predplatne
 
Zdravie   Deti

Najčastejšie chyby, ktoré ničia zuby vašich najmenších

15.02.2019

Deti potrebujú so starostlivosťou o chrup pomôcť. Kedy začať a čomu sa vyvarovať? A prečo neveriť mýtusu o fluoride?

Na to, aby boli zuby v dospelosti zdravé, musia byť najskôr zdravé mliečne zúbky.

Na to, aby boli zuby v dospelosti zdravé, musia byť najskôr zdravé mliečne zúbky.Autor: Shutterstock

Majú ich ako perličky. Ak však nepodchytíte ústnu hygienu u detí včas, prejaví sa to v budúcnosti na kvalite ich zubov. Ako predchádzať kazom, a ktorým najčastejším chybám sa pri starostlivosti o chrup vyvarovať?

Čítajte aj: Zubní lekári varujú pred kriedovými zubami. Môžu za ne plasty?

1. Príliš skorá samostatnosť

Hoci samostatnosť v bežných činnostiach u malých detí nie je na škodu, u čistení zubov to úplne neplatí. Väčšina malých detí až do konca predškolského veku nemá dostatočné motorické zručnosti na to, aby si zuby dokonale vyčistila. Neznamená to však, že si ich nemôžu umývať samostane. Keď už je dieťa fyzicky schopné čistiť si zuby samo, niekedy medzi 3. a 4. rokom, nechajte ho. Zakaždým mu ich však dôkladne dočistite. Podľa odporúčaní zubárov by ste zúbky mali čistiť, alebo aspoň skontrolovať, deťom až do 8 rokov.

2. Vynechávanie čistenia

Veď sú ešte malí a mliečne zúbky aj tak vypadnú - takýmto mylným predstavám žiaľ rodičia ešte stále veria. Deti treba motivovať, aby si zuby čistili každý deň bez kriku a naťahovania. Najmä u celkom malých detí to môže byť občas náročná úloha, keď malkáči nemajú trpezlivosť na dentálnu hygienu. Spravte z čistenia hru, nechajte drobca, aby si zuby umýval s obľúbeným plyšákom či hračkou. Dbajte na to, aby ste dieťaťu umývali chrup ráno aj večer, a to každý deň. Investovať čas do mliečnych zubov sa oplatí, pretože ich kvalita sa neskôr odrazí na kvalite trvalých zubov.

Zúbková dráma: Musí to tak bolieť? Deťom aj rodičom nastanú ťažké časy

3. Neskoré začiatky

Váhate, kedy začať s dentálnou hygienou? Potom vedzte, že ideálny čas nastáva v okamihu, keď sa bábätku prereže prvý zúbok. Už vtedy sa na zúbku usádzajú povlaky z mlieka a príkrmov. Podľa zubárov stačí zobrať vlhkú vreckovku alebo gázu a jemne ňou pretrieť zúbky aj ďasienka. Neskôr, keď pribudnú ďalšie zúbky, nastane čas, kedy treba ústa dôkladnejšie čistiť. Na trhu je niekoľko druhov kefiek - od gumových na prst, až po kefky s gumenými masážnymi výbežkami. Dôležité je už u celkom malého dieťaťa od 1 až 2 rokov vytvoriť návyk na pravidelné čistenie.

4. Vynechávate fluorid

Hoci má fluorid v poslednom období zhoršenú povesť, stále platí, že je pre zdravie zubov dôležitý, a týka sa to aj detských. Rozdiel je len v jeho množstve, ktorý chrup detí potrebuje. Fluorid je látka, ktorá dokázateľne posilniť zubnú sklovinu a je prevenciou pred zubným kazom. Pasty s obsahom fluoridov však začnite dávať až deťom, ktoré dokážu pastu vypľúvať. Deti vo veku do 2 až 3 rokov prehltnú väčšinu pasty a kým sa to nenaučia, je lepšie im dávať pasty bez fluoridov. Množstvo pasty je však kľúčové. Pre malé deti stačí množstvo vo veľkosti hrachu, až školákom povolíme viac pasty.

Fluór je pre zdravé a pevné zúbky veľmi dôležitý. Má ho vaše dieťa dosť?

5. Pozor na olizovanie a cukor

Olízať cumlík alebo detskú lyžičku považuje mnoho rodičov za samozrejmosť. Zubári však pred takýmto správaním varujú. Mliečne zuby sú totiž v období od ich prerezania do ukončenia vývoja dočasného chrupu najzraniteľnejšie a prenos vašich slín do detských úst im môže škodiť. Dochádza totiž vtedy k prenosu baktérií, ktoré spôsobujú zubné kazy alebo zápaly ďasien. Zuby tiež ničí cukor. Platí pravidlo, že po vyčistení zúbkov by už večer nemalo dieťa nič jesť ani piť, dokonca ani mlieko, jedine nesladenú vodu. Len tak ostanú zúbky čisté až do rána.

6. Zabúdate na prevenciu

Kedy ste boli prvýkrát s dieťaťom u zubára? Uvedomelejší rodičia chodia už vo veľmi nízkom veku 2 rokov, iní si počkajú na prvý kaz či povinnú školskú prehliadku. Dieťa má nárok navštíviť zubára preventívne dvakrát ročne. Nielenže v predstihu odhalíte začínajúce kazy, ale najmä pripravíte dieťa psychicky na to, ako návšteva u zubára vyzerá. A radšej začať s prehliadkami skôr, ako traumatizovať dieťa vŕtaním zuba už na prvom stretnutí so zubárom.  

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

O všetkom sa rozhodne za 9 mesiacov! Strava matky ovplyvní rozvoj alergií dieťaťa

O všetkom sa rozhodne za 9 mesiacov! Strava matky ovplyvní rozvoj alergií dieťaťa

dnes
Zdravá strava je základ, najmä ak od nej závisí zdravie nového človeka. Na čo si majú dať tehuľky pozor? Čítať viac
 
Prvé minúty bábätka sú najdôležitejšie! Viete, čo je Apgar skóre?

Prvé minúty bábätka sú najdôležitejšie! Viete, čo je Apgar skóre?

20.02.2020
Dieťatko si 9 mesiacov žije v teplom a mäkkom prostredí. Schúlené v pohodlnom klbku sa kolíše v rytme krokov a pohybov svojej mamy. To... Čítať viac
 
Nebezpečný vírus útočí, úplne vynuluje imunitný systém. A nie je to korona!

Nebezpečný vírus útočí, úplne vynuluje imunitný systém. A nie je to korona!

09.02.2020
Ak dostanete túto chorobu, akoby ste sa znova narodili. Vedci prekvapili správou, že váš imunitný systém vyhladí na úroveň čerstvého... Čítať viac
 
Odborníčka radí: Ktoré športy sú pre dieťa NAJ a prečo by rodič nemal chodiť na tréningy?

Odborníčka radí: Ktoré športy sú pre dieťa NAJ a prečo by rodič nemal chodiť na tréningy?

09.02.2020
Pre deti v predškolskom veku je najdôležitejšia pohybová pestrosť a vzor rodiča. Tak si vybudujú vzťah k športu a bez problémov v ňom... Čítať viac
 
Tyčinky nie! Pediatrička vysvetlí, prečo sú pri hygiene detí veľkou chybou

Tyčinky nie! Pediatrička vysvetlí, prečo sú pri hygiene detí veľkou chybou

08.02.2020
Máte zvyk čistiť dieťaťu ušká, aby mu v ňom neuviazli baktérie a vírusy? Radšej to nerobte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Najčastejšie chyby, ktoré ničia zuby vašich najmenších
Nina Haceková