predplatne
 
Zdravie   Deti

Chcete budovať sebavedomie dieťaťa? V 6 rokoch môže byť už neskoro

20.09.2018

Prvé roky života sú kľúčové, rozhodnú o povahových vlastnostiach na celý život. Dokážete ich ovplyvniť včas?

Ak má byť dieťa v živote úspešné, potrebuje zdravú dávku sebavedomia. Či to tak bude, sa rozhoduje už v škôlkarskom veku.

Ak má byť dieťa v živote úspešné, potrebuje zdravú dávku sebavedomia. Či to tak bude, sa rozhoduje už v škôlkarskom veku.Autor: Shutterstock

Každý rodič si praje šťastné a spokojné dieťa, ktoré je navyše šikovné. Na to, aby bolo v živote úspešné, potrebuje primeranú a zdravú dávku sebavedomia. Či to tak bude, sa rozhoduje už v prvých rokoch života. Podľa publikovanej štúdie vedcov z Washingtonskej univerzity by ste to však mali stihnúť už v predškolskom veku, inak bude neskoro. Do 5 rokov sa sformuje sebavedomie, ktoré je porovnateľné s tým, aké bude mať v dospelosti. Najdôležitejšie povahové vlastnosti človeka sa teda vyvinú skôr, než dieťa nastúpi do školy.

Pozrite si video: Najlepšia škôlka na svete. Využíva geniálny princíp

Kľúčové roky

Žiadny rodič nechce, aby dieťa trpelo nízkym sebavedomím. Žiaľ, nie vždy sa tomu podarí predísť. Aby sa tak nestalo, všímajte si ho už od mala. Venujte mu dostatok pozornosti a pochopenia a rešpektuje ho ako osobnosť s názorom. Jednoducho, dajte mu pocítiť, že vám na jeho názore záleží a že má váhu. Pretože sebavedomie človeka býva pomerne stabilné počas celého života, svojim správaním a výchovou môžete zásadne ovplyvniť povahovú stabilitu dieťaťa. Tvrdí to spomínaná americká štúdia.

Pocity zo seba

„Náš výskum objasňuje to, ako škôlkari vnímajú samých seba. Zistili sme, že už vo veku 5 rokov je u nich sebavedomie vyvinuté tak, aby sa dalo skúmať a zmerať,”  tvrdí vedúci štúdie Dario Cvencek z Inštitútu pre učenie a mozgové vedy na Washingtonskej univerzite. Cvencek hovorí, že mnohí odborníci ešte stále považujú škôlkarov za príliš malých na to, aby si mohli vytvoriť o sebe pozitívny alebo negatívny názor. „Nie je to však pravda. Náš výskum potvrdil, že ich sebavedomie, mať zo seba dobrý alebo zlý pocit, je im už daný. Dieťa si tento vnútorný pocit prináša už do školy. Sebavedomie nie je niečo, čo sa vyvíja až v školskom veku,” objasňuje spoluautor výskumu doktor Andrew Meltzoff.  

Odlišné testovanie

Podľa Cvenceka väčšina predchádzajúcich výskumov o sebavedomí zlyhala na zložitých testoch, ktoré si vyžadujú kognitívne skúsenosti, no tie ešte dieťa v predškolskom veku nemá. Testy boli prispôsobené mysleniu dospelých, napríklad deti nedokázali správne chápať otázku: „Si dobrý alebo zlý človek?” Neznamená to však, že nemajú sebavedomie. Škôlkari dokážu odpovedať na túto otázku, ak je spojená s nejakou zručnosťou. Ako napríklad: „Si dobrý v behu?” alebo: „Vieš pekne kresliť?” Cvencek preto so svojim tímom vyvinul špeciálny test pre škôlkarov, ktorý meria, aké majú deti postoj k sebe samým. Či sa vnímajú pozitívne a ako hodnotia svoje vlastnosti.

Pre moje deti všetko!? Len aby im neublížila prílišná ústretovosť...

Tipy ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa:

  • dajte mu možnosť voľby - doprajte mu, nech si vyberie medzi tým, čo mu vy ponúknete. Napríklad mu dáte na výber medzi jablkom alebo hruškou. Alebo mu dáte možnosť vybrať si medzi dvomi aktivitami, ktoré s ním chcete robiť. Dieťa sa už v detstve naučí robiť malé rozhodnutia a pripraví ho na veľké, ktoré raz bude v živote robiť.  
  • naučte ho samostatnosti - buďte trpezliví a nechajte ho zvládať denné činnosti primerane veku. Samozrejme, obliecť dieťa a obuť, keď sa ráno ponáhľate do práce, by bolo jednoduchšie, ale nechajte ho to robiť radšej samé. Čím viac nových výziev zvládne, tým viac sa bude cítiť sebaistejší.
  • dajte mu vedieť, že nikto nie je dokonalý - spôsob, akým reagujete na chyby a zlyhanie vášho dieťaťa, ovplyvní, ako bude na sklamanie reagovať v budúcnosti.
  • chváľte, ale opatrne - pochvala je dôležitá, dokonca nevyhnutná pri budovaní sebadôvery. Nie však bezhraničná a prehnaná. Chváľte svoje dieťa často, ale s rozumom. Vyzdvihnite, čo sa mu podarilo a čo nepodarilo, ale nebudujte v ňom nekritický pocit, že je vo všetkom najlepšie.
  • určte mu domáce práce - dajte dieťaťu zodpovednosť za úlohy. Napríklad, aby odložilo zo stola špinavý riad, aby držalo vôdzku psa, aby pomáhalo pri vešaní prádla na sušiak. Posilňuje tak zručnosti pri riešení problémov a spozná, čo je to tímová práca a zodpovednosť.
  • neporovnávajte deti - ak máte viac detí, neporovnávajte ich. Každé z nich je jedinečná osobnosť s inými povahovými vlastnosťami, záujmami, náladami a nadaním. A je jedno, či je jeden zo súrodencov v niečom šikovnejší, ako ten druhý.  
  • neponižujte dieťa - sebavedomie ničíte aj náznakmi sarkazmu či neprimeranou kritikou. Ak sa na dieťa nahneváte, urobte si krátku prestávku, aby ste nepovedali niečo, čo by ste mohli neskôr ľutovať.
  • venujte mu čas - trávte so svojim dieťaťom dostatok času. Či už je to rozhovor, čítanie kníh, športovanie alebo len prechádzka, dieťa potrebuje vedieť, že ho máte radi a že mu venujete pozornosť. Hovorte s ním o pocitoch a počúvajte jeho názory, len tak z neho vychováte zdravé a sebavedomé dieťa.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Sebavedomie ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

včera
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

05.10.2019
Mikročastice prachu sú nebezpečné nielen pre deti a dospelých, ale aj pre plod v tele matky. Prenikajú až do placenty a ohrozujú... Čítať viac
 
Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

02.10.2019
Nevšedný prípad ochorenia z Česka opäť upozornil na zákernosť chorôb, na ktoré sme už pomaly zabudli. Chrániť sa je pritom najmenej.... Čítať viac
 
Nenúťte predškoláka písať! Prečo je to chyba a čo namiesto toho?

Nenúťte predškoláka písať! Prečo je to chyba a čo namiesto toho?

29.09.2019
Máte doma predškoláka? Hlavne ho nenúťte písať a radšej sa s ním zahrajte na psa. Bránite mu kresliť po stenách? Aj to je chyba! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chcete budovať sebavedomie dieťaťa? V 6 rokoch môže byť už neskoro
Nina Haceková