Zdravie   Deti

Lacné hračky z novoročného výpredaja? Odborníci radia, na čo dať pozor

03.01.2018

Ak ste si nechali nákup hračiek až po Novom roku za menej peňazí, buďte obozretní. Môžu byť nebezpečné!

Krásne, milé a farebné hračky nemusia byť zárukou bezpečnosti pre vaše dieťa.

Krásne, milé a farebné hračky nemusia byť zárukou bezpečnosti pre vaše dieťa. Autor: Shutterstock.com

Starostlivý a dôkladný výber je hlavným predpokladom toho, že si vaše deti budú dlho užívať bezpečnú hru s darčekmi. Podľa štúdie o postojoch k bezpečnosti výrobkov TÜV SÜD Safety Gauge 2016 kladú spotrebitelia najvyšší dôraz na bezpečnosť práve pri kúpe výrobkov pre deti. A obzvlášť v kategórii hračiek vyjadrujú najväčšie obavy o bezpečnosť, má ich až 83 % respondentov.

Chemikálie môžu deťom ublížiť. Viete, ako dezinfikovať hračky?

Kupujte opatrne

Zo skúseností nemeckých laboratórií TÜV SÜD s testovaním detských hračiek vyplynulo niekoľko odporúčaní, ako si overiť bezpečnosť hračiek pred ich kúpou či používaním.

Označovanie a náklady

Dajte si pozor, ak štítky neobsahujú úplnú adresu výrobcu alebo dovozcu. Ak nie je možné vysledovať pôvod produktu, zvýšte obozretnosť. Okrem pôvodu hračky je ďalším ukazovateľom jej kvality aj cena. Najnižšia cena ide niekedy na úkor kvality a bezpečnosti výrobkov. Pomer kvality a ceny by mal byť primeraný.

Hračky pripojené na internet predstavujú vážnu hrozbu!

Čistenie a trenie

Návod na obsluhu si prečítajte ešte pred tým, ako hračku darujete dieťaťu. Obzvlášť venujte pozornosť upozorneniam výrobcu. Umývateľné hračky pred použitím vyčistite. Plyšové zvieratá či látkové hračky nechajte dobre vysušiť, aby sa na nich netvorili plesne. Rodičia by mali hračky pravidelne kontrolovať. Najmä či sa neoddeľujú malé časti, či sa neošúchala farba alebo či z hračky nevyteká nejaká tekutina.

Vôňa

Zápach často prezradí produkty nízkej kvality – ak hračky cítiť chemikáliami alebo parfumáciou, môžu obsahovať nebezpečné látky.

Značky kvality

Dobrým sprievodcom pri výbere bezpečných hračiek sú aj značky kvality, ktoré výrobca uvádza na etikete hračky. Príkladom je značka TÜV SÜD Toy Mark, vyvinutá špeciálne pre hračky. Výrobky identifikované týmito značkami kvality boli dôkladne testované na bezpečnosť nezávislými laboratóriami a sú v súlade s právnymi požiadavkami. Aj pri nákupe online by ste mali dbať na existenciu zodpovedajúcich certifikátov výrobkov.

Čítajte aj:

Autor: TS, dab
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?

včera
Sedenie v protismere jazdy do vyššieho veku, jednoduchšia inštalácia či podsedák povinne so zabudovaným operadlom pre staršie deti.... Čítať viac
 
Chcete pre dieťa domácu školu? Máte na to právo, ale aj isté povinnosti

Chcete pre dieťa domácu školu? Máte na to právo, ale aj isté povinnosti

21.01.2018
Niektorým deťom vyhovuje pri výuke prístup, ktorý im bežná škola nemá možnosť zabezpečiť. Jednou z možností je domáce vyučovanie.... Čítať viac
 
Radia odborníci: Ako ochrániť deti v období chrípky

Radia odborníci: Ako ochrániť deti v období chrípky

15.01.2018
Naši najmenší vykazujú najvyššiu chorobnosť na akútne respiračné a vírusové ochorenia. Aké opatrenia sú nutné v kolektíve a čo môžete... Čítať viac
 
SÚŤAŽ: Nuda s deťmi? Stavte na 3 princípy a vyhrajte zábavnú HRU

SÚŤAŽ: Nuda s deťmi? Stavte na 3 princípy a vyhrajte zábavnú HRU

12.01.2018
Zábava s rodičmi je pre deti viac ako ťukanie do mobilu. Skúste zmeniť pár vecí a uvidíte, že ich to s vami bude baviť. Čítať viac
 
Školákom sa deformuje chrbtica. Len 30 % nemá problémy!

Školákom sa deformuje chrbtica. Len 30 % nemá problémy!

05.01.2018
Poškodenia chrbtice sú čoraz častejšou diagnózou slovenských detí. Zachrániť ich má vzniknutý projekt. Čítať viac
 
 

wanda.sk