predplatne
 
Zdravie   Deti

Kričí vaše dieťa zo sna? Nebuďte ho! Je to najväčšia chyba

11.09.2018

Poruchy spánku sú u predškolákov a školákov bežné, trpí nimi až štvrtina z nich. Čo má rodič robiť, aby dieťaťu neublížil?

Kričí a neviete mu pomôcť? Stačí sa len jemne prihovárať a dopriať mu pocit bezpečia.

Kričí a neviete mu pomôcť? Stačí sa len jemne prihovárať a dopriať mu pocit bezpečia. Autor: Shutterstock

Samko je 5 ročný predškolák, ktorý sa od svojich rovesníkov v ničom zásadnom nelíši. Cez deň je veselé dieťa, no keď zaspí, jeho rodičia majú o neho už nejaký čas strach. „Krik a plač prídu vždy do dvoch hodín spánku. Samko sa strháva zo sna, vykrikuje nesúvislé vety a keď sa ho snažíme zobudiť, je úplne dezorientovaný a ešte dosť dlho po prebudení plače,” hovorí ustarostená 35-ročná mama Zuzana. Hoci chce synovi pomôcť, dosiahne presný opak. Deti preto počas nočného rozprávania alebo kričania nebuďte, upozorňujú odborníci.

Čítajte aj: 8 vecí, ktoré je dobré vedieť o detskom spánku 

Bežný jav  

Rozprávanie zo sna je pritom u detí bežné. Podľa American Academy of Sleep Medicine hovorí počas spánku až 5% dospelých, u detí je však tento jav ešte častejší. Ak má vaše dieťa od 3 do 10 rokov, je 50% pravdepodobnosť, že rozpráva alebo bude rozprávať zo sna. Podľa odborníkov dochádza k tomuto javu počas prvej alebo druhej hodiny spánku, keď sa telo dostáva do hlbokých fáz spánku. Svaly v tejto fáze ešte nie sú dostatočne uvoľnené a spiaci môže vďaka tomu rozprávať alebo vydávať zvuky. 

Ťahák na úspešné deti: Stačia prekvapivé DROBNOSTI, väčšinu stíhate

Detské mory

Lenže Samkove trápenie nesúvisí len s nočným rozprávaním. Mame Zuzane detská lekárka vysvetlila, že jej syn zažíva nočné mory. Tie sa častejšie vyskytujú u detí než dospelých. Odborníci to pripisujú dozrievaniu nervovej sústavy. Preťažený nervový systém nedokáže spracovať všetky prichádzajúce podnety. Za spustením týchto spánkových porúch môže byť aj stres.

 Návod, ako sa vyspať s TOP zásadami spánkovej hygieny 

„Niektoré spánkové poruchy sa vyskytujú typický v detskom veku, neskôr vymiznú, alebo môžu pretrvávať až do dospelosti. U detí sú to najčastejšie nočné mory, nočné desy, rytmické pohyby spojené so spánkom, pomočovanie, škrípanie zubami, námesačnosť, ale aj poruchy dýchania v spánku, či nespavosť,” vysvetľuje neurologička MUDr. Mária Tormašiová, PhD. Pritom nejde o výnimočné prípady, so spánkovými poruchami sa aspoň prechodne stretne až 25 percent detí.

Rodičia, v tomto malým školákom veľmi pomôžete! Myslíte na to?

Odrážajú problémy

Ak vaše dieťa je jedným z nich, snažte sa ho upokojiť, nasilu ho nebuďte, bolo by dezorientované a vystresované. Hovorte na neho jemným, pokojným hlasom, dajte mu pocit bezpečia. Dôležité je, aby ste vy sami zostali pokojní. Nočné kričanie si dieťa zväčša ráno nepamätá, preto nemá zmysel ho dieťaťu pripomínať. Naopak v ňom môže narastať pocit, že sa deje niečo zlé. Problém sa však nesmie podceňovať, upozorňujú odborníci. Kričanie zo sna môže byť dočasný stav, ak dieťa prežíva náročné obdobie, napríklad stres zo školy, škôlky alebo sa v jeho spánku odrážajú problémy v rodine.

Kričíte na dieťa? Skúste to inak, budete prekvapení!

Príprava na noc

Problémom je aj sledovanie televízie pred spaním, ktoré môže mať za následok nočné mory. Napríklad ak dieťa zahliadne násilnú scénu alebo takú, ktorej nerozumie a vyvolá v ňom strach. Tieto nespracované podnety si potom snaží v sebe vyriešiť počas spánku v snoch. Všímajte si preto svoje deti a snažte sa s nimi rozprávať. Len tak zistíte, či sa niečo deje a či ide o dočasný stav alebo už treba vyhľadať odbornú pomoc. Skúste dieťaťu navodiť príjemný spánok, zaveďte pravidelný režim spánku a snažte sa ho pred spánkom upokojiť napríklad čítaním knihy. Problémy väčšinou časom odznejú samé. Ak pretrvávajú dlhšiu dobru, viac ako tri týždne, treba vyhľadať odborníka.   

Spánok má veľa záhad, ale aj porúch. Chceli by ste spať ako Šípková Ruženka alebo si počas spánku vybehnúť" na strechu? Viac o spánkových poruchách sa dočítate v októbrovom vydaní časopisu Zdravie. V predaji od 17.septembra.  

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prvé príkrmy: Mamičky, nekomplikujte si to! Odborníčky o všetkom, čo treba vedieť

Prvé príkrmy: Mamičky, nekomplikujte si to! Odborníčky o všetkom, čo treba vedieť

dnes
Neviete si rady? Nie div. Protichodných informácií o tom, čo je najlepšie pre malkáčov, vzniká ako húb po daždi. Riaďte sa vlastnou... Čítať viac
 
Akoby naozaj nič nezaberalo. Aj vaši škôlkari sú stále chorí? 

Akoby naozaj nič nezaberalo. Aj vaši škôlkari sú stále chorí? 

včera
Počítajte to. Koľkokrát bolo vaše dieťa choré od októbra? Drobec nastúpi do škôlky a odvtedy leží každé dva týždne doma s teplotami... Čítať viac
 
FOTO: Zaujímavý režim čínskych detí. Starostlivosť o telo aj dušu majú vštepované odmalička

FOTO: Zaujímavý režim čínskych detí. Starostlivosť o telo aj dušu majú vštepované odmalička

17.03.2019
Prečo s deťmi prichádzajú do domu i starí rodičia a matky si po pôrode mesiac neumyjú vlasy? Prezradí učiteľka, ktorá 7 000 kilometrov... Čítať viac
 
Odborník o manipulácii detí reklamou: Cieli na najslabšie miesta. Sú sledované!

Odborník o manipulácii detí reklamou: Cieli na najslabšie miesta. Sú sledované!

16.03.2019
Zadávatelia reklamy tvoria rôzne fígle, aby dostali k deťom nebezpečný obsah, hovorí analytik na IT Ondrej Macko. Čítať viac
 
Liter denne nestačí. Zlý pitný režim provokuje cukrovku

Liter denne nestačí. Zlý pitný režim provokuje cukrovku

12.03.2019
Väčšina rodičov dopraje deťom až o polovicu menej tekutín, ako im treba. Aj vy? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kričí vaše dieťa zo sna? Nebuďte ho! Je to najväčšia chyba
Nina Haceková