predplatne
 
Zdravie   Deti

Nereaguje na zvuky? S podozrením už ani chvíľu nečakajte!

23.10.2018

Ak máte akékoľvek podozrenie, že vaše dieťa dobre nepočuje, nečakajte. Väčšina má šancu znova počuť a rozprávať.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Dvesto detí ročne sa na Slovensku narodí s poruchou sluchu. Až 90 % z nich sa rodí počujúcim rodičom. Základom úspechu rozvoja komunikačných schopností je včasná diagnostika, správna kompenzácia poruchy sluchu a rehabilitácia.

Jedným z varovných signálov poruchy sluchu je, že dieťa nereaguje na zvuky a známe hlasy. Čo najskôr navštívte pediatra, ktorý dieťa pošle k spádovému ORL lekárovi. Ak ten nezistí príčinu, odošle dieťa do jedného zo šiestich centier sluchu na podrobnejšie vyšetrenia.

Niečo sa deje

Ľubicinmu synovi prišla pomoc takmer v hodine dvanástej. „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Výsledky ukázali, že počuje. Avšak keď ani neskôr nereagoval, tušili sme, že niečo nie je v poriadku. V pätnástich mesiacoch nám lekári oznámili, že syn má ťažkú poruchu sluchu,“ opisuje matka závratný životný míľnik.

Novinka na Slovensku: TU preveria zdravé kosti detí. Aj vaše je v riziku? 

Správne nastavené načúvadlá nie sú samozrejmosť

Najväčšiu šancu na úspech majú deti, ktoré dostanú potrebnú pomoc čo najskôr. Po potvrdení poruchy sluchu odborník dieťaťu predpíše načúvacie prístroje. Je potrebné ich nastaviť správne, aby s nimi dieťa počulo čo najlepšie. To na začiatku vyžaduje časté návštevy lekára v niekoľkotýždňových intervaloch. Lekár potrebuje na vyšetrenie malých detí tzv. VRA audiometriu, ktorá nie je dostupná na každom pracovisku.

„Maťko dostal svoje načúvacie prístroje v 18 mesiacoch. Správne mu ich nastavili až v troch rokoch, dovtedy nepočul celé spektrum reči. To, že dnes komunikuje veľmi podobne ako jeho počujúci rovesníci, je zázrak alebo skôr šťastie. Ak by sme sa vtedy nedostali do zahraničia, kde sa používali metódy, ktoré už dnes máme aj u nás, Maťkov príbeh by bol pravdepodobne iný,“ hovorí Ľubica Majtánová.

Terénna starostlivosť je veľká pomoc

Odborníci z oblasti špeciálnej pedagogiky, logopédie a psychológie navštevujú rodiny s nepočujúcimi deťmi priamo v ich domácnostiach a učia ich, ako s dieťaťom komunikovať. Vysvetľujú im potrebné informácie, ktoré pomáhajú prijať postihnutie detí a naštartovať ich rozvoj cez vhodnú formu komunikácie a spôsob učenia sa.


Foto: Shutterstock

„Terénna starostlivosť má svoje opodstatnenie. Dieťa je doma v známom prostredí, kde lepšie spolupracuje. Takéto prostredie vytvoriť v ambulancii nedokážem. Navyše, ak by rodina za mnou cestovala hodinu autobusom, vlakom alebo autom, dieťa by bolo unavené, vyčerpané a nebolo by schopné spolupracovať,“ vysvetľuje surdopédka Silvia Hovorková.

Pre svetlú budúcnosť

Ak dieťa s poruchou sluchu a jeho rodina dostane potrebnú pomoc už v jeho ranom veku, môže sa naučiť komunikovať v takej intenzite, že sa reč stane prostriedkom jeho myslenia natoľko, aby mohol úspešne ukončiť školu a nájsť si zamestnanie.

Čítajte aj: Včas s dieťaťom k očnému. Prevenciu nezanedbávajte, môže mu zachrániť zrak 

V tomto článku sa zaoberáme Ucho ...viac
Autor: TS, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Plánujete exotiku s drobcom? Najmä bezpečne! Tieto infekčné choroby si deti priviezli domov

Plánujete exotiku s drobcom? Najmä bezpečne! Tieto infekčné choroby si deti priviezli domov

dnes
Aby sa vysnívaná dovolenka nezmenila na nočnú moru, pri výbere hrá hlavnú úlohu nielen bezpečnosť destinácie, ale aj vek dieťaťa.... Čítať viac
 
Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

17.07.2019
Väčšina rodičov sa čuduje, prečo sa malému dieťaťu spravia „medové“ zúbky, odborne rampantný kaz, keď mu nedávajú prakticky žiadne... Čítať viac
 
Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

15.07.2019
Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy. Čítať viac
 
Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

13.07.2019
Ekzémy a potravinové alergie sú u 20 až 40 percent detí predstupňom neskoršej astmy. Všímajte si všetky tieto prejavy a upozornite... Čítať viac
 
Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

10.07.2019
Snažia sa pre svoje deti o to najlepšie, no namiesto toho im škodia, varujú experti. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nereaguje na zvuky? S podozrením už ani chvíľu nečakajte!
TS
bd