predplatne
 
Zdravie   Deti

Ako zvládnuť vekový rozdiel medzi súrodencami? Týchto 5 chýb nikde nerobte!

27.03.2019

Všetky sú vaše a hoci sa ich snažíte ľúbiť rovnako, prirodzene ku každému pristupujete odlišne. Čomu sa však vyvarovať?

Malí aj veľkí - každé dieťa potrebuje vašu pozornosť, porozumenie aj rešpektovanie súkromia.

Malí aj veľkí - každé dieťa potrebuje vašu pozornosť, porozumenie aj rešpektovanie súkromia. Autor: Shutterstock

Hoci sa za súrodenecký ideál považuje vekový rozdiel do troch rokov, realita býva často odlišná. Rozdielny vek detí prináša množstvo zaujímavých situácií, ale aj kompromisov a občas i konfliktov. Zdieľajú spolu jednu izbu, dedia po sebe oblečenie a musia sa vo všeličom uskromniť a prispôsobiť. Hoci sú to do života užitočné skúsenosti, netreba to preháňať. Ako zvládnuť väčší vekový rozdiel medzi deťmi? Vyhnite sa týmto najbežnejším chybám!

Čítajte aj: Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? 

Vinný ten starší

Súrodenecký vzťah prechádza rôznymi fázami. Keď sú malí, naťahujú sa o hračky, hrajú sa spolu, alebo si robia naschvál zle. Pútajú na seba pozornosť rodičov a ak nemáte práve trpezlivosť tieto konflikty riešiť a robiť rozhodcu, vina potom prirodzene padne na staršie dieťa. Ak donekonečna prizvukujete staršiemu, že má byť rozumnejší, môžete mu tým ukrivdiť. Prečo by mal mať najstarší súrodenec zodpovednosť za správanie drobca? Snažte sa spravodlivo rozdeľovať, koho pokarháte alebo napomeniete. Vyhnete sa tak výčitkám a pocitu ukrivdenia zo strany prvorodeného.  

Pestúnka z donútenia

Nútite staršie dieťa, aby vám s mladším pomáhalo? Kým o dva roky starší súrodenec zvládne pri bábätku podať maximálne plienky či fľašu, o päť rokov už môže vodiť do a zo škôlky najmladšie dieťa. Ak nútite najstaršieho súrodenca, aby sa o mladšie staral, vyzdvihoval ho, brával von alebo postrážil večer, robíte z neho nedobrovoľne pestúna. To môže prerásť do averzie voči mladšiemu. Pomáhať treba, ale všetko s mierou. Dieťa, hoci je staršie, nemá suplovať povinnosti rodiča.  

Moderná výchova? Psychológovia vravia o rodičovskom šialenstve 

Príliš porovnávate

Aj mladšiemu môžete krivdiť alebo liezť na nervy. Opakujete pričasto, že starší brat či sestra už vedeli v piatich rokoch čítať, že v športe alebo olympiáde vyhrávali súťaže a so školou nemali najmenší problém? Ak dieťa v niečom nie je podľa vašich predstáv, nevyčítajte mu to, ale snažte sa v ňom vyzdvihnúť a podporiť to, v čom je dobré. Aj keby ste mali desať detí, každé by bolo odlišné - šikovné a nadané na niečo iné. Preto neporovnávajte, nezhadzujte, nedávajte deťom pocítiť, že jedno je lepšie. Snažte sa v deťoch vyzdvihnúť to dobré a rozvíjať ich talenty individuálne. Poprípade sa zmieriť s tým, že jednému ide škola alebo športy lepšie než druhému.  

Stačí detský kútik?

Kým menší vekový rozdiel sa dá zvládnuť, pri väčšom je už zladenie voľnočasových aktivít problém. Chce ísť najmladšie na ihrisko alebo do detského kútika? Starší by však rád išiel do kina alebo na bicykel. Problémy vyskočia najmä pri veľkých vekových rozdieloch. Tínedžera nebaví chodiť do zoo či na koláč do detského kútika. Ak chcete tráviť pokope čas ako rodina, skúste nájsť kompromis. Deti majú jednoducho rozdielne nároky na trávenie voľného času. Nájdite program, ktorý by vyhovoval všetkým alebo raz sa prispôsobte staršiemu a inokedy menšiemu. Aj takéto maličkosti sa odrazia na vzťahu, ktorý s deťmi, a tiež súrodenci medzi sebou, budete mať.

Rešpektujte súkromie

Nie každý má možnosť, aby deťom zabezpečil samostatnú izbu. Ak však býva pokope tínedžer, malá školáčka alebo predškolák, ktorý nechce byť ticho, keď sa starší súrodenci napríklad učia, môže to byť problém. Bývanie detí v rôznych vekových kategóriách je o kompromisoch, no treba ich robiť tak, aby ste z časti vyhoveli každému dieťaťu a neobmedzovali ich záujmy či súkromie. Ak nemôžete dať každému dieťaťu vlastnú izbu, vytvorte pravidlá, ktoré súrodencom pomôžu zvládať spoločný priestor.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Výchova ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby

Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby

včera
U detí a tínedžerov sa zákerné ochorenie prejavuje úplne inak ako u dospelých. Čítať viac
 
Pijú vaše deti dostatočne veľa počas dňa? Sladené nápoje nie sú tou najvhodnejšou voľbou

Pijú vaše deti dostatočne veľa počas dňa? Sladené nápoje nie sú tou najvhodnejšou voľbou

14.06.2019
Viete, ktorý nápoj je pre deti najvhodnejší? Je ním čistá voda z vodovodu. Ak ju naučíte deti piť odmalička, pomôžete im to osvojiť si... Čítať viac
 
Rodičia, pozor! Bude sa meniť očkovací kalendár. Klesá nám kolektívna imunita

Rodičia, pozor! Bude sa meniť očkovací kalendár. Klesá nám kolektívna imunita

12.06.2019
Po novom by už šesťročné deti mali absolvovať preočkovanie proti osýpkam, mumpse a ružienke. Zmenu pripravuje ministerstvo zdravotníctva,... Čítať viac
 
Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších cez víkend do nákupných centier

Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších cez víkend do nákupných centier

09.06.2019
Mladá Bratislavčanka uprednostnila klimatizované nákupné centrum pred prechádzkou v parku len raz. Výsledok? Štvormesačné dojča... Čítať viac
 
Kristína Tormová: Deti si zaslúžia dôveru, preto Matilda a Ela chystajú večeru, pečú koláč a cestujú

Kristína Tormová: Deti si zaslúžia dôveru, preto Matilda a Ela chystajú večeru, pečú koláč a cestujú

05.06.2019
Dvojičky herečky a moderátorky sa už tešia na príchod nového človiečika do rodiny. Čo o nich známa mama prezradila? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ako zvládnuť vekový rozdiel medzi súrodencami? Týchto 5 chýb nikde nerobte!
Nina Haceková