predplatne
 

Trpíte obezitou? Hľadajte príčinu, ktorá ju vyvolala

16.03.2020

Máte dostatok odhodlania, chcete naozaj schudnúť a neprestanete až dokým nebudete s vlastným telom skutočne spokojní? V boji proti obezite treba postupovať strategicky a reč nie je pritom len o jedle či diétach. 

Ilustračné foto.

Ilustračné foto.Autor: Shuttestock.com

Kým príchod obezity je nenápadný, sprevádzajúce zdravotné ťažkosti sú ešte o niečo nenápadnejšie. Nebude to hneď, no v sprievode niekoľkých rokov sa zdravotné nepríjemnosti dostavia. Pokiaľ s tým teraz neurobíte nič, tieto ťažkosti si k vám neskôr určite nájdu cestu. Obezitou trpí viac ako polovica slovenskej populácie a len malá časť sa podujme s tým niečo urobiť. 

Podarí sa vám schudnúť a netrvá dlho, kým opäť priberiete? Vaším súperom nie je obezita sama o sebe, ale to, čo ju vyvolalo. Hľadajte príčiny v doterajšom životnom štýle. Zabudnite na podvádzanie v podobe drastických diét a neuľahčujte si konkrétnu situáciu jemnými výrazmi a osloveniami v štýle „moletka”. A v neposlednom rade, nevyhovárajte sa len na dedičnú predispozíciu. Pokiaľ nebudete mať odhodlanie urobiť vo svojom živote radikálne zmeny, proti obezite nikdy boj nevyhráte. Kilá pôjdu dole jedine tak, ak budete vedieť, v čom spočíva správne chudnutie a ako ho odlíšiť od toho nesprávneho. 

Kľúčové je pravidelné stravovanie

Súčasná doba je natoľko uponáhľaná, že často zabúdame aj na tie najzákladnejšie potreby. Naučte sa stravovať pravidelne v malých množstvách. Obezitu nespôsobí len neustále obžerstvo, ale kilá navyše získate aj diétami a minimalistickými porciami. Celodenné držanie hladovky a jej ukončenie so štvorchodovou večerou je predsa úplným nezmyslom. 

Bezhlavé striedanie diét vedie k priberaniu

Rozhodne si nevyberajte diéty na slepo a zostavte si jedálniček priamo na mieru. Dukanová, detoxikačná alebo paleo diéta? Existuje veľké množstvo diét, ktoré vám nemusia sadnúť a môžete si nimi len a len uškodiť. Mnohé z nich by sa však nemali dodržiavať dlhodobo, a tak je takéto riešenie vhodné len na krátkodobé zhodenie kíl.

Pri chorobnom chudnutí vyhľadajte pomoc

Nesprávne zvolené jedlo, obmedzovanie sa v príjme potravy alebo, a to v tom horšom prípade, poruchy príjmu potravy sú tými najhoršími voľbami v boji proti obezite. Pokiaľ ste si vedomí, že vaše dieťa trpí anorexiou alebo bulímiou, rodičovské rady nie sú najideálnejším riešením. Možno na prvýkrát zaberú, no neskôr vám začne dieťa tieto skutočnosti zatajovať. 

Takéto poruchy príjmu potravyťažko liečiteľné a ich liečba si vyžaduje špecifický a časovo náročný postup. Nechajte preto túto liečbu v rukách odborníkov, v opačnom prípade totiž riskujete, že by ste mohli dieťaťu svojimi radami len uškodiť. Či ide o dieťa alebo o dospelého, tieto problémy by sa nemali nikdy odkladať.

Osvojte si stravovacie návyky

Hľadáte účinnú diétu, s ktorou rapídne zhodíte? Vyskúšali ste už takmer všetky, no aj tak vám to dlho nevydržalo a skončili ste pri večerných inváziách chladničky. Ak chcete schudnúť, nestojí to všetko len na jedle. Drastické diéty, obmedzovanie sa v príjme potravy a minimum športových aktivít je spôsob, akým možno nejaké kilo zhodíte, no pomerne rýchlo priberiete jeho dvojnásobok. Priveľa jedla naraz škodí, rovnako ako zajedanie problémov či enormné zásoby potravín v domácnosti. Znížte množstvo príjmu potravy, nezabúdajte na raňajky a potravu pri jedení riadne prežúvajte. Vyhnite sa aj príjmu koncentrovaného cukru, no nepreháňajte to však ani s ovocím. Účinnou náhradou bude dostatok vlákniny v podobe zeleniny a dostatočný príjem bielkovín.

Pri extrémnej obezite sa obráťte na lekára

Začiatky sú späté s nadváhou, ktorú si dokážeme ustriehnuť. Pokiaľ však kilá navyše neriešime, nadváha sa pomerne rýchlo mení na obezitu. Kým jej prvé štádiá dokážeme pomerne slušne regulovať aktívnejším životným štýlom a pravidelným stravovaním, pri poslednom stupni si sami neporadíme.

Trpíte abnormálnou obezitou? V tom prípade možno hovoriť o označení morbídna obezita, ktorá patrí do rúk odborníkov a je s ňou spätý nevyhnutný operačný zákrok. Až potom možno uvažovať o úprave životného štýlu. Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka svojim poistencom komplexnú liečbu. A práve tá sa netýka len chirurgického zákroku, ale predstaviť si pod ňou možno aj mnoho ďalších potrebných postupov, akým je napríklad aj psychologické poradenstvo.

A čo tak chudnutie v kúpeľoch?

Ak sa rozhodnete s obezitou niečo robiť, liečebno-preventívny program v kúpeľoch je jedným z ideálnych riešení. Zabudnite na dni sladkého ničnerobenia, hneď po príchode sa vás totiž ujme lekár a ten vás aj komplexne vyšetrí. Takýmto pobytom získate na mieru zostavený jedálniček a individuálny plán pohybových aktivít.
Majte motiváciu urobiť niečo pre seba, obezita predsa nie je len o zovňajšku, ale často je to práve prvotný impulz pre príchod vážnych chronických ochorení. Riešte obezitu v čase, keď ešte žiadne zdravotné problémy ani nepociťujete. 

Ak však trpíte autoimunitnými chorobami a neznášanlivosťou, ako je tomu v prípade celiakie, diéty sú v tomto prípade absolútnou nevyhnutnosťou. Kým pri neznášanlivosti lepku siahnete po bezlepkovej diéte, pri laktózovej intolerancii a vylúčení všetkého mliečneho sa budete riadiť bezlaktózovou diétou.

Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

8 ranných návykov, ktoré vám pomôžu znížiť hmotnosť. Naštartujte sa dosýta

8 ranných návykov, ktoré vám pomôžu znížiť hmotnosť. Naštartujte sa dosýta

dnes
Umlčte hladový hormón, zalejte prázdny žalúdok a odtiahnite záclony. Stačí pár drobností a kilá pôjdu dolu ľahšie. Čítať viac
 
7 šikovných tipov, ako donútiť váhu ísť dole. Pomôže vám finta s mobilom

7 šikovných tipov, ako donútiť váhu ísť dole. Pomôže vám finta s mobilom

02.04.2020
Hlad je prvý predpoklad neúspechu. Naučte sa ho oklamať a najedzte sa podľa appky. Alebo podľa jednoduchých pravidiel, ktoré vám udržia... Čítať viac
 
Chudnutie je prepojené s imunitou. 3 dni naštartujú oboje. Ako?

Chudnutie je prepojené s imunitou. 3 dni naštartujú oboje. Ako?

30.03.2020
Tohtoročná jar je pre pandémiu neštandardná. Kým minulý rok ste začínali pomaly riešiť postavu do plaviek, teraz je prioritou imunita.... Čítať viac
 
Nezúfajte z cestovín, spravte z núdze cnosť. Ako s nimi za 2 mesiace zhodiť 5 kg?

Nezúfajte z cestovín, spravte z núdze cnosť. Ako s nimi za 2 mesiace zhodiť 5 kg?

29.03.2020
Vedci vyvracajú fakt, že z cestovín priberiete. Ustrážte si správne množstvo. Nakúpené zásoby sa vám teraz oplatia. Čítať viac
 
Skvelý antidepresívny jedálniček: Za 7 dní zmení okrem nálady aj postavu

Skvelý antidepresívny jedálniček: Za 7 dní zmení okrem nálady aj postavu

27.03.2020
Záchvaty paniky, úzkosti a smútku môžete tíšiť čokoládou alebo potravinami, z ktorých nepriberiete a budete sa tešiť zo života. Tak... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Trpíte obezitou? Hľadajte príčinu, ktorá ju vyvolala