predplatne
 
Zdravie

Spolu sa chudne ľahšie. 100-tisíc kíl chcú za dva roky zhodiť v španielskom meste

06.11.2018

4000 obyvateľov galícijského mesta Narón sa rozhodlo spoločne chudnúť s poriadnym cieľom. Zatiaľ sa im darí.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Chudnutie nie je veľmi zábavná záležitosť - musíte rátať kalórie, vzdať sa nezdravých pokrmov a alkoholu, a veľa sa hýbať. Spája sa s menším či väčším odriekaním.

Farmár Martin Bagar: Vyjedol som si závislosť. Späť sa už nevrátim! 

Spoločne sa chudne ľahšie

Keď sa však chudne hromadne, ide to ľahšie, myslia si obyvatelia galícijského mesta Narón. Viac ako 4000 ľudí sa rozhodlo do roku 2020 zhodiť spoločne 100 000 kg. To je približne 10 percent občanov. Projekt beží od začiatku tohto roka a už sa ukazujú prvé úspechy. Maria Teresa Rodriguez vážila ešte v marci 82 kíl. „Teraz mám 70,“ chváli sa 55-ročná žena. Denne sa pol hodinu venuje športu. „Behám s priateľmi. Chodí s nami aj osemdesiatnička. Odkedy som začala cez víkendy tancovať, prestali ma bolieť nohy.“

Myšlienka hromadnej diéty prišla na um miestnemu lekárovi Carlosovi Piñeirovi. V 21. storočí ľudia zabúdajú, že sú vlastne stvorení na chodenie a behanie, uvažuje 63-ročný Galícijčan. S podporou mestského zastupiteľstva vyzval občanov mesta, aby zdravšie jedli a viac sa hýbali. S ľuďmi, túžiacimi zbaviť sa tukových vankúšov, odvtedy pravidelne v parku športuje.

FOTO: O takej postave sa jej ani nesnívalo. Claudia schudla za pár týždňov 15 kíl, poradí vám!

Galícijská kuchyňa je ťažká

Zo 40 000 obyvateľov mesta má podľa lekára asi 9000 nadváhu, 3000 je skutočne obéznych. Galícia je región na severozápade Španielska, ktorý sa podľa štúdie španielskej Kardiologickej spoločnosti pýši najväčším podielom tučných ľudí v krajine. Pre daždivé počasie sa viac zdržiavame doma a denne prijímame veľa kalórií, tvrdí Piñeiro. Galícijská kuchyňa je známa obrovskými porciami, domáci obľubujú najmä ťažké, mastné jedlá. V provincii, ktorá leží na severozápade Španielska pri Atlantickom oceáne, sa so stredomorskou stravou stretnete len zriedka.

Potvrdzuje to aj 65-ročný Conrado Vitela Villamar, ktorý začal pravidelne športovať a zmenil aj stravovacie návyky: Hovoríme, že z prasaťa sa dá zjesť všetko, od chvosta až po nos. Ako prvé som musel vyradiť z jedálneho lístka vnútornosti, bôčik a nárez.

Zapájajú sa aj deti

Maria Teresa, Conrado aj ostatní účastníci programu pravidelne navštevujú zdravotné centrá, kde ich vážia. Odborníci každému individuálne odporučia, ako najlepšie trvalo znížiť nadváhu a eliminovať tak riziko chronických civilizačných chorôb. Aj 18 reštaurácií v meste chce prispieť k projektu a ponúka zdravšie pokrmy. Miesto soli používam riasy a maslo s olivovým olejom, prezrádza majiteľ reštaurácie Diego Platas.

Lekár Carlos Piñeiro tvrdí, že nie je ľahké presvedčiť dospelých, aby zmenili životosprávu. Preto sa snaží zapojiť do programu aj deti, aby si čo najskôr uvedomili, čo je zdravý životný štýl. Na miestnej škole prebieha pilotný projekt. Deti hodinu denne cvičia, a napríklad pri čítaní trénujú na rotopede. Cez vyučovacie prestávky sa prechádzajú po plážovej promenáde. Učiteľka María José Cazorla im je príkladom, v priebehu roka schudla 14 kg.

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vieme, ako pri chudnutí nehladovať. A zalejte si TOP čaje pre štíhlu líniu

Vieme, ako pri chudnutí nehladovať. A zalejte si TOP čaje pre štíhlu líniu

včera
Pri chudnutí oceníte tlmiče hladu a potraviny pre podporu trávenia. A bylinky sú v tomto super! Čítať viac
 
Chudnete? Tak toto vás prekvapí. AHA, čo sa deje s kalóriami po tepelnej úprave!

Chudnete? Tak toto vás prekvapí. AHA, čo sa deje s kalóriami po tepelnej úprave!

včera
Chcete schudnúť a čítate si dôkladne etikety o kalorických hodnotách potravín, aby ste vedeli, koľko energie zjete? Pozor, po uvarení... Čítať viac
 
Káva, bublinky a smog. Prekvapivé veci, ktoré vám nedovolia chudnúť

Káva, bublinky a smog. Prekvapivé veci, ktoré vám nedovolia chudnúť

16.01.2019
Niekedy je menej viac. Skúste sa prestať potiť vo fitku a behať večer po meste plnom výfukových plynov. Čítať viac
 
Pozor, za priberaním sa môže skrývať aj neporiadok v kuchyni

Pozor, za priberaním sa môže skrývať aj neporiadok v kuchyni

14.01.2019
Nový výskum si posvietil priamo na gazdinky. Máte kuchyňu pekne vyupratovanú alebo sa vám na kuchynskej linke všeličo povaľuje? Čítať viac
 
Diéta podľa Beyoncé: Schudnite v rekordnom čase desiatky kíl

Diéta podľa Beyoncé: Schudnite v rekordnom čase desiatky kíl

11.01.2019
Obľúbená speváčka sa potrebovala dostať po pôrode do formy. Pomohol jej prísny diétny plán a detox z javorového sirupu. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Spolu sa chudne ľahšie. 100-tisíc kíl chcú za dva roky zhodiť v španielskom meste
Adriana Fábryová