predplatne
 
Zdravie   Deti

Leto je kritické. Úrazy detí sú na bežiacom páse, lekárka vystríha

02.08.2018

V lete ste uvoľnenejší a menej obozretní. Pri zdravo aktívnych deťoch sú úrazy prirodzené. S veľkou pravdepodobnosťou sa im nevyhnete.

Z nevinnej zábavy je raz-dva zle. Deťom šantiť nezakazujte, no predvídajte.

Z nevinnej zábavy je raz-dva zle. Deťom šantiť nezakazujte, no predvídajte. Autor: Shutterstock.com

Jazda na bicykli, lozenie po skalách, pobyt pri vode, či u starých rodičov – nebezpečenstvo číha všade. Mnohým zraneniam sa dá vyhnúť vhodnou prevenciou. Bežnými letnými diagnózami v prípade detí sú úpal, rôzne odreniny a popáleniny. Dbajte na jeho pitný režim, noste pri sebe malú lekárničku, či škatuľku prvej pomoci. Dohliadajte, aby malo dieťa pokrývku hlavy. Čo im hrozí najviac?

Najčastejšie príčiny úmrtia detí v dôsledku úrazov:

  1. dopravná nehoda,
  2. utopenie,
  3. pád,
  4. otrava,
  5. popálenie / obarenie,
  6. udusenie / uškrtenie.

Desivá príčina detských úrazov: 7 tipov, ako im zabrániť

6-15 ročné

„Najčastejšími úrazmi v letných mesiacoch v prípade detí približne medzi šiestym a pätnástym rokom života, sú zlomeniny horných i dolných končatín, často ako dôsledok pádu zo stromu či z rebríka,“ hovorí pediatrička MUDr. Dagmar Kollárová z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Kramáre v Bratislave. „Pri týchto pádoch často hrozia i vážnejšie poškodenia chrbtice. Typicky letnými sú úrazy na bicykli, pri skokoch do vody, kedy dieťa nesprávne odhadne hĺbku bazéna či jazera. Tu takisto hrozí vážne poranenie hlavy, miechy či chrbtice,“ dopĺňa MUDr. Kollárová.

Lekárka radí: Úpal dostane dieťa aj v tieni. Ako ho chrániť?

1-6 ročné

Pri deťoch približne medzi prvým a šiestym rokom života buďte pozorní pri aktivitách vo vode. „V letných mesiacoch býva relatívne častou diagnózou vdýchnutie ody pri kúpaní, čo môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie,“ hovorí pediatrička. Hrozbou je aj tzv. syndróm suchého utopenia. Môže nastať, keď pri ponorení a topení sa vnikne voda do dýchacích ciest a vyvolá laryngospazmus - kŕč zvieračov hrtana, ktorý uzavrie hlasivkovú štrbinu a topiaci sa udusí. 

Za mesiac až 11 utopených na Slovensku! Túto chybu pri záchrane neurobte! 

Na tomto stave je zradné, že môže nastať alebo pretrvávať aj po vytiahnutí z vody. Sekundárne utopenie môže nastať pri vdýchnutí i menšieho množstva vod. To môže poškodiť pľúcne mechúriky a spôsobiť opuch pľúc. Ťažkosti sa môžu prejaviť aj s 24-hodinovým odstupom, preto treba dieťa po vdýchnutí i malého množstva vody dôkladne sledovať a bezodkladne s ním navštíviť lekára.

Prvá pomoc je prvá

Nevyhnete sa im, preto sa radšej pripravte. Ako rodičia by ste mali byť schopní rýchlo reagovať - podať prvú pomoc a vyhľadať odbornú pomoc. Pri vážnych stavoch rozhodujú aj sekundy. Majte pri sebe telefónne čísla na lokálnych lekárov či rýchlu zdravotnú službu.

Čítajte aj:

Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Patria malé deti do sauny? Koľko tepla vydržia?

Patria malé deti do sauny? Koľko tepla vydržia?

17.12.2018
Skvelé účinky saunovania na ľudský organizmus potvrdzujú nielen lekári, ale aj tí, čo sa pravidelne saunujú. Ako je to však u malých... Čítať viac
 
Nočná mora rodičov: Laryngitída nie je len dusivý kašeľ

Nočná mora rodičov: Laryngitída nie je len dusivý kašeľ

14.12.2018
Prichádza náhle a zväčša v neskorých nočných hodinách. Ohrozené sú najmä najmenšie deti, už pri prvých prejavoch choroby preto vyhľadajte... Čítať viac
 
Plač ako signál! 7 najčastejších príčin bolestí bruška. Čo pomôže?

Plač ako signál! 7 najčastejších príčin bolestí bruška. Čo pomôže?

13.12.2018
Ak bábätko reve ako život, najčastejšou príčinou sú problémy s bruškom. Ktoré to sú a kedy sa upravia? Čítať viac
 
Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

12.12.2018
Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu.... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Leto je kritické. Úrazy detí sú na bežiacom páse, lekárka vystríha
TS
dab