predplatne
 

Ľadové končatiny: Pred čím varujú a ako ich konečne zohriať?

05.11.2015

Ľadové ruky a nohy nie sú záležitosťou iba zimných mesiacov. Mnohých ľudí trápia aj v teplejších dňoch a nevedia sa ich zbaviť. Viete čo ich spôsobuje a ako im zabrániť?

Ľadové končatiny môžu byť signálom, že vo vašom tele nie je všetko v poriadku a krvný obeh začal

Ľadové končatiny môžu byť signálom, že vo vašom tele nie je všetko v poriadku a krvný obeh začal "štrajkovať".Autor: profimedia.sk

Tento problém sa častejšie objavuje u žien. Nedostatočné prekrvenie končatín je spôsobené hromadením väziva a tuku v stenách tepien, čím sa naruší prúdenie okysličenej krvi a výživných látok, čo spôsobí efekt ľadových končatín. Studené ruky a nohy nás tak môžu potrápiť v ktorejkoľvek časti roka. Pravdou je, že čím je počasie chladnejšie, tým sú prejavy pocitov ľadových končatín výraznejšie.

Pozor na správny životný štýl!

Odborníci sa zhodujú, že hlavnou príčinou týchto problémov býva nesprávny životný štýl, najmä nedostatok pohybu, fajčenie a pitie kofeínových nápojov. Nikomu navyše neprospievajú ani stresové situácie. V prípade, že v nás niečo vyvoláva veľký strach alebo sa zľakneme, naše ruky a nohy sa ponoria do „studeného režimu“. Emocionálna pohoda je dôležitá pre správne fungovanie a zároveň je významným zdrojom tepla. Preto by sme mali prepnúť na pozitívnejšie myslenie a čo najviac obmedziť stres alebo ak sa dá, úplne ho zo svojho života vyhodiť. Ľadové končatiny môžu zároveň signalizovať i vážnejšie ochorenie, napríklad problémy so štítnou žľazou, srdcovo-cievne problémy, poruchy funkcie nadobličiek, vysoký krvný tlak či migrénu.

S vekom sa problémy stupňujú

Problémy s chladom v končatinách postihujú ľudí rôznych vekových kategórií a častejšie sa s nimi stretávajú ženy. Môže za to pomalší metabolizmus, tenšie cievy a menšie percento svalovej hmoty. Ťažkosti s ľadovými končatinami sú známe aj ako Raynaudov syndróm, teda porucha obehového systému, pri ktorej sa končatiny nedostatočne prekrvujú. Zvyčajne platí, že s pribúdajúcim časom sa neliečené problémy stupňujú. V počiatočnom štádiu nemusíme mať žiadne príznaky. Postupne sa však ťažkosti začnú zhoršovať a objavuje sa občasné krívanie a kŕče. V prípade, že sa problémy neriešia a naplno prepuknú, potrápiť môžu silné kŕče či bolesť, a to dokonca v stave pokoja. Je preto dobré sledovať vlastné telo a reagovať už pri počiatočných náznakoch zdravotných patálií. Bolesť sa neoplatí ignorovať, pretože dokáže odpovedať niekoľkonásobne!

Rozhýbte telo a upravte jedálniček

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť týchto problémov, je pravidelný pohyb. Do svojho denného rozvrhu zaraďte cvičenie alebo akúkoľvek športovú aktivitu. Pohyb navyše prospieva aj pri ďalších zdravotných problémoch a pomáha k celkovému zlepšeniu fyzického a psychického stavu človeka. Na výber je v súčasnosti skutočne široká škála športov – individuálne aj kolektívne, zimné či letné alebo športy halové, prípadne pod holým nebom. Je len na každom z nás, čo si vyberie a čo si telo zažiada. Oplatí sa tiež vyskúšať gymnastiku rúk a nôh pod stolom, ktorá prekrví telo. Netreba sa vyhýbať ani chôdzi po schodoch či občas vyskúšať pár drepov.

Čítajte aj: Na jeseň potrebuje telo biologický oheň. Toto jedlo vás zohreje

Jedným z trikov, ako predchádzať zlému prekrveniu, je upravenie jedálnička. Do stravy stačí zaradiť čili, cesnak, červenú fazuľu alebo štipľavé korenie. Okrem toho, že mnohé z týchto surovín dodajú vášmu jedlu špeciálnejšiu chuť, zrýchlia aj metabolizmus. Riešením môže byť tiež zázvorový čaj, ktorý rovnako zlepšuje krvný obeh. Stačí si len treba vybrať podľa svojich chutí a nezabúdať na pravidelný pitný režim!

Ako si poradiť s ľadovými končatinami?

  • Kúpte si kvalitné ponožky, rukavice zo savých materiálov.
  • Obohaťte jedálniček o vitamín E a horčík.
  • Nevyhýbajte sa ostrým pokrmom, stavte na cesnak, korenie alebo škoricu.
  • Pite zázvorový čaj, ktorý zlepšuje krvný obeh.
  • Pravidelne pokožku prekrvujte jemnou masážou špeciálnymi krémami, ktoré obsahujú účinné látky urýchľujúce cirkuláciu krvi, napríklad Medvedia masť.

Tip redakcie: Dopriať si tiež môžeme teplý kúpeľ, vírivku alebo saunu, ktoré rozohrejú telo. Najideálnejšie aspoň dvakrát do týždňa. Po kúpeli je dobré jemne vmasírovať Medvediu masť od VIRDE SLOVAKIA, ktorá vďaka svojím unikátnym bylinným extraktom povzbudzuje prekrvenie, čím navodí pocit teplého komfortu. Použiť ju však možno kedykoľvek počas dňa pri pocitoch studených končatín.

 

Zdroj foto: Virde Slovakia

Bude vás zaujímať: Nedajte zime šancu! Zahrejte sa aj bez štrikovanej čiapky

V tomto článku sa zaoberáme Vysoký krvný tlak ...viac
Autor: iZdravie.sk/red.
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

dnes
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

včera
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

včera
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

14.10.2019
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

14.10.2019
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ľadové končatiny: Pred čím varujú a ako ich konečne zohriať?
iZdravie.sk/red.