predplatne
 
Zdravie   Deti

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019

Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka Monika Antošová.

Migréna u detí je omnoho bežnejšia, než si dospelí myslia. Často sa zamieňa za stres alebo vymýšľanie.

Migréna u detí je omnoho bežnejšia, než si dospelí myslia. Často sa zamieňa za stres alebo vymýšľanie. Autor: Shutterstock

Ako odlíšime bežnú bolesť od migrény u detí?

Obyčajná bolesť hlavy je z času na čas u dieťaťa normálna. Dieťa sa môže hrať a po krátkom oddychu bolesť ustane. Ak však trvá niekoľko hodín, dieťa sa ukladá, môže vracať, nedokáže sa hrať ani učiť, treba myslieť na migrénu.

Čo si má rodič všímať?

Na rozdiel od dospelých, ktorí majú bolesť hlavy jednostrannú, je u detí migréna obojstranná – nad čelom alebo v oblasti temien. Zvyčajne ju sprevádza vracanie, nutkanie na vracanie, bledosť, potenie, môže byť aj zvýšená teplota, bolesť brucha či závraty. Niekedy sa pridá precitlivenosť na svetlo a hluk.

V akom veku je bežná?

U detí pozorujeme migrénu aj pred desiatym rokom života alebo potom neskôr v puberte. V predpubertálnom období je migréna častejšia u chlapcov ako u dievčat. V puberte je rovnako častá u oboch pohlaví, potom už prevažujú ženy. Príčina nie je jasná, úlohu môžu zohrávať aj hormonálne zmeny.

Čo môže deťom spúšťať migrénu?

Častými provokačnými faktormi sú kuchynské pachy, blikajúce svetlo, počítačové hry s rýchlo sa striedajúcimi obrázkami, stres, nedostatok spánku, nepravidelné stravovanie – hlavne dlhá pauza medzi jednotlivými chodmi, ale aj reakcia na niektoré potraviny ako čokoláda, exotické koreniny, vysmážané jedlá a tiež ochucovadlo glutaman.

Myslíte si, že detská migréna sa podceňuje?

Nie som si istá, či rodičia vedia hneď v začiatkoch presne pomenovať, že je to migréna. Ale väčšina z nich príde k lekárovi, keď sú bolesti úporné a opakujú sa. Jednoznačne môžem povedať, že migréna je u detí častejšia, než si myslíme.

Zamieňajú sa prejavy migrény so stresom?

Pri miernych formách si to rodičia môžu tak vysvetliť. Ale ak sa migréna vyskytuje aj počas víkendov alebo prázdnin, vtedy je už ťažko bolesti spájať so stresom v škole.

Je dôležité migrénu podchytiť včas? Môže sa zhoršovať?

Opakujúce sa migrény môžu negatívne ovplyvňovať prospech v škole. Spôsobujú nechuť k pohybu a znížená telesná aktivita vedie k obezite. Deti bývajú nervóznejšie aj v období mimo záchvatov. Migréna tiež obmedzuje ich sociálny kontakt. Samozrejme, ak rodičia bolesti hlavy u detí ignorujú alebo považujú za únikovú reakciu, môžu viesť až k depresii.

Ako sa detská migréna lieči? Dá sa záchvatom predchádzať?

Najjednoduchšia liečba a prevencia je v odhalení spúšťačov. Dôležité je predovšetkým obmedziť a minimalizovať stres. Deti by mali mať kvalitný a dostatočne dlhý spánok a ísť do školy pripravené. Pravidelná životospráva, dostatočný príjem tekutín, vylúčenie jedál, ktoré môžu navodiť migrenózny stav. Čokoláda, koreniny, ale často aj exotické ovocie môžu výrazne zvýšiť frekvenciu záchvatov. Samozrejme, istá časť detí potrebuje aj medikamentóznu liečbu, ktorú určuje neurológ.

Zmenila sa liečba v priebehu rokov?

Súčasné možnosti liečby sú rozhodne lepšie ako v minulosti. V liečbe rozlišujeme, či ide o akútnu migrénu alebo o predchádzanie migrenóznej bolesti. V prípade akútnej bolesti u detí používame lieky ako paracetamol, ibuprofen alebo napríklad antihistaminiká. Ak sa migréna objavuje častejšie ako dvakrát týždenne, začína sa liečba antidepresívami, liekmi s protikŕčovým účinkom, ale aj iné.

Je migréna dedičná?

Sú určité typy migrény, pri ktorých bol dokázaný dedičný pôvod. Ide však o veľmi ťažkú a zriedkavejšiu formu migrény. U bežných migrén sa genetická záťaž nepotvrdila. Napriek tomu pozorujeme rodinný výskyt migrény.

Môže vás zaujímať: 

Migréna

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

17.10.2019
Deti multimédiá milujú a strávili by s nim aj hodiny. Zabavia ich, všeličo naučia, no môžu aj škodiť. Prečo by ste mali u drobcov obrazovky... Čítať viac
 
Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

05.10.2019
Mikročastice prachu sú nebezpečné nielen pre deti a dospelých, ale aj pre plod v tele matky. Prenikajú až do placenty a ohrozujú... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!
Nina Haceková