predplatne
 
Zdravie   Deti

Nie sú lenivé, len ich mozog funguje inak. Dysdeti potrebujú veľa trpezlivosti

07.10.2018

Vývinové poruchy učenia sú najvýraznejšie v detstve, keď drobec nastúpi do školy a má problémy s koncentráciou.

Neposlúcha, nevie sa sústrediť a má problémy s čítaním? Vo svete neposlušných písmen funguje hlava dyslektika inak.

Neposlúcha, nevie sa sústrediť a má problémy s čítaním? Vo svete neposlušných písmen funguje hlava dyslektika inak.Autor: Shutterstock

Pre školákov s dysporuchami je dôležitá včasná diagnostika, ktorá pomôže dieťaťu pochopiť, prečo je iné. Rodičia a učitelia tak môžu zvoliť špeciálny prístup. „Najväčším problémom je, že okolie nechápe ťažkosti dyslektikov. Často im vytýkajú, že sa málo snažia a sú lenivé. Tieto deti môžu pôsobiť ťažkopádne, byť pomalšie v porovnaní s rovesníkmi. Vyžadujú si iný spôsob učenia. Klasický vzdelávací systém im nevyhovuje a málokedy sa im podarí v ňom uspieť,“ hovorí psychoterapeutka Liliana Šimečková.

Čítajte aj: Večná rodičovská dilema: Kedy dať dieťa do vlastnej izby? Názor odborníkov prekvapí

Dysdeti potrebujú na plnenie úloh viac času. Namiesto pasívneho prijímania si učivo lepšie zapamätajú cez príklady a príbehy. Namiesto písomnej skúšky uspejú skôr pri ústnom skúšaní. Učivo sa im ľahšie dostane do hlavy cez zvukové nahrávky, hmatové cvičenia, alebo prostredníctvom hry.

Odkiaľ plynie

Vývinové poruchy učenia sa síce prejavia v škole, keď sa dieťa učí písať, čítať a počítať. Ich príčiny však treba hľadať oveľa skôr. Dôvody, ktoré súvisia s ich vznikom, plynú ešte z obdobia tehotenstva, pôrodu a okolností po ňom,“ vysvetľuje Šimečková, že okrem genetiky hrá významnú úlohu aj matkin stres a traumatické zážitky z tehotenstva.

„V posledných mesiacoch a vytvára v mozgu plodu veľa nervových prepojení. Ak je matka stresovaná alebo traumatizovaná, môže to negatívne ovplyvniť štruktúru a funkciu mozgu dieťaťa.“ Z dyslexie sa nedá vyrásť. V niektorých prípadoch môže dôjsť k čiastočnému dozretiu nervového systému, no je to skôr výnimočné a v mnohých prípadoch ide len o šikovnosť dyslektikov poradiť si vo svete neposlušných písmen.

Opýtali sme sa psychológa: 

PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D.,  riaditeľka pražského DYS-centra

Je dôležité podchytiť dyslexiu už v detstve? Dá sa liečiť?
Čím skôr začneme dyslexiu riešiť, tým lepšie. Nehovoríme však o liečbe, pretože dyslexiu nejde liečiť. Jej prejavy môže terapeut zmierniť správnym trénovaním a posilňovaním pamäti či orientácie v texte. Dyslektikom môže pomôcť moderná technika, napríklad počítač, zvukové a obrazové nahrávky, ktoré vedia prekážky pri učení a práci obísť.

Ak nie je dyslexia podchytená v detstve, prejaví sa v dospelosti výraznejšie?
S pribúdajúcim vekom sa k zlému čítaniu pridajú pocity zlyhania. Dieťa dyslektik stráca záujem o školu, učenie a stupňujú sa jeho problémy so správaním, pretože nemá výsledky v škole. To môže spôsobiť, že nedokončí štúdium. Veľká časť dyslektikov končí so základným vzdelaním, nevedia si nájsť prácu ani zmysel života. Pritom spúšťačom takejto situácie nebola dyslexia, ale postoje okolia k dieťaťu s dyslexiou, ktoré sa počas jeho života stupňovali a ovplyvnili mu život.

Je dyslexia najbežnejšou vývinovou poruchou učenia?
Áno, ale tiež je úzko previazaná s dysortografiou, ktorá bráni pochopiť pravopis. V zahraničí sa tieto dva typy nerozlišujú, u nás sú odlíšené, čo však niekedy zbytočne skresľuje situáciu. Podľa mňa by sa nemali oddeľovať, pretože dyslexia s dysortografiou úzko súvisia.

Čítajte aj:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nočná mora rodičov: Laryngitída nie je len dusivý kašeľ

Nočná mora rodičov: Laryngitída nie je len dusivý kašeľ

včera
Prichádza náhle a zväčša v neskorých nočných hodinách. Ohrozené sú najmä najmenšie deti, už pri prvých prejavoch choroby preto vyhľadajte... Čítať viac
 
Plač ako signál! 7 najčastejších príčin bolestí bruška. Čo pomôže?

Plač ako signál! 7 najčastejších príčin bolestí bruška. Čo pomôže?

13.12.2018
Ak bábätko reve ako život, najčastejšou príčinou sú problémy s bruškom. Ktoré to sú a kedy sa upravia? Čítať viac
 
Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

12.12.2018
Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu.... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nie sú lenivé, len ich mozog funguje inak. Dysdeti potrebujú veľa trpezlivosti
Nina Haceková