predplatne
 
Zdravie   Deti

Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? Názor odborníkov prekvapí

04.10.2018

Výskum hovorí jasne, väčšina rodičov robí chybu. Čím dlhšie odkladáte odlúčenie, tým horšie. Vyčkávanie sa vypomstí na kvalite spánku - vašom aj dieťaťa.

Zdieľate posteľ so škôlkarom? Nie je to v poriadku. Dobehne vás problém s odlúčením.

Zdieľate posteľ so škôlkarom? Nie je to v poriadku. Dobehne vás problém s odlúčením. Autor: Shutterstock

Každý rodič to cíti inak. Kým niektorí predškoláci ešte spávajú s rodičmi v spálni, iné deti už zvládajú spať vo svojej izbe ešte pred prvým rokom. Vedci teraz prišli s prekvapivým tvrdením, ani jedno nie je dostatočne skoro. Odborníci tvrdia, že dieťa by malo zvládnuť spánok v samostatnej izbe už v prvých mesiacoch života. Dá sa s týmto názorom súhlasiť?

Čítajte aj: 8 vecí, ktoré je dobré vedieť o detskom spánku

Nastaviť pravidlá

Možno to cítite inak, ale výskum odborníkov z Pensylvánskej univerzity zistil, že najlepšie je pre deti a aj pre rodičov odlúčenie do pol roka. Čím skôr bude dieťa spať vo vlastnej izbe, tým lepšie. Samozrejme, všetko závisí aj od okolností, či je dieťa kojené a ako často sa v noci budí. Každá mama si nastaví pravidlá zaspávania a spánku, ktoré vyhovujú nielen dieťaťu, ale aj jej samotnej.

 Návod, ako sa vyspať s TOP zásadami spánkovej hygieny

Dlhšie pospať

Štúdia pod vedením profesora a pediatra Iana Paula, ktorá sledovala kvalitu spánku detí spiacich a nespiach s rodičmi, však hovorí jasne. Ak drobec spí vo svojej izbe, má dlhší a kvalitnejší spánok a teda aj rodičia. Výskum amerických vedcov počas skúmania 230 rodín zistil, že deti, ktoré spali s rodičmi v izbe dlhšie ako šesť mesiacov, mali horší spánok.  Zaujímalo ich, ako rýchlo deti zaspávajú, aká je kvalita a dĺžka ich spánku, či koľkokrát sa za noc zobudia.

Experti zistili, že bábätká, ktoré spali vo svojich izbách už v štyroch mesiacoch, prespali noc o 45 minút dlhšie než ich rovesníci. U ročných detí sa rozdiel ešte zvýšil a dokázali spať aj o 1 hodinu 40 dlhšie v porovnaní s rovesníkmi zdieľajúcimi izbu s rodičmi.

Kedy uložiť dieťa do postieľky? Večnú dilemu vyrieši jednoduchý výpočet

Strach z udusenia?

Doterajšie informácie o syndróme náhleho úmrtia (SIDS) strašili rodičov, aby svoje deti nenechávali počas spánku samé minimálne do šiestich mesiacov či až do jedného roka. Podľa výskumníkov však rodičia nemusia mať obavy, pretože SIDS hrozí práve do pol roka dieťaťa a po tomto období už môže spať vo vlastnej izbe. Paradoxne, ak rodičia vyčkávali s presunutím drobca dlhšie, už po roku až dvoch to bolo preň ťažšie. „V tejto dobe sa už u dieťaťa prejavuje separačná úzkosť,” hovorí profesor Paul.

Moderná výchova? Psychológovia vravia o rodičovskom šialenstve

Napokon však treba pripomenúť, že každé dieťa je iné a potreby či spánkové návyky sa u každého odlišujú. Preto je na rodičoch, ako zhodnotia, čo je pre ich deti najlepšie. Základ rodinnej pohody sú vyspaté deti a tiež mama a otec, preto je jedno, či to dosiahnu v samostatnej izbe do pol roka, roka či neskôr.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Výchova ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

To tu ešte nebolo! Dojemné momentky neobyčajných bábätiek vďaka novinke

To tu ešte nebolo! Dojemné momentky neobyčajných bábätiek vďaka novinke

19.10.2018
Po prvýkrát v histórii Slovenska môžu byť rodičia bližšie deťom, ktoré si nemohli odniesť z pôrodnice rovno domov. Vďaka výbornému... Čítať viac
 
Každý centimeter je dôležitý. Sledujte rast dieťaťa, napovie vážne choroby!

Každý centimeter je dôležitý. Sledujte rast dieťaťa, napovie vážne choroby!

18.10.2018
Výšku určia najmä gény, ale každá odchýlka môže znamenať problém. Merajte ich v každom veku. Čítať viac
 
Aké papuče sú vhodné pre deti? Môžu behať vaši škôlkári bosí?

Aké papuče sú vhodné pre deti? Môžu behať vaši škôlkári bosí?

12.10.2018
Naháňate ustavične deti po byte s papučami, aby sa konečne obuli? Najmä u menších má behanie bez topánok význam. Čítať viac
 
Príbeh: Láskou proti chorobe. Septembrové Vianoce pre 2-ročného chlapčeka

Príbeh: Láskou proti chorobe. Septembrové Vianoce pre 2-ročného chlapčeka

12.10.2018
Neuveriteľnú súdržnosť v americkom mestečku Colerain Township v Ohiu vyvolala správa o zorganizovaní predčasných Vianoc pre 2-ročného... Čítať viac
 
7 jednoznačných signálov vysokého tlaku dieťaťa. Dvíha ho soľ i umelé mlieko!

7 jednoznačných signálov vysokého tlaku dieťaťa. Dvíha ho soľ i umelé mlieko!

08.10.2018
Len tri deti z desiatich sa neprejedajú soľou. A kým vám môžno štipka neublíži, rovnaké množstvo tlačí vášmu potomkovi na obličky,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? Názor odborníkov prekvapí
Nina Haceková