predplatne
 

Zdravo a chutne: Probiotiká upravia trávenie a pomôžu schudnúť

28.09.2015

O ich sile hovorí aj ich názov. „Probio“ znamená podporujúci život. Probiotické kultúry sú pre zdravie človeka veľmi dôležité, vďaka nim funguje celý imunitný systém.

Doprajte si probiotiká, napríklad vo forme jogurtu každý deň.

Doprajte si probiotiká, napríklad vo forme jogurtu každý deň.Autor: profimedia.sk

Ak máte v črevách správne kultúry mikroorganizmov, máte nižší cholesterol, funguje vám trávenie a telo sa dokáže lepšie brániť proti rakovine.

Čo sú to probiotiká?

Sú to baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sú nevyhnutné pre dobré trávenie. Udržiavajú črevnú mikroflóru v rovnováhe tým, že zabraňujú množeniu mikroorganizmov, ktoré sú pre náš organizmus škodlivé. Znižujú aj riziko rakoviny hrubého čreva a celkovo posilňujú vašu imunitu. V ľudskom tele sa nachádzajú prirodzene, ale je vhodné prijímať ich aj v strave, či vo forme výživových doplnkov.

Pomôžu aj pri chudnutí

Strava počas diéty je chudobnejšia, minimálne čo sa množstva týka. Zo stravy telo dostáva menej antioxidantov a ďalších dôležitých zložiek z potravy. Ak budete prijímať probiotiká denne, prospeje to vášmu zdraviu a vďaka nim aj ľahšie a zdravšie schudnete. Pomôžu zlepšiť trávenie, vyprázdňovanie a ovplyvnia aj hladinu krvných tukov. Dobrú službu urobia aj pri cvičení, kedy je spôsobený nápor na imunitný systém. Probiotiká ho posilnia a organizmus sa stane odolnejší.

Ďalšie zdravotné účinky

  • chránia pred niektorými druhmi rakoviny
  • napomáhajú tvorbe dôležitých vitamínov (zo skupín B, K)
  • pomáhajú bojovať s príznakmi alergie, astmy i atopického ekzému
  • priaznivo ovplyvňujú dobrý cholesterol v krvi
  • ženám pomáhajú znižovať riziko kvasinkovej infekcie pošvy
  • môžu ochrániť aj pred stresom

Ako ich prijímať

Aby mohli probiotiká splniť svoju funkciu, potrebujú tzv. prebiotiká, čiže látky, ktoré slúžia na podporu rastu a množenia probiotík v ľudskom tele. Túto funkciu spĺňa napríklad vláknina. Ak chcete, aby bol účinok probiotík čo najlepší, kombinujte ich s potravinami, ktoré sú bohaté na vlákninu.

Zdravo a chutne

Probiotiká sa nachádzajú predovšetkým v mliečnych výrobkoch, ktoré prešli procesom kvasenia – jogurt, kefír, kyslé mlieko, cmar, či pravá bryndza. Veľmi chutnou formou sú aj jogurtové drinky, napríklad Probia Nature od spoločnosti RAJO. "Vieme, aké je v dnešnej uponáhľanej dobe ťažké stravovať sa zdravo. Zdravo a zároveň chutne je ešte väčšia výzva. Aj preto sme pripravili nový rad jogurtov a drinkov s inovatívnou receptúrou. Pri jej tvorbe sme sa držali hesla, že menej je niekedy viac a sústredili sme sa iba na prírodné zložky. Probia Nature je určená všetkým, ktorí dbajú na svoj životný štýl a chcú si dopriať dobré veci," povedala Zuzana Stanová, členka predstavenstva RAJO a.s.

Fanúšičkou novej Probia Nature sa stala aj herečka a mama dvojičiek Kristína Farkašová, "Som rada, že v prejogurtovaných regáloch v potravinách bude nový prírodný a prirodzený jogurt. Nie som žiadna bio kuchárka, ale vždy ma poteší, ak nájdem niečo, čoho zloženie nemusím lúštiť so slovníkom cudzích slov. Jogurt na raňajky je u nás doma veľkou udalosťou, v podstate vďaka slovu jogurt často dokážem zázraky. Deti sa rýchlejšie oblečú, umyjú. Verím, že tento jogurt je ešte čarovnejší! ...myslíte, že dostanem od detí raňajky do postele?" teší sa Kristína. Ona sama používa jogurty Probia Nature aj na pečenie zdravých koláčov.

Upečte si čučoriedkové muffiny podľa Kristíninho receptu »

 

Tráviaca sústava

V tomto článku sa zaoberáme Črevá ...viac Tráviaca sústava ...viac
Autor: izdravie/katy

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Káva, bublinky a smog. Prekvapivé veci, ktoré vám nedovolia chudnúť

Káva, bublinky a smog. Prekvapivé veci, ktoré vám nedovolia chudnúť

dnes
Niekedy je menej viac. Skúste sa prestať potiť vo fitku a behať večer po meste plnom výfukových plynov. Čítať viac
 
Pozor, za priberaním sa môže skrývať aj neporiadok v kuchyni

Pozor, za priberaním sa môže skrývať aj neporiadok v kuchyni

14.01.2019
Nový výskum si posvietil priamo na gazdinky. Máte kuchyňu pekne vyupratovanú alebo sa vám na kuchynskej linke všeličo povaľuje? Čítať viac
 
Diéta podľa Beyoncé: Schudnite v rekordnom čase desiatky kíl

Diéta podľa Beyoncé: Schudnite v rekordnom čase desiatky kíl

11.01.2019
Obľúbená speváčka sa potrebovala dostať po pôrode do formy. Pomohol jej prísny diétny plán a detox z javorového sirupu. Čítať viac
 
Dali ste si novoročné predsavzatie schudnúť? Už dnes ho poruší 1/4 z vás. Tu je dôvod

Dali ste si novoročné predsavzatie schudnúť? Už dnes ho poruší 1/4 z vás. Tu je dôvod

10.01.2019
Koľko potrvá schudnú nadváhu z minulého roka? A dokážete to vôbec? Čítať viac
 
Ako si „nakopnúť“ metabolizmus, aby sa vám lepšie spaľovali kalórie?

Ako si „nakopnúť“ metabolizmus, aby sa vám lepšie spaľovali kalórie?

08.01.2019
Pomalý metabolizmus znamená pomalšie spaľovanie kalórií a rýchlejšie priberanie. Našťastie, rýchlosť metabolizmu si dokážete... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zdravo a chutne: Probiotiká upravia trávenie a pomôžu schudnúť
izdravie/katy