predplatne
 
Zdravie   Deti

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

17.07.2019

Väčšina rodičov sa čuduje, prečo sa malému dieťaťu spravia „medové“ zúbky, odborne rampantný kaz, keď mu nedávajú prakticky žiadne sladkosti.

Dieťa by ste mali v prvom rade viesť k správnym hygienickým návykom doma.

Dieťa by ste mali v prvom rade viesť k správnym hygienickým návykom doma.Autor: Shutterstock

Lenže cukor je aj inde. „Pribúdajú jednoročné či dvojročné deti, ktoré majú kazy z veľmi častého dojčenia, hlavne nočného. Sú to najmä deti, ktoré spia s matkami v jednej posteli a sú dojčené na požiadanie, neraz i dvadsať-, tridsaťkrát za noc,“ vraví odborníčka na detskú stomatológiu MUDDr. Sylvia Gáliková z Hlohovca. Týždenne ošetrí aj niekoľko detí s takýmito kazmi, no stačilo by málo, aby nemusela. Po prvom roku dieťaťa je vhodné obmedziť dojčenie v noci, kedy je znížené vylučovanie slín, kyslé pH v ústach po papaní pretrváva dlhšie a riziko kazu je tak vysoké.

Čítajte tiež: Najčastejšie chyby, ktoré ničia zuby vašich najmenších

Do roka k lekárovi

Na druhej strane odporúčania, že už bezzubému bábätku treba po každom dojčení vytierať ústočká gázou, sú dnes prekonané. Sliznica sa čistí sama olupovaním a gázu na to nepotrebuje. Od prvého vyrasteného zúbka je dôležité čistenie mäkkou zubnou kefkou. Preto je dobré prísť s dieťatkom prvýkrát k zubnému lekárovi hneď po jeho prerezaní. Rodičov inštruujeme, ako sa o zúbky starať, a vysvetlíme im dôležitosť mliečnych zubov,“ odporúča doktorka Gáliková. Základ je nedopustiť, aby dieťa malo na zúbkoch povlak, teda neviditeľnú hmotu plnú baktérií. Tieto baktérie menia cukor z jedla na kyseliny, no a tie začnú leptať zubnú sklovinu. Čoskoro sa potom objaví zubný kaz.

Ďalšie dôvody detských kazov ►►►

Predchádzajúca strana 1 / 4 Nasledujúca strana
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

 

wanda.sk

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?
Martina Palovčíková
lua