Zdravie   Deti

Lacné hračky z novoročného výpredaja? Odborníci radia, na čo dať pozor

03.01.2018

Ak ste si nechali nákup hračiek až po Novom roku za menej peňazí, buďte obozretní. Môžu byť nebezpečné!

Krásne, milé a farebné hračky nemusia byť zárukou bezpečnosti pre vaše dieťa.

Krásne, milé a farebné hračky nemusia byť zárukou bezpečnosti pre vaše dieťa. Autor: Shutterstock.com

Starostlivý a dôkladný výber je hlavným predpokladom toho, že si vaše deti budú dlho užívať bezpečnú hru s darčekmi. Podľa štúdie o postojoch k bezpečnosti výrobkov TÜV SÜD Safety Gauge 2016 kladú spotrebitelia najvyšší dôraz na bezpečnosť práve pri kúpe výrobkov pre deti. A obzvlášť v kategórii hračiek vyjadrujú najväčšie obavy o bezpečnosť, má ich až 83 % respondentov.

Chemikálie môžu deťom ublížiť. Viete, ako dezinfikovať hračky?

Kupujte opatrne

Zo skúseností nemeckých laboratórií TÜV SÜD s testovaním detských hračiek vyplynulo niekoľko odporúčaní, ako si overiť bezpečnosť hračiek pred ich kúpou či používaním.

Označovanie a náklady

Dajte si pozor, ak štítky neobsahujú úplnú adresu výrobcu alebo dovozcu. Ak nie je možné vysledovať pôvod produktu, zvýšte obozretnosť. Okrem pôvodu hračky je ďalším ukazovateľom jej kvality aj cena. Najnižšia cena ide niekedy na úkor kvality a bezpečnosti výrobkov. Pomer kvality a ceny by mal byť primeraný.

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

Čistenie a trenie

Návod na obsluhu si prečítajte ešte pred tým, ako hračku darujete dieťaťu. Obzvlášť venujte pozornosť upozorneniam výrobcu. Umývateľné hračky pred použitím vyčistite. Plyšové zvieratá či látkové hračky nechajte dobre vysušiť, aby sa na nich netvorili plesne. Rodičia by mali hračky pravidelne kontrolovať. Najmä či sa neoddeľujú malé časti, či sa neošúchala farba alebo či z hračky nevyteká nejaká tekutina.

Vôňa

Zápach často prezradí produkty nízkej kvality – ak hračky cítiť chemikáliami alebo parfumáciou, môžu obsahovať nebezpečné látky.

Značky kvality

Dobrým sprievodcom pri výbere bezpečných hračiek sú aj značky kvality, ktoré výrobca uvádza na etikete hračky. Príkladom je značka TÜV SÜD Toy Mark, vyvinutá špeciálne pre hračky. Výrobky identifikované týmito značkami kvality boli dôkladne testované na bezpečnosť nezávislými laboratóriami a sú v súlade s právnymi požiadavkami. Aj pri nákupe online by ste mali dbať na existenciu zodpovedajúcich certifikátov výrobkov.

Čítajte aj:

Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nalieva vám imaginárny čaj? Vychutnajte si ho

Nalieva vám imaginárny čaj? Vychutnajte si ho

19.04.2018
Odborníčka tvrdí, že pre svojho drobca nemôžete spraviť nič lepšie, ako prijať jeho pozvanie na šálku čaju. V hre nie je len imaginárna... Čítať viac
 
4 TIPY na podporu dojčenia. Tieto ste ešte neskúšali

4 TIPY na podporu dojčenia. Tieto ste ešte neskúšali

15.04.2018
Dochádzajú vám nápady a sily, ako dať bábätku, čo potrebuje a neprísť pri tom o nervy? A čo toto? Čítať viac
 
Večný problém mamičiek. Nápady, ako dosiahnuť, aby dieťa jedlo

Večný problém mamičiek. Nápady, ako dosiahnuť, aby dieťa jedlo

12.04.2018
Odmietanie jedla patrí k najčastejším problémom, s ktorým sa stretávajú mamy malých detí. Nepomôže nič iné, len trpezlivosť a pár... Čítať viac
 
FOTO: Vojvodkyňa Kate zvláda deti bez nervov. Experti skúmali jej reč tela

FOTO: Vojvodkyňa Kate zvláda deti bez nervov. Experti skúmali jej reč tela

08.04.2018
Inšpirujte sa kráľovskou rodinou, ako na verejnosti zvládnuť s deťmi aj ťažšie chvíle. Ako princ William a Kate Middletonová. Čítať viac
 
Keď nevidí, vyrušuje. Zaostrite na zrak detí, ovplyvní ich život

Keď nevidí, vyrušuje. Zaostrite na zrak detí, ovplyvní ich život

07.04.2018
Trú si oči, častejšie žmurkajú alebo im len tak tečú slzy? Deti v predškolskom veku nevedia rozlíšiť, či vidia ostro. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lacné hračky z novoročného výpredaja? Odborníci radia, na čo dať pozor
TS
dab