predplatne
 
Zdravie   Deti

Keď nevidí, vyrušuje. Zaostrite na zrak detí, ovplyvní ich život

07.04.2018

Trú si oči, častejšie žmurkajú alebo im len tak tečú slzy? Deti v predškolskom veku nevedia rozlíšiť, či vidia ostro.

Zrak v detstve si zaslúži mimoriadnu pozornosť, pretože má zásadný vplyv na kvalitu ich ďalšieho života.

Zrak v detstve si zaslúži mimoriadnu pozornosť, pretože má zásadný vplyv na kvalitu ich ďalšieho života. Autor: Shutterstock.com

Z Nelinej dcéry sa stala školáčka, ktorú pani učiteľka posadila do zadnej lavice k neposednému Jurajovi. Mala mu ísť príkladom. Jej očakávania sa však nenaplnili. Hanka začala vyrušovať, bola nesústredená a stále vykrikovala, aby pani učiteľka písala väčšími písmenami. Takto sa krátkozrakosť hlási o slovo.

TEST: Zhoršuje sa vám zrak? Zistite, čo vám škodí​

„Preventívna prehliadka spočíva vo vyšetrení zrakovej ostrosti – väčšina detských lekárov používa obrázkové optotypy, vhodné pre mladšie deti. Pri tých, čo už vedia komunikovať, sa oplatí posúdiť reakcie na bežné zrakové podnety – schopnosť fixovania a sledovania hračky. Lekári by si mali všímať škúlenie, pohyblivosť očí aj prípadné anatomické defekty. Ak zistia nejakú abnormalitu, mali by poslať dieťa na vyšetrenie k očnému lekárovi,“ hovorí očná lekárka Dana Tomčíková o začiatku problémov.

Prvá očná prehliadka: Odborníci radia, ako dieťa zbaviť strachu

Príznaky vidno

Problémy so zrakom si všímajte už doma počas bežných činností. „Dieťa môže byť pri písaní a čítaní neúmerne blízko k zošitom a ku knihám. Je nemotorné, vráža do nábytku. Často si trie oči, slzia mu, žmurká,“ vymenúva očný lekár Pavol Veselý varovné príznaky dioptrickej chyby. Ale môže ísť aj o ochorenia vnútorných štruktúr oka – šošovky, sietnice – alebo o vývojové anomálie.

Málo slzíte a sliníte? Vaše oko môže mať reumu, pomôže žuvačka

„Častým príznakom je škúlenie, prípadne si rodičia všimnú, že oko vyzerá inak. Príznakom zápalových ochorení alebo aj ‚zamlčaného‘ úrazu býva bolestivé, červené oko. Niektoré dedičné ochorenia sietnice sa môžu prejaviť chybným vnímaním farieb alebo svetloplachosťou,“ vymenúva očná lekárka.

Svrbia vás oči? Dajte sa vyšetriť, môže to byť ochorenie o ktorom netušíte

Netušia o probléme

Predškoláci nevedia rozlíšiť, či vidia ostro. „Preto sú dôkladné preventívne prehliadky veľmi dôležité. Tú prvú by malo dieťa absolvovať ako dvojročné, ak dovtedy nemalo problémy s očami. Zrak si v detstve zasluhuje mimoriadnu pozornosť, pretože má zásadný vplyv na ďalšiu kvalitu života. Deti pri narodení ho ešte nemajú naplno vyvinutý. Najcitlivejších je prvých šesť mesiacov života.

Medzi tretím a desiatym rokom sa vývin zraku spomaľuje a po puberte sa už nedá ovplyvniť tak ako v mladšom veku. Preto sa väčšina očných ochorení najlepšie a najrýchlejšie diagnostikuje a lieči práve v detskom veku, ideálne do siedmeho roku. Napríklad tupozrakosť sa v dospelosti už nedá vyliečiť,“ upozorňuje Pavol Veselý.

Viete zistiť, či vám hrozí strata zraku? Stačí jednoduchý test!

Vysvetľujte opatrne

Preventívna prehliadka by mala prebiehať v pokoji. Keď sa lekár s dieťaťom zoznámi, motivuje ho hrou alebo nejakou hračkou. Získa si jeho dôveru. Rodičovi by mal vysvetliť, čo všetko jeho dieťa čaká. Drobec sa môže spočiatku hnevať, kričať alebo odporovať, pretože sa bojí. Vtedy by mali byť všímaví hlavne rodičia, ktorí by mali deťom pokojne vysvetľovať, že vyšetrenie nebolí a pomôže mu.

Pália vás oči? Kvapky nestačia, potrebujú malú zmenu zvnútra

Autor: Natália Kuľková, nk
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nočná mora rodičov: Laryngitída nie je len dusivý kašeľ

Nočná mora rodičov: Laryngitída nie je len dusivý kašeľ

14.12.2018
Prichádza náhle a zväčša v neskorých nočných hodinách. Ohrozené sú najmä najmenšie deti, už pri prvých prejavoch choroby preto vyhľadajte... Čítať viac
 
Plač ako signál! 7 najčastejších príčin bolestí bruška. Čo pomôže?

Plač ako signál! 7 najčastejších príčin bolestí bruška. Čo pomôže?

13.12.2018
Ak bábätko reve ako život, najčastejšou príčinou sú problémy s bruškom. Ktoré to sú a kedy sa upravia? Čítať viac
 
Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

12.12.2018
Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu.... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Keď nevidí, vyrušuje. Zaostrite na zrak detí, ovplyvní ich život
Natália Kuľková
nk