie kalórií pri milovaní sa vraj nadhodnocuje. Po pätnástich minútach nežností ste ľahší asi o 70 kJ. Lepšie je už aj vysávanie, pri ktorom spálite dvojnásobok.

Keď budem jesť častejšie, nepriberiem

To, či budete jesť tri-, alebo päťkrát denne, nie je podľa nemeckých odborníkov pri redukcii hmotnosti rozhodujúce. Jedálny lístok si rozložte tak, aby vyhovoval vašej osobnosti a dennému harmonogramu. Dôležité je mať na tanieri správne množstvo jedla. Teda objem kalórii, ktoré denne prijmete. Ten musí byť vždy menší ako energetický výdaj. Len tak si z prebytočných kíl ukrojíte.

Cukry musím zo stravy vylúčiť

Výživa bez cukru neprospieva organizmu a v podstate je možná len veľmi ťažko. Cukor sa nachádza aj v zelenine. Chce to len jeho správnejšiu formu, menší objem a vhodný čas. Namiesto sladkých keksov, cukríkov alebo zákuskov si pripravte ovocný alebo zeleninový šalát. Nezabúdajte, cukor sa nachádza aj v zemiakoch, chlebe či pečive. Nízke hladiny cukru ohrozujú fungovanie tela. Nemyslí vám to? Možno je za tým nízka hladiny cukru, ktorý dodáva energiu mozgu. Svaly či pečeň si glukózu dokážu uložiť na horšie časy a siahnu po nej pri zvýšenej námahe.

Vďaka pôstu schudnem a zbavím sa toxínov

Niekto pije len vodu, iný staví na čaje či špeciálne zeleninové šťavy. Mnoho ľudí podlieha rozličným pôstom, aby schudli. Zdravý organizmus však priebežne spracúva a vylučuje škodliviny. Radikálne dlhodobé pôsty nepotrebuje. Pri mnohých sa navyše jedálny lístok redukuje zo dňa na deň. Energetický príjem tak náhle klesne až o štyridsať percent. Hneď ako prejdete na normálnu stravu, telo si začne pre istotu robiť zásoby, ktoré sa prejavia tukovými vankúšikmi.

Ananás spaľuje tuky

Myslíte si, že stačí zajesť výdatnú večeru ananásom a zvýšený príjem kalórií sa odplaví? Nie je to tak. Vedci dokázali len protizápalový účinok jeho enzýmu bromelínu, zoštíhľujúci zatiaľ nie. Ananás je pevnou súčasťou diétnych jedál najmä pre vysoký obsah vláknin, ktorá vás zasýti.

Po piatej nejem

Výhodou tejto zásady je jednoduchosť. Nemusíte rozmýšľať nad tým, či budete večerať tuky, cukry alebo bielkoviny. No keď sa poslednýkrát najete o piatej, hlad vás prepadne v noci. Trápenie môže časom vyústiť do problémov so spánkom. Navyše, vlčí hlad vás ráno doženie k dvojnásobnému množstvu jedla. Odborníci sa zhodujú, že večera nie je problematická, ak má svoje pravidlá. Najedzte sa okolo devätnástej a zvoľte chudšie mäso so zeleninovou prílohou. Doprajte si aj malé množstvo cukrov, napríklad zemiakov.

Nejedzte viac, ako treba: 5 tipov na potlačenie chuti do jedla »

Autor: Katarína POSLUCHOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Spaľujete ako kyselina, no radi by ste pribrať? 7x zdravý jedálniček vám pomôže

VIDEO: Spaľujete ako kyselina, no radi by ste pribrať? 7x zdravý jedálniček vám pomôže

14.11.2018
Všetci okolo vás sa sťažujú na nadváhu, no vy máte presne opačný problém? Znásobiť hmotnosť môže byť rovnaký problém, ako z nej ubrať.... Čítať viac
 
Chudnite s časom. 8-hodinové pravidlo namiesto rátania porcií

Chudnite s časom. 8-hodinové pravidlo namiesto rátania porcií

13.11.2018
Úprava stravovania zrýchli metabolizmus, ktorý vďaka časového intervalu začne pracovať efektívnejšie. Zabudnite na rátanie kalórií,... Čítať viac
 
Toto jedzte pred spaním a začnete konečne chudnúť

Toto jedzte pred spaním a začnete konečne chudnúť

09.11.2018
Snažíte sa večer po šiestej už nejesť, aby ste konečne zhodili nejaké to kilo? Vedci teraz radia pravý opak. No nie je jedno, čo si vložíte... Čítať viac
 
Zbavte sa nadbytočnej vody a schudnete! 12 zaručených tipov, ako na to

Zbavte sa nadbytočnej vody a schudnete! 12 zaručených tipov, ako na to

08.11.2018
Množstvo tekutín zadržaných v organizme ovplyvňujú rôzne návyky, ale aj jedlo, nápoje a ich močopudné účinky. Čítať viac
 
Spolu sa chudne ľahšie. 100-tisíc kíl chcú za dva roky zhodiť v španielskom meste

Spolu sa chudne ľahšie. 100-tisíc kíl chcú za dva roky zhodiť v španielskom meste

06.11.2018
4000 obyvateľov galícijského mesta Narón sa rozhodlo spoločne chudnúť s poriadnym cieľom. Zatiaľ sa im darí. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kto im verí, priberá: 5 najväčších mýtov o chudnutí
Katarína POSLUCHOVÁ