predplatne
 
Zdravie   Deti

Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? Názor odborníkov prekvapí

04.10.2018

Výskum hovorí jasne, väčšina rodičov robí chybu. Čím dlhšie odkladáte odlúčenie, tým horšie. Vyčkávanie sa vypomstí na kvalite spánku - vašom aj dieťaťa.

Zdieľate posteľ so škôlkarom? Nie je to v poriadku. Dobehne vás problém s odlúčením.

Zdieľate posteľ so škôlkarom? Nie je to v poriadku. Dobehne vás problém s odlúčením. Autor: Shutterstock

Každý rodič to cíti inak. Kým niektorí predškoláci ešte spávajú s rodičmi v spálni, iné deti už zvládajú spať vo svojej izbe ešte pred prvým rokom. Vedci teraz prišli s prekvapivým tvrdením, ani jedno nie je dostatočne skoro. Odborníci tvrdia, že dieťa by malo zvládnuť spánok v samostatnej izbe už v prvých mesiacoch života. Dá sa s týmto názorom súhlasiť?

Čítajte aj: 8 vecí, ktoré je dobré vedieť o detskom spánku

Nastaviť pravidlá

Možno to cítite inak, ale výskum odborníkov z Pensylvánskej univerzity zistil, že najlepšie je pre deti a aj pre rodičov odlúčenie do pol roka. Čím skôr bude dieťa spať vo vlastnej izbe, tým lepšie. Samozrejme, všetko závisí aj od okolností, či je dieťa kojené a ako často sa v noci budí. Každá mama si nastaví pravidlá zaspávania a spánku, ktoré vyhovujú nielen dieťaťu, ale aj jej samotnej.

 Návod, ako sa vyspať s TOP zásadami spánkovej hygieny

Dlhšie pospať

Štúdia pod vedením profesora a pediatra Iana Paula, ktorá sledovala kvalitu spánku detí spiacich a nespiach s rodičmi, však hovorí jasne. Ak drobec spí vo svojej izbe, má dlhší a kvalitnejší spánok a teda aj rodičia. Výskum amerických vedcov počas skúmania 230 rodín zistil, že deti, ktoré spali s rodičmi v izbe dlhšie ako šesť mesiacov, mali horší spánok.  Zaujímalo ich, ako rýchlo deti zaspávajú, aká je kvalita a dĺžka ich spánku, či koľkokrát sa za noc zobudia.

Experti zistili, že bábätká, ktoré spali vo svojich izbách už v štyroch mesiacoch, prespali noc o 45 minút dlhšie než ich rovesníci. U ročných detí sa rozdiel ešte zvýšil a dokázali spať aj o 1 hodinu 40 dlhšie v porovnaní s rovesníkmi zdieľajúcimi izbu s rodičmi.

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Strach z udusenia?

Doterajšie informácie o syndróme náhleho úmrtia (SIDS) strašili rodičov, aby svoje deti nenechávali počas spánku samé minimálne do šiestich mesiacov či až do jedného roka. Podľa výskumníkov však rodičia nemusia mať obavy, pretože SIDS hrozí práve do pol roka dieťaťa a po tomto období už môže spať vo vlastnej izbe. Paradoxne, ak rodičia vyčkávali s presunutím drobca dlhšie, už po roku až dvoch to bolo preň ťažšie. „V tejto dobe sa už u dieťaťa prejavuje separačná úzkosť,” hovorí profesor Paul.

Moderná výchova? Psychológovia vravia o rodičovskom šialenstve

Napokon však treba pripomenúť, že každé dieťa je iné a potreby či spánkové návyky sa u každého odlišujú. Preto je na rodičoch, ako zhodnotia, čo je pre ich deti najlepšie. Základ rodinnej pohody sú vyspaté deti a tiež mama a otec, preto je jedno, či to dosiahnu v samostatnej izbe do pol roka, roka či neskôr.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Výchova ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vedci varujú: Vymiera mužské pokolenie?! Prečo sa rodí menej chlapcov?

Vedci varujú: Vymiera mužské pokolenie?! Prečo sa rodí menej chlapcov?

dnes
Ako postupne stúpa teplota na zemeguli, klesá počet narodených bábätiek mužského pohlavia. Čítať viac
 
Prvé príkrmy: Mamičky, nekomplikujte si to! Odborníčky o všetkom, čo treba vedieť

Prvé príkrmy: Mamičky, nekomplikujte si to! Odborníčky o všetkom, čo treba vedieť

20.03.2019
Neviete si rady? Nie div. Protichodných informácií o tom, čo je najlepšie pre malkáčov, vzniká ako húb po daždi. Riaďte sa vlastnou... Čítať viac
 
Akoby naozaj nič nezaberalo. Aj vaši škôlkari sú stále chorí? 

Akoby naozaj nič nezaberalo. Aj vaši škôlkari sú stále chorí? 

19.03.2019
Počítajte to. Koľkokrát bolo vaše dieťa choré od októbra? Drobec nastúpi do škôlky a odvtedy leží každé dva týždne doma s teplotami... Čítať viac
 
FOTO: Zaujímavý režim čínskych detí. Starostlivosť o telo aj dušu majú vštepované odmalička

FOTO: Zaujímavý režim čínskych detí. Starostlivosť o telo aj dušu majú vštepované odmalička

17.03.2019
Prečo s deťmi prichádzajú do domu i starí rodičia a matky si po pôrode mesiac neumyjú vlasy? Prezradí učiteľka, ktorá 7 000 kilometrov... Čítať viac
 
Odborník o manipulácii detí reklamou: Cieli na najslabšie miesta. Sú sledované!

Odborník o manipulácii detí reklamou: Cieli na najslabšie miesta. Sú sledované!

16.03.2019
Zadávatelia reklamy tvoria rôzne fígle, aby dostali k deťom nebezpečný obsah, hovorí analytik na IT Ondrej Macko. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? Názor odborníkov prekvapí
Nina Haceková