predplatne
 
Zdravie   Deti

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

27.03.2020

Návšteva lekára je teraz posledné, čo by ste chceli s drobcom absolvovať. Posilnite jeho obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých pravidiel.

Opäť choré? Vždy je čas urobiť niečo preto, aby ste detskú imunitu posilnili.

Opäť choré? Vždy je čas urobiť niečo preto, aby ste detskú imunitu posilnili.Autor: Shutterstock

Ako je možné, že napriek tomu, že ste takmer celý deň doma, dieťa ochorie? Malý organizmus je totiž zásobárňou rinovírusov a koronavírusov, nie však tých, ktorých sa teraz najviac obávame. Ide o úplne bežné respiračné vírusy spôsobujúce nádchu a nachladnutie. Niektoré deti sú však choré len výnimočne, zatiaľ čo iné prechádzajú z jednej choroby do druhej. Nielen genetika, stav imunity a chorobnosť kolektívu rozhodujú o tom, ako často dieťa ochorie. Dôležitý je tiež prístup rodičov, ktorí sa však dopúšťajú viacerých chýb.

Čítajte aj: Detská horúčka. Niekoľko užitočných rád, ako ju zvládnete

Nevymieňajte si bacily

Je ťažké nenakaziť sa, ak je niekto z rodiny chorý. Najmä deti si medzi sebou vymieňajú vírusy a je zložité im v tom zabrániť. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré ak dodržíte, môžete sa chorobe vyhnúť. Naučte deti, že každý má svoj pohár aj príbor a nesmú si ich medzi sebou vymieňať. Stačí málo a pri „zdieľaní” vírusov choroba naplno prepukne. Deti si po vyfúkaní nosa majú umývať ruky. Zabráňte, aby ochytali okýchanou rukou kľučky či iné predmety, ktoré by potom mohlo chytiť ďalšie dieťa. Ale najmä, naučte ich poriadne umývať si ruky a zakrývať ústa pri kýchaní a kašľaní. Banalita, ktorú však deti často nedodržiavajú. 

Psychologička: Ako hovoriť s deťmi o súčasnej situácii a ako to doma vydržať?

Doplnky pozor!

Máte nakúpený celý arzenál výživových doplnkov a aby ste deti ochránili pred chorobami, štedro im ich dávkujete? Je pravda, že detský imunitný systém potrebuje na to, aby bol výkonný, veľa vitamínov a minerálov. Neverte však tomu, že všetko vyriešite v lekárni. Odborníci upozorňujú, že potrebné látky nezabezpečíte dieťaťu výživovými doplnkami, ale pestrou stravou bohatou na ovocie a zeleninu, a to v každom období. Ďalej napríklad strukovinami, celozrnnými potravinami, rybami a obmedzovaním cukru.

Prírodné zdroje

Ak je vaše dieťa často choré, skúste mu posilniť imunitu prírodnou medicínou - bylinkovými čajmi, rakytníkom alebo echinaceou. Rakytník je výborným zdrojom vitamínov A, C a E. Dá sa užívať ako sirup, šťava alebo sa z neho varí čaj. V podobe tinktúry alebo čaju dávajte deťom echinaceu purpurovú. Na posilnenie imunity je tie vhodný betaglukán, čo je výťažok liečivých látok z húb. Tieto doplnky na podporu imunity sa môžu užívať aj dlhodobo a preventívne.

Chrípku nezmyjete. 10 rád, ako ju zničiť a nenakaziť sa ani od rodiny

Menej je viac

S tým súvisí otužovanie, ktoré posilní imunitu veľkých i malých aj v čase pandémie Covid-19. Vetrajte doma pravidelne, aby ste vymenili vzduch. Snažte sa neprekurovať priestory, v ktorých sa počas dňa zdržiavate a rovnako to platí tiež v noci. V detskej izbe stačí osemnásť stupňom, aby v nej nebol suchý vzduch. Dajte deťom o tričko menej, keď ide na prechádzku. Niekedy je menej viac. A ak máte odvahu a dieťa je pripravené na otužovanie, skúste chladnejšiu sprchu. Riaďte sa však pravidlami otužovania a postupujte len veľmi pomaly. A najmä, dieťa s tým musí súhlasiť, inak by ste mu spôsobili nepríjemný zážitok. 

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

Domáca medicína

Skôr než siahnete po liekoch, vyskúšajte rokmi overenú ľudovú medicínu. Pribrzdite hneď v začiatkoch prechladnutie, nádchu, či kašeľ domácimi sirupmi. Sú účinné a môžete si ich ľahko vyrobiť doma. Existuje cibuľový, tymiánový, mrkvový, levanduľový, zázvorový a mnohé ďalšie. A verte, že deťom budú chutiť, pretože sú sladké. Alebo im pripravte mlieko s medom, cibuľový čaj či známy priessnitzov obklad. Ak chcete niečo príjemnejšie, vyskúšajte vôňu éterických olejov. Pôsobia antibakteriálne, protivírusovo a posilňujú obranyschopnosť organizmu. Zamerajte sa na silice z eukalyptu, mäty, borovice, čajovníka alebo levandule.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Akú farbu očí zdedí vaše dieťa? Rozhodujúce slovo majú aj starí rodičia

Akú farbu očí zdedí vaše dieťa? Rozhodujúce slovo majú aj starí rodičia

21.05.2020
Hnedá sa považuje za dominantnú. Neznamená to však, že tmavookým rodičom sa nemôže narodiť modroočko. Čítať viac
 
Prvé zúbky bez stresu a plaču: Čo pomôže a čomu by ste sa mali vyhnúť?

Prvé zúbky bez stresu a plaču: Čo pomôže a čomu by ste sa mali vyhnúť?

18.05.2020
Prvý zúbok patrí k tým významnejším míľnikom prežívania rodičovského šťastia. Kým sa to však stane, často majú rodičia za sebou niekoľko... Čítať viac
 
Nikdy nepodceňujte tieto príznaky! Dieťaťu pri nich ide o život

Nikdy nepodceňujte tieto príznaky! Dieťaťu pri nich ide o život

17.05.2020
Viete, kedy je čas utekať k pediatrovi, na pohotovosť a kedy volať záchranku? Niekedy o živote rozhodujú minúty. Čítať viac
 
Lekári varujú pred novým príznakom koronavírusu: Všímajte si prsty na nohách!

Lekári varujú pred novým príznakom koronavírusu: Všímajte si prsty na nohách!

06.05.2020
Kým niekto prekoná ochorenie Covid-19 bez väčších komplikácií, niekoho iného môžu potrápiť kožné problémy. Čítať viac
 
S Covid-19 môže súvisieť záhadná choroba. Ohrozuje najmä deti

S Covid-19 môže súvisieť záhadná choroba. Ohrozuje najmä deti

30.04.2020
Lekári z Veľkej Británie a Talianska hlásia niekoľko prípadov úmrtí detí na vzácny zápalový syndróm. Podľa vedcov môže súvisieť s... Čítať viac
 
 

wanda.sk

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte
nh