predplatne
 

VIDEO: Vlogerka sa pred zrakom fanúšikov ženie do náručia smrti! Nevedia, ako jej pomôcť

18.12.2017

Vlogerka Eugenia Cooney je na svojich videách už len kosť a koža. Dohováranie užívateľov videoportálu nezaberá. Odborníci radia, ako pomôcť ľuďom s anorexiou.

Ľudia jej chcú pomôcť, varujú ju, no ich snahu maria tí, ktorí ju v štíhlosti podporujú a chvália ju.

Ľudia jej chcú pomôcť, varujú ju, no ich snahu maria tí, ktorí ju v štíhlosti podporujú a chvália ju. Autor: Instagram/ @eugeniacooney

Mladá módna vlogerka Eugenia si svoj profil založila už pred niekoľkými rokmi. Svojimi radami o tom, ako vyzerať dobre, si získala množstvo fanúšikov. Na youtube má už viac ako 1,3 milióna sledovateľov. Popularitu si získala skvelým vkusom, ale hlavne veselou povahou.

Vraj prirodzene štíhla

Jej fanúšikovia začali mať obavy o Eugéniu už pred niekoľkými rokmi. Na ich komentáre Eugenia reagovala tým, že sa nemajú báť, štíhlosť má vraj v génoch. Neskôr sa ukázalo, že obavy fanúšikov boli na mieste. Eugenia je už len kosť a koža. Stále s úsmevom natáča módne videá, no diváci sa sústredia už len na jej desivo vychudnutú postavu.


Eugenia rada zásobuje fanúšikov najnovšími fotkami. Upozorňujú ju na anorexiu a posielajú k lekárovi, no nájde sa aj veľa dievčat, ktoré jej píšu, aká je nádherná a chceli by vyzerať ako ona!!!!! Pozrite sa na jej ďalšie posty a komentáre TU

Stále "on-air"

Tisícky divákov pred rokom podalo žiadosť, aby videoportál okamžite zastavil publikovanie jej videí. Obávajú sa, že Eugénia môže negatívne ovplyvniť mladé dievčatá. Tie by v snahe podobať sa na svoj idol mohli taktiež prepadnúť poruche príjmu potravy. Bez výsledku. Usmievavá Eugénia naďalej pravidelne prispieva svojimi videami a dáva tipy na to, ako sa obliecť, učesať či namaľovať. Jej videá sú však dôkazom veľkej drámy. však ukazujú aj veľkú drámu. Je z nich zjavné, že anorexia nad ňou vyhráva a bez okamžitého zásahu čoskoro aj vyhrá.

So šťastným koncom ► V náručí smrti s váhou 28 kg! Dávali jej 2 dni života, dnes žiari krásou  

Video:

Eugenia na jednom zo svojich videí, na ktorom jej asistovala jej mama.


Zdroj: youtube.com/ Eugenia Cooney

► Mami, som tučná? Pozor na diéty tínedžeriek, v tomto sú nebezpečné! 

Všímajte si aj neurčité signály

Ľudia ju v komentároch pod videami upozorňujú, že je príliš štíhla a mala by vyhľadať pomoc. Pri anorexii však práve tieto slová, aj keď dobre mienené, nemusia byť nápomocné. Zatiaľ čo zdravých žien sa môže dotknúť, ak im niekto povie, že sú „strašne chudé“, ženy s anorexiou to môžu vnímať ako pochvalu. Vnímanie vlastného tela majú skreslené. Tam kde niekto vidí prepadnuté brucho, oni vidia priestor na chudnutie. Pacienti s anorexiou sa tiež často snažia oklamať svojich blízkych. Vymýšľajú si, čo všetko zjedli alebo, že už navštívili doktora.

Psychiatrička: Preháňa so zdravou stravou? Dajte pozor, aby to neskončilo ortorexiou! 

Ak sa obávate, že niekto z vašich blízkych môže trpieť anorexiou, mali by ste si podľa portálu HelpGuide všímať nasledujúce príznaky:

 1. Anorektici vynechávajú jedlá a ospravedlňujú sa za to, že nejedia.
 2. Jedia len niekoľko „bezpečných" potravín, zvyčajne tých, ktoré majú nízky obsah tuku a kalórií.
 3. Majú zdĺhavé rituály pri stravovaní, napríklad rozoberajú jedlo na drobné kúsočky.
 4. Radi varia pre ostatných, ale navarené jedlo odmietajú jesť.
 5. Opakovane sa vážia alebo merajú a často sa kontrolujú v zrkadle.
 6. Sťažujú sa na to, že sú tuční.
 7. Odmietajú jesť na verejnosti.

Anorexiu zatajujú už 12-ročné deti. Na Kramároch zaviedli novú terapiu 

Ako začať rozhovor na citlivú tému

V prípade, že u niekoho máte podozrenie na anorexiu, nebuďte ticho. Možno máte obavy, že ste si poplietli diagnózu, alebo, že poviete niečo nevhodné. Ľudia s anorexiou však pomoc potrebujú čím skôr. Hrozí im smrť. Neliečená anorexia môže tiež spôsobiť poruchy fungovania,obličiek, pečene, srdca, vynechávanie menštruácie, neplodnosť a iné vážne zdravotné problémy.

Nasledujúce tipy vám pomôžu začať s anorektikmi konverzáciu:

 • Zvoľte správny čas, kedy máte súkromie, nikam sa neponáhľate a kedy vás nič nerozptyľuje.
 • Vysvetlite, prečo máte obavy. Hlavne nepoučujte a nekritizujte. Cieľom nie je nájsť riešenie, ale vyjadriť svoje obavy. Vysvetlite dotyčnému, že ho máte radi a máte strach o jeho zdravie a radi by ste mu pomohli.
 • Pripravte sa na odmietnutie a popieranie. Sú častými reakciami. Ostaňte pokojní a sústreďte sa na to, čo chcete povedať. Prípadné útoky neberte osobne.
 • Buďte trpezliví a nápomocní. Môže istý čas trvať, pokým sa človek s anorexiou rozhodne niekomu otvoriť. Pripomínajte mu, že vám na ňom záleží, že mu veríte a že ste tu pre neho kedykoľvek to bude potrebovať, a keď sa na to bude cítiť pripravený.
 • Nevidia vašimi očami. Ľudia s anorexiou na sebe nevnímajú žiadne zmeny ani vtedy, keď už veľa schudli, či zmenili správanie alebo spoločenské zvyky. Nechápu, prečo sa nimi ľudia toľko zaoberajú a robia si starosti. Nenechajte sa však odradiť. Aj malý posun v ich vnímaní skutočnej situácie môže u nich naštartovať záchranu.

3 veci, ktoré nerobte:

Nasledujúcemu správaniu by ste sa mali pri jednaní s ľuďmi s anorexiou vyhnúť:

 1. Nedávajte ultimáta. Ak sa nejedná o dieťa, človeka s anorexiou nemôžete do liečenia nútiť. Rozhodnúť sa musia sami. Priveľký nátlak môže spôsobiť len to, že sa ešte viac uzavrú.
 2. Nekomentujte ich vzhľad. Už aj tak sa svojim výzorom zaoberajú nadmieru. Poznámka, že sú prichudí im aj tak len hrá do karát. Počas konverzácie sa sústreďte skôr na ich pocity. Pýtajte sa, prečo majú z priberania strach alebo čo sa snažia štíhlou líniou dokázať.
 3. Neobviňujte a nezahanbujte. Vyhnite sa komentárom v štýle „ubližuješ si bez príčiny“. Volte skôr vety ako: „je pre mňa ťažké pozerať sa na to, ako sa strácaš.“

Anorexia potrebuje odborníka

Podporte ich v tom, aby vyhľadali odbornú pomoc. Lekár začne aj s liečbou ďalších sprievodných chorobných stavov ako sú depresia, zneužívanie návykových látok alebo úzkostná porucha. Ak s návštevou lekára váha, poproste ho, či by tak nemohol urobiť pre váš vnútorný pokoj. Ponúknite sa, že mu dohodnete návštevu lekára, poprípade, že ho budete na prvom stretnutí doprevádzať.

Príbehy: 

V tomto článku sa zaoberáme Anorexia ...viac
Autor: Zuzana Palátová, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chudnúci jedálniček stvorený na jeseň. So 4 receptami to pôjde ľahšie ako v LETE

Chudnúci jedálniček stvorený na jeseň. So 4 receptami to pôjde ľahšie ako v LETE

18.10.2019
Po lete je potrebné telo posilniť, doplniť vitamíny a pripraviť ho na jeseň. Začíname sa menej hýbať a kilá môžu začať naskakovať rýchlejšie.... Čítať viac
 
Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

15.10.2019
Niekto potrebuje presný plán, iný trochu voľnosti či jasné dôkazy o tom, že jeho stravovanie je zle nastavené. Čo platí na Kozorožcov... Čítať viac
 
Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

14.10.2019
Vedeli ste, že tekutinami dokážete rovnako podstatne ovplyvniť zhadzovanie kíl ako zmenou jedálnička? Tak neváhajte a začnite už... Čítať viac
 
Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

11.10.2019
Diéta a alkohol?! Veľmi častá dilema, tých ktorí sa už niekedy snažili zhodiť prebytočné kilá. Čítať viac
 
Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

07.10.2019
Viete, čo by ste mali robiť, aby sa kilá, ktoré ste počas leta schudli neboli do Vianoc naspäť? Máme pre vás pár tipov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Vlogerka sa pred zrakom fanúšikov ženie do náručia smrti! Nevedia, ako jej pomôcť
Zuzana Palátová
bd