predplatne
 
Zdravie   Deti

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?

23.01.2018

Sedenie v protismere jazdy do vyššieho veku, jednoduchšia inštalácia či podsedák povinne so zabudovaným operadlom pre staršie deti. Zorientujte sa v novinkách pri kupovaní sedačiek do auta.

Takto určite nie. Skúste bezpečnejší spôsob, ako dieťa v aute pripútať.

Takto určite nie. Skúste bezpečnejší spôsob, ako dieťa v aute pripútať. Autor: Shutterstock.com

Dlhé roky sa odborníci zhodujú na odporúčaní, aby deti sedeli v aute v protismere jazdy tak dlho, ako je to len možné. Rodičia však často upúšťajú príliš skoro od tohto bezpečnejšieho spôsobu prepravy. Pútanie v protismere lepšie chráni pri dopravných nehodách hlavu, krk a životne dôležité orgány dieťaťa.

Deti v aute v ohrození: Aj bezpečnostné pásy im môžu ublížiť!

Nová norma

Aktuálne štúdie o bezpečnosti zohľadňuje najnovšia norma i-Size, ktorá sa ešte stále vyvíja a prináša zmeny v troch fázach. Jej prvá fáza platí v Európskej únii už od roku 2013 a okrem iného prikazuje pútanie detí v protismere jazdy do vyššieho veku než doteraz, až do ich 15 mesiacov. Paralelne je však v platnosti aj staršia norma, ktorá umožňuje sedenie v smere jazdy od váhy dieťaťa 9 kilogramov, čo zodpovedá približne jeho deviatim mesiacom.

Aj v kočíku sa môže dieťa škaredo zraniť. Pozor hlavne na autá a nákupy!

Nová norma ECE R129 je relatívne revolučnou zmenou. „Sedačky sa skúšajú aj pri bočných nárazoch a sprísnil sa aj samotný test. Začali sa napríklad používať nové humanoidné figuríny, ktoré majú lepšiu biofidelitu,” zhrnul prevádzkový riaditeľ TÜV SÜD Slovakia Martin Tichý. Sedačky podľa novej normy ECE R129 musia byť zároveň povinne vybavené systémom Isofix, a teda sa dajú používať iba v autách s Isofixom alebo s označením i-Size. Isofix podľa Martina Tichého znižuje aj riziko nesprávnej montáže, čo pri sedačkách bez Isofixu býva veľmi častým problémom.

Nové pravidlá pre autosedačky:

  • umiestnenie v protismere jazdy minimálne do 15 mesiacov dieťaťa
  • povinný systém isofix
  • podsedáky so zabudovanou opierkou chrbta
  • podsedáky bez opierky len pre deti nad 22 kilogramov a 125 centimetrov
  • podsedáky povinné do 135-150 centimetrov, na Slovensku do 150 cm

Sledujte štítok

Keďže je dovolené predávať sedačky podľa oboch noriem, je na rozhodnutí spotrebiteľov, ktorými pravidlami sa budú riadiť. „Pri kúpe sedačky by si kupujúci mali prezrieť jej kontrolný štítok, kde je uvedené, ktorú normu daný model spĺňa,“ radí Martin Tichý. Časom by mala nová norma nahradiť starú, no dátum nie je stanovený.

Viete, čo všetko škodí chrbtici bábätka? Možno aj vy robíte tieto chyby

Robíte chyby?

Strácate sa? Všetky aktuálne predávané sedačky v Európe by mali spĺňať minimálne štandardy stanovené jednou či druhou normou. Martin Tichý však upozorňuje na riziká nákupu sedačiek mimo oficiálnych predajní. „Rodičia neváhajú nakupovať detské sedačky v bazároch, staré, použité. Argumentujú si, že budú jazdiť opatrne, pomaly, len na krátke trasy ... Štatisticky sa najviac smrteľných nehôd stane v okruhu pár kilometrov od výjazdu vozidla, kedy ešte nie sme pripútaní, telefonujeme a podobne,“ upozorňuje Tichý a varuje tiež pred sedačkami z internetu, kde nemáte šancu podľa fotky posúdiť jej stav.

Nech si rodičia dajú ruku na srdce, či dieťa správne upínajú pásom, ktorý nesmie byť voľný; či správne nastavujú výšku opierky, ktorá musí siahať vyššie ako hlava dieťaťa; prípadne či využívajú dodatočné bezpečnostné prvky, ktorými sú vybavené niektoré typy drahších sedačiek," dodávaTichý.

Rastúce radšej nie

Riaditeľ TÜV SÜD Slovakia upozorňuje aj na fenomén rastúcich sedačiek. Podľa neho je pri týchto sedačkách vysoká pravdepodobnosť užívateľskej chyby. „Čím má akékoľvek zariadenie viac možností nastavovania, tým rastie riziko nesprávneho nastavenia. Tieto sedačky síce v laboratórnych testoch môžu dosahovať dobré výsledky, ale je to kompromis." 

Čítajte aj:

Autor: TS, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás, odkazuje renomovaný odborník

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás, odkazuje renomovaný odborník

dnes
Nikdy predtým som nevidel takú mieru úzkosti. Prehnane ochraňujúci rodičia zlyhávajú vo vzťahu k svojim deťom, hovorí John Marsden.... Čítať viac
 
Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

17.08.2019
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?
TS
dab