predplatne
 
Zdravie   Deti

Horúčavy môžu zabiť. Tipy lekárky, ako v extrémoch ochrániť bábätká

08.08.2018

Nepotia sa ako dospelí. Horúčavy sú pre bábätká oveľa nebezpečnejšie. Ako ich ochrániť?

Malé deti sa nevedia potiť. Lekárka radí spôsoby, ako ich ochladiť.

Malé deti sa nevedia potiť. Lekárka radí spôsoby, ako ich ochladiť. Autor: Shutterstock.com

Horúčavy, ktoré práve zažívame na vlastnej koži, nie sú len nepríjemné, ale pre starších ľudí a bábätká dokonca nebezpečné. „Novorodeniatka a deti v dojčenskom veku ešte nemajú vyvinuté potné žľazy, čo znamená, že sa nevedia aktívne potiť . Nedokážu si regulovať telesnú teplotu tak, ako dospelý človek,“ hovorí primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Slávka Virágová, PhD.

Kolapsy z horúčavy: Ako im predísť a podať prvú pomoc?

Ako v saune

Teplo v  kočíku je porovnateľné s teplom v aute. Preto je lepšie používať taký kočík, v ktorom lepšie prúdi vzduchu napríklad pomocou sieťky.Najvhodnejší čas na prechádzky s maličkými deťmi počas takýchto horúcich dní je ideálny do 10. hodiny dopoludnia a po 15. hodine poobede,“ upozorňuje Slávka Virágová.

Zase ste sa v horúčave nevyspali? S našimi tipmi vám dnes v noci bude príjemne

Tekutiny, tekutiny

Lekárka odporúča dopĺňať tekutiny. Dojčeným bábätkám najmä vo forme častejšieho dojčenia.U detičiek kŕmených náhradnou materskou výživou, ale samozrejme aj deťom, ktoré sú dojčené, je vhodné ponúkať aj čistú vodu,“ dopĺňa primárka Virágová. Ponúkajte im ľahšie, nemastné a nie veľmi horúce jedlá. Radi si pochutia na melóne, ktorý im nielen doplní tekutiny, ale ich aj príjemne schladí. Veľmi dobrou voľbou sú ovocné šťavy, šaláty zo sezónneho ovocia a zelenina. Ak si pýtajú maškrtu, je dobré mať po ruke piškóty, suché keksy alebo domácu ovocnú zmrzlinu.

VIDEO: Čaj ani sladké vody nepomôžu. Lekárka radí, čo dať dieťaťu piť v horúčavách

Rýchla sprcha

Ochladiť deti letnou sprchou niekoľkokrát za deň je lepšie, ako ísť sa schladiť do obchodného centra. „Čím mladšie je dieťatko, tým ťažšie znáša teplotné výkyvy. Ani v aute sa neodporúča vychladiť vzduch viac ako o 5 – 6 stupňov oproti teplote vonkajšieho prostredia. Telo malého dieťatka, ako aj starších ľudí, reaguje na prudké teplotné rozdiely šokovo.“ MUDr. Virágová preto odporúča prechádzky po lesnej ceste alebo v parku, kde je tieň. V prípade pobytu pri vode ho pred slnečnými lúčmi schovajte pod slnečník, alebo prístrešok.

Krém a čiapka

Nezabúdajte, že dieťatko potrebuje len ľahké oblečenie, pokrývku hlavy a hlavne opaľovací krém. „Ak bude dieťatko dlhšiu dobu vonku, natrite ho. To neplatí len pre novorodeniatka, ale aj pre menšie, či väčšie deti,“ dodáva primárka Virágová. Detské očká je vhodné chrániť slnečnými okuliarmi s UV filtrom.

Radšej bližšie, ako exotika

Cesty do exotických destinácií radšej odložte na neskôr. „Ak sa rozhodnete ísť s dieťatkom na dovolenku k moru, cestujte radšej v noci, keď v aute nie je tak horúco. Voľte destinácie, ktoré sú blízke vzdialenosťou aj kultúrou. Exotické krajiny sú určite zaujímavé, ale hrozí tu aj vyššie riziko rôznych infekcií a potrebné diagnostické a terapeutické možnosti môžu byť obmedzené,“ uzatvára primárka Slávka Virágová.

Čítajte aj:

Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

dnes
Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu.... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

04.12.2018
Zima ešte poriadne neukázala svoju mrazivú tvár a tak je sychravé počasie ideálnym časom na choroby. Posilnite obranyschopnosť organizmu... Čítať viac
 
Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

03.12.2018
Deti ešte nemajú natoľko silný imunitný systém, aby sa ich telo dokázalo chrániť pred ochoreniami. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Horúčavy môžu zabiť. Tipy lekárky, ako v extrémoch ochrániť bábätká
TS
dab