predplatne
 
Zdravie

Oklamte mozog! 5 prekvapivých faktorov rozhoduje o vašej hmotnosti

09.05.2018

Podľa vedcov medzi ne pevná vôľa nepatrí. Za vašu hmotnosť môžu mikróby aj genetická lotéria.

Vždy keď niečo jete, zároveň kŕmite bilióny mikróbov vo vašich črevách. Nikdy nemáte jedlo len pre seba.

Vždy keď niečo jete, zároveň kŕmite bilióny mikróbov vo vašich črevách. Nikdy nemáte jedlo len pre seba.Autor: Shutterstock.com

Možno si myslíte, že boj s kilami je najmä o pevnej vôli, ale najnovšie vedecké výskumy hovoria opak. Vašu váhu ovplyvňuje niekoľko prekvapivých faktov, ktoré v kombinácii so stravovaním rozhodujú o tom, ako budete vyzerať.

1. Vinné mikróby

Vždy keď niečo jete, zároveň kŕmite stovku biliónov mikróbov vo vašich  črevách. Nikdy nemáte jedlo len pre seba,” hovorí profesor Tim Spector, ktorý v rámci štúdie 25 rokov sledoval dvojičky v Británii. Jednými z nich sú aj sestry dvojičky Gillian a Jackie, ktoré majú rozdiel vo váhe až je 41 kíl. Profesor zistil, že za to môžu ich črevné mikróby.

Kým chudej Gillian našli v črevách rozmanitú škálu mikróbov, pribratá Jackie také šťastie nemala. „Čím je väčšia rôznorodosť mikróbov, tým je človek chudší. Ak sa trápite s váhou, vaše mikróby nie sú také rozmanité, ako by mali byť,” vysvetľuje profesor Spector. Rovnaké zistenia britskí vedci potvrdili pri skúmaní ďalších 5000 ľudí.

Čítajte ► Rozhýbte črevá a konečne schudnite. Ale zdravo a bez joja

Množstvo mikróbov máme dané genetikou, môžeme to však ovplyvniť aj stravou. Zamerajte sa na zdravú a rôznorodú stravu, ktorá je bohatá na vlákninu. To podporuje vytvárať pestrejšiu škálu črevných mikróbov.

2. Genetická lotéria

Prečo niektorí ľudia dodržiavajú diétu, pravidelne cvičia, ale stále nevidia očakávané výsledky? A iní nerobia takmer nič a váhu im môžu ostatní závidieť? Na vine je genetická lotéria. Vedci z Cambridgeskej univerzity veria, že v 40 až 70 percentách majú našu váhu na svedomí zdedené gény. Tie totiž ovplyvňujú, ako efektívne dokáže vaše telo spáliť kalórie. V tele máme najmenej 100 génov, ktoré môžu ovplyvniť hmotnosť. Napríklad jeden zo 100 ľudí nesie chybnú verziu génu, ktorý funguje v mozgu na kontrolu hladovania a chuti do jedla. Ľudia s týmto chybným génom sú viac hladní a majú chuť na nezdravé jedlá.

3. Oklamaný mozog

Výskumy tiež odhalili, že takmer každý druhý človek, ktorý sa spolieha na počítanie kalórií, to robí zle. Svoje počty chudnúci často podhodnocujú. Preto by ste sa mali zamerať radšej na zmenu stravovacích návykov. Namiesto pevnej vôle niekedy pomôže aj odstránenie pokušení z dosahu očí.

Zdroj foto v texte: Shutterstock.com

Nedržte doma nezdravé jedlá, vyložte si na linku ovocie a zeleninu, hľadajte zdravé možnosti snacku. Pri diéte siahnite po nízkokalorických verziách obľúbených jedál, alebo sa zamerajte na zmenšenie veľkosti porcií. Podľa expertov na výživu, chudnúci si menšiu porciu o 5 až 10% nevšimnú, zato ich váha áno. Funguje napríklad finta, že ak si naservírujete jedlo na menší tanier, zmenšenú porciu si váš mozog nevšimne.    

Priberáte z vody? 6 príčin vám to objasní 

4. Hormóny pre chute

Chute sú kontrolované hormónmi, ktoré v mozgu ovplyvňujú pocit sýtosti alebo hladu. Preto ak ste na diéte, v tele nastávajú hormonálne zmeny. Pri hladovaní prudko klesá hladina leptínu. Je to takzvaný hormón zasýtenia, ktorý dokáže ovplyvniť vašu chuť k jedlu. Tento hormón priamo ovplyvňuje priberanie alebo chudnutie. S pocitom hladu a sýtosti tiež súvisí hormón dopamín, takzvaný hormón šťastia, ktorý dosiahnete po nasýtení.

Podľa výskumov obézni ľudia majú v mozgu menej receptorov dopamínu, čo by mohlo viesť k zvýšeniu jedenia s cieľom stimulovať tvorbu príjemných pocitov. Výskumníci z Imperial College v Londýne prišli s experimentom, že dodávajú hormóny na zmenu chutí do jedla priamo do čreva testovaných ľudí. Tí sa cítia menej hladní, menej jedia a za mesiac týmto spôsobom zhodia od 2 do 8 kíl.   

5. Vnútorné hodiny

Platí staré príslovie - raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák. Ale neplatí to z dôvodu, ktorý si myslíte. Expert na obezitu doktor James Brown hovorí, že telo sa riadi vnútornými hodinami. Čiže nepriberáte z toho, že jete neskoro večer a v noci, kedy máte menej fyzickej aktivity. Ale preto, že naše telo je nastavené na efektívnejšie spracovanie kalórii počas dňa. Z toho dôvodu majú niektorí ľudia, ktorí pracujú na smeny, problémy s udržaním si želanej hmotnosti. Počas noci telo bojuje s trávením tukov a cukrov, takže konzumácia veľkého množstva kalórií pred 7 hodinou večer vám skôr pomôže udržať ručičku váhy na uzde.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Sex namiesto cvičenia. 5 polôh, pri ktorých spálite viac kalórií. Tretia vás prekvapí

Sex namiesto cvičenia. 5 polôh, pri ktorých spálite viac kalórií. Tretia vás prekvapí

včera
Je úplne bežné, že v čase sexuálnej abstinencie  priberiete. Je to dôkaz, že milovanie pomáha spaľovať. Ako chudnutie v posteli... Čítať viac
 
Chudnúci jedálniček stvorený na jeseň. So 4 receptami to pôjde ľahšie ako v LETE

Chudnúci jedálniček stvorený na jeseň. So 4 receptami to pôjde ľahšie ako v LETE

18.10.2019
Po lete je potrebné telo posilniť, doplniť vitamíny a pripraviť ho na jeseň. Začíname sa menej hýbať a kilá môžu začať naskakovať rýchlejšie.... Čítať viac
 
Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

Chudnite podľa znamení. Ako sa vám budú najľahšie zhadzovať kilá?

15.10.2019
Niekto potrebuje presný plán, iný trochu voľnosti či jasné dôkazy o tom, že jeho stravovanie je zle nastavené. Čo platí na Kozorožcov... Čítať viac
 
Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

Farebné jesenné nápoje na chudnutie. Chutia výborne, zasýtia a tlačia váhu dole

14.10.2019
Vedeli ste, že tekutinami dokážete rovnako podstatne ovplyvniť zhadzovanie kíl ako zmenou jedálnička? Tak neváhajte a začnite už... Čítať viac
 
Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

Alkohol verzus chudnutie: Môžem piť, keď chudnem? Čo sa môže a čo nie?

11.10.2019
Diéta a alkohol?! Veľmi častá dilema, tých ktorí sa už niekedy snažili zhodiť prebytočné kilá. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Oklamte mozog! 5 prekvapivých faktorov rozhoduje o vašej hmotnosti
nh