Zdravie   Deti

Bežíte pri teplote s drobcom hneď k lekárovi? Robíte chybu, rozhodujúci je vek

07.05.2018

Aj zrážanie horúčky u detí má svoje pravidlá. S lekárom treba niekedy počkať až tri dni.

S podávaním lieku proti teplote sa ponáhľať nemusíte. Telíčko sa chce najskôr vysporiadať s chorobou samo.

S podávaním lieku proti teplote sa ponáhľať nemusíte. Telíčko sa chce najskôr vysporiadať s chorobou samo.Autor: Shutterstock.com

Každého rodiča vystraší vysoká teplota u drobca. Dieťa je ubolené, podráždené alebo malátne. Preto automaticky siahnete po liekoch na zníženie teploty a čo najskôr utekáte k pediatrovi. Možno však robíte chybu, pretože liečba teploty a horúčky má svoje pravidlá. Napríklad, že pri horúčkach stačí ísť v mnohých prípadoch k lekárovi až po troch dňoch. Všetko závisí od veku dieťaťa, priebehu choroby a tiež jeho reakcií.

Čítajte aj: Keď detské bruško bolí. Pozor aj na kvasinky a parazity!

Obranná reakcia  

Pritom samotná teplota ešte sama o sebe nie je choroba, ale len jej sprievodným javom. Zvýšenú teplotu môžeme chápať ako obrannú reakciu organizmus pred nebezpečnými mikroorganizmami, ktoré pri zápale v tele strácajú schopnosť rásť a množiť sa. Ak je telesná teplota dieťaťa do 38 °C, môžete s nasadením lieku počkať. Malé telíčko sa snaží vysporiadať s chorobou samo. Neplatí to však, ak je dieťa ubolené, či mrzuté, lieky na zníženie teploty totiž uľavia aj od bolesti.

Jarnú šestku odštartujú teploty. No ľahko si ju zameníte

Príčiny horúčky

O horúčke hovoríme vtedy, ak dieťaťu nameriate v podpazuší nad 38 °C alebo v konečníku 38,5 °C. Teplota nad 41 °C je už pre dieťa príliš veľké riziko a treba vyhľadať lekársku pomoc. V opačnom prípade drobcovi hrozia ferbilné kŕče. Ide o záchvat, ktorý je dôsledkom vysokej telesnej teploty a pre malý organizmus je veľmi nebezpečný. A čo spôsobuje horúčku?

 • vírusové a bakteriálne infekcie
 • očkovanie
 • poruchy obranyschopnosti
 • úpal
 • extrémne vyčerpanie

Najčastejšie choroby v detskom kolektíve. Čo drobcom hrozí?

Podajte liek

Liek na zníženie horúčky by ste dieťaťu mali určite dať, keď nameriate viac ako 38 až 38,5 °C, pretože sa potom bude cítiť oveľa lepšie. Vysoká horúčka totiž dieťa príliš vysiľuje a dehydruje. Preto mu ponúkajte dostatok tekutín. Ak po pár hodinách telesná teplota opäť vystúpi nahor, liek treba podať znova. Napriek tomu, že je ťažké sa pozerať na teplotujúce dieťa, neutekajte k lekárovi hneď, ako to je možné.

Týchto 5 závažných symptómov u detí nikdy neignorujte  

Kedy k lekárovi

 • vydržte doma 3 dni, ak sa dá dieťaťu zrážať teplota. Lekár potom presnejšie podľa CRP zistí, či dieťa potrebuje antibiotiká
 • ak horúčky vystúpia nad 39,5 °C a nedajú sa zraziť alebo sa rýchlo vracajú na pôvodnú úroveň, choďte k lekárovi ihneď!
 • ak je dieťa mladšie ako 4 mesiace, návštevu lekára neodkladajte a poraďte sa s ním, ako postupovať
 • lekársku pomoc vyhľadajte hneď ak dieťa zvracia, má kŕče alebo studené končatiny
 • choďte tiež, ak má halucinácie, stuhnutú šiju, ťažko dýcha alebo mu píska v pľúcach

3 dôvody, pre ktoré dieťaťu neúčinkujú antibiotiká

Ako zrážať

Pri znižovaní vysokej horúčky je dobré kombinovať lieky a metódy na zníženie nahromadeného tepla v tele. Pri zábaloch však treba postupovať opatrne, aby ste dieťa nepodchladili. Teplotu znižujte maximálne o 1,5 °C. Ako zrážať teplotu:

 • zábaly – uterák alebo plachtu namočte do vlažnej vody a vyžmýkajte. Dieťaťu zabaľte len hrudník a brucho a zároveň ho prikryte perinou, aby bolo v teple. V zábale ho necháte asi 5 minút. Zábaly vymeníte 3-4 razy a medzi tým vždy odmeriate dieťaťu teplotu.
 • ochladzovanie – dieťa potierate vlhkou handričkou, plienkou alebo akoukoľvek látkou namočenou asi v 25 stupňovej teplej vode. Potiera sa celé telo, aj končatiny asi 10-15 minút.
 • sprchovanie – neodporúča sa sprchovať alebo kúpať veľmi malé dieťa, pretože je ťažké odhadnúť správnu teplotu vody na ochladzovanie tela tak, aby sa príliš nepodchladilo alebo nedostalo zápal pľúc. 

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tresty ani krik nepomôžu. Dieťa s ADHD potrebuje láskavé hranice

Tresty ani krik nepomôžu. Dieťa s ADHD potrebuje láskavé hranice

19.05.2018
Poruchami aktivity a pozornosti trpí do sedem percent detí v každej populácii. Čítať viac
 
Zvrátené? Na prebalenie bábätka si máte pýtať povolenie

Zvrátené? Na prebalenie bábätka si máte pýtať povolenie

17.05.2018
Austrálska sexuologička pobúrila rodičov. Tvrdí, že skôr, ako svoje bábätko prebalíte do čistej plienky, mali by ste si vyžiadať... Čítať viac
 
Desivé upírie deti: Nemôžu ísť na slnko a majú špicaté zuby. Pomôžu im konečne?

Desivé upírie deti: Nemôžu ísť na slnko a majú špicaté zuby. Pomôžu im konečne?

15.05.2018
Majú špicaté zuby, sú holohlavé, neplačú a nepotia sa. Nemôžu ísť na slnko ani športovať. Ak keď prežijú do dospelosti, nemajú to ľahké.... Čítať viac
 
Rodičia sa sťažujú: Škôlky sú plné chorých detí. Kto pochybil?

Rodičia sa sťažujú: Škôlky sú plné chorých detí. Kto pochybil?

14.05.2018
Keď konečne vyzdravie a dáte ho o škôlky, od ďalšieho chorého dieťaťa v nej chytí ďalší vírus. A ste v začarovanom kruhu. Čítať viac
 
Deti rastú z rúk. Závery vedcov, prečo ich nosiť čo najviac

Deti rastú z rúk. Závery vedcov, prečo ich nosiť čo najviac

08.05.2018
Nepodceňujte potrebu detí byť v náručí. Vedia, prečo to chcú. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bežíte pri teplote s drobcom hneď k lekárovi? Robíte chybu, rozhodujúci je vek
Nina Haceková