predplatne
 
Zdravie   Deti

Dávate deťom ryby? Priveľa ortuti môže znížiť IQ aj poškodiť ich mozog. Tuniaka nezavrhnite

03.12.2019

Následky požitia väčšieho množstva ortuti môžu mať u najmenších znepokojivé účinky. Buďte ostražití, čo deťom dávate.

Viete, čo dávate deťom na tanier? Pri výbere si dajte záležať.

Viete, čo dávate deťom na tanier? Pri výbere si dajte záležať.Autor: Shutterstock

Ryby sú dôležitou súčasťou zdravého jedálnička dospelých i detí. No kým kedysi nebolo pochýb, že konzumácia tohto typu mäsa prináša len výhody, dnes si už musíme vyberať pozornejšie. Najmä preto, že detský organizmus je citlivý na toxické látky, pričom mimoriadne škodlivá môže byť najmä ortuť. Tá sa totiž v rybách vyskytuje v čoraz väčšej miere. Viete prečo a kde hľadať bezpečné zdroje?

Čítajte aj: Zdravá desiata pre malkáča. 7 výtvorov, ktoré zje do poslednej omrvinky

Problém, ktorý kedysi neexistoval, dnes ohrozuje moria, živočíchov, ktoré v nich žijú, ale aj nás. Na stôl sa nám totiž často dostávajú ryby, ktoré žili v mimoriadne znečistenej vode, čo sa odrazí aj na kvalite ich mäsa. Výskumy upozorňujú predovšetkým na úroveň olova v niektorých druhoch, ktoré môžu poškodiť detský mozog a znížiť ich IQ.

Kde sa vzalo

Najväčším rizikom pre detské zdravie predstavujú dravé ryby. Ide o dlho žijúce druhy, ktoré sa živia menšími rybami, do seba tak dostanú vyššie koncentrácie olova. To môže byť nebezpečné najmä pre nenarodené alebo malé deti, ktorých matky dojčia a pritom si doprajú ryby veľmi často. Dôsledky môžu byť závažné. Vystavenie väčším hodnotám, ako sú bezpečné limity, ovplyvňuje detský mozog a nervový systém. „Následkom môže byť významné zníženie IQ, zhoršené motorické zručnosti, oneskorenie vo vývoji reči, deficity pamäti alebo poruchy pozornosti,“ uvádza Správa o stave ovzdušia 2019, ktorú v októbri vydala Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

Opatrnosť na mieste

Neznamená to však, že by ste deťom mali ryby škrtnúť z jedálnička. Sú významným zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín absolútne nevyhnutných pre zdravý vývoj, okrem toho obsahujú ďalšie zdraviu prospešné látky. Pozor by ste si však mali dávať na morské ryby, ktoré môžu byť kontaminované prostredím. To, či obsahujú ťažké kovy, sa nedozviete, môžete byť však obozretní vo výbere druhu a prostredia, z ktorého pochádzajú. 

10 najhorších potravín, na ktoré máte ráno chuť. Sú medzi nimi vaši favoriti?

Treba si vybrať

Ideálne je kupovať deťom ryby z lokálneho chovu zo Slovenska alebo okolitých krajín, ako je napríklad kapor alebo pstruh. No ani morských a zahraničných rýb sa vzdať nemusíte. Zamerajte sa na druhy na nižšom stupni potravinového reťazca, ako sú napríklad krevety, sardinky, či ančovičky. V poriadku by mali byť aj slede, tresky, losos, či dokonca konzervovaný tuniak. Všetko však závisí tiež od toho, z akých vôd boli ulovené.

Za mimoriadne znečistené moria a ryby najviac kontaminované olovom v testoch podľa českej environmentálne organizácie Arnika vychádzali ryby z Indického mora a z oblasti Srí Lanky. Napríklad filety mečúňa obyčajného prekračovali bezpečnú dávku olova až 5-krát! Arnika však uvádza, že smrteľné je požitie 1 gramu ortuti a takéto limity sa v kúpených a ani ulovených rybách nenachádzajú. Za bezpečné množstvo skonzumovanej ortuti sa považuje 1 miligram. 

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami vášho dieťaťa sa deje niečo vážne

Tuniak v nemilosti

V nemilosti bol aj tuniak. Len nedávno musela v Česku firma Hamé stiahnuť z predaja približne 4,5 tisíc balení detskej výživy s tuniakom. Dôvodom bolo, že výrobok obsahoval nadlimitné hodnoty ortuti. S tuniakom je to však zložitejšie. Kým steak z tuniaka dlhoplutvého obsahuje ortuti veľa, v tuniaku v konzerve napríklad z Atlantického alebo Tichého oceána ho naopak podľa Arniky namerali relatívne málo. Množstvo olova v konzervách je navyše prísne kontrolované, takže paradoxne je toto spracovanie tuniaka bezpečnejšie, než sú filety. 

Dobrým zdrojom je tiež losos, ale radšej si priplaťte. Bežne dovážané lososy, ktoré sa zväčša dostanú na náš tanier, sú vychované na nórskych farmách často v nie ideálnych podmienkach. Takéto ryby sú kŕmené nekvalitnou stravou, a žiaľ aj antibiotikami. Ideálny a skutočne zdravý losos na detskom tanieri by mohol byť napríklad pôvodom z Atlantického oceánu, kde žil vo voľnej prírode. 

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Svieti na fotke dieťaťu očko? Pozor, preventívka u očného odhalí nádory aj vývojové chyby

Svieti na fotke dieťaťu očko? Pozor, preventívka u očného odhalí nádory aj vývojové chyby

včera
Už ste s ním boli u zubára? Tak prečo nie u očného lekára, keď zrakom získavame až 80 percent informácií. Čítať viac
 
Alarmujúce zistenie: Každý štvrtý tínedžer trpí vážnou diagnózou. Vidíte doma toto?

Alarmujúce zistenie: Každý štvrtý tínedžer trpí vážnou diagnózou. Vidíte doma toto?

02.12.2019
Mysleli ste si doteraz, že právo na súkromie vášho školáka je viac ako možný dosah trávenia jeho voľného času? Jeho správanie napovie,... Čítať viac
 
Podchyťte ju včas! Skolióza môže viesť aj k vážnejším problémom srdca či pľúc

Podchyťte ju včas! Skolióza môže viesť aj k vážnejším problémom srdca či pľúc

30.11.2019
Potrápi najmä deti počas dospievania, ale prekvapiť môže aj dospelých. Čím skôr si ju všimnete, tým ľahšie zastavíte ďalšie vykrivenie... Čítať viac
 
Chcete mať doma malého inteligenta či diablika? Pozor na výber mena, nomen omen!

Chcete mať doma malého inteligenta či diablika? Pozor na výber mena, nomen omen!

26.11.2019
Veríte v latinské príslovie „nomen omen“, teda že meno vyjadruje charakteristickú vlastnosť jeho nositeľa? Možno vám pri hľadaní... Čítať viac
 
Známe celebrity píšu pre deti. Viete, akú rozprávku napísala Madona či Steve Martin?

Známe celebrity píšu pre deti. Viete, akú rozprávku napísala Madona či Steve Martin?

23.11.2019
Neskutočne talentovaná speváčka Madonna ma na svojom konte aj knihy pre deti. Jej Anglické ruže si môžete vypočuť aj ako audio nahrávku.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dávate deťom ryby? Priveľa ortuti môže znížiť IQ aj poškodiť ich mozog. Tuniaka nezavrhnite
nh