predplatne
 
Zdravie   Deti

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?

23.01.2018

Sedenie v protismere jazdy do vyššieho veku, jednoduchšia inštalácia či podsedák povinne so zabudovaným operadlom pre staršie deti. Zorientujte sa v novinkách pri kupovaní sedačiek do auta.

Takto určite nie. Skúste bezpečnejší spôsob, ako dieťa v aute pripútať.

Takto určite nie. Skúste bezpečnejší spôsob, ako dieťa v aute pripútať. Autor: Shutterstock.com

Dlhé roky sa odborníci zhodujú na odporúčaní, aby deti sedeli v aute v protismere jazdy tak dlho, ako je to len možné. Rodičia však často upúšťajú príliš skoro od tohto bezpečnejšieho spôsobu prepravy. Pútanie v protismere lepšie chráni pri dopravných nehodách hlavu, krk a životne dôležité orgány dieťaťa.

Deti v aute v ohrození: Aj bezpečnostné pásy im môžu ublížiť!

Nová norma

Aktuálne štúdie o bezpečnosti zohľadňuje najnovšia norma i-Size, ktorá sa ešte stále vyvíja a prináša zmeny v troch fázach. Jej prvá fáza platí v Európskej únii už od roku 2013 a okrem iného prikazuje pútanie detí v protismere jazdy do vyššieho veku než doteraz, až do ich 15 mesiacov. Paralelne je však v platnosti aj staršia norma, ktorá umožňuje sedenie v smere jazdy od váhy dieťaťa 9 kilogramov, čo zodpovedá približne jeho deviatim mesiacom.

Aj v kočíku sa môže dieťa škaredo zraniť. Pozor hlavne na autá a nákupy!

Nová norma ECE R129 je relatívne revolučnou zmenou. „Sedačky sa skúšajú aj pri bočných nárazoch a sprísnil sa aj samotný test. Začali sa napríklad používať nové humanoidné figuríny, ktoré majú lepšiu biofidelitu,” zhrnul prevádzkový riaditeľ TÜV SÜD Slovakia Martin Tichý. Sedačky podľa novej normy ECE R129 musia byť zároveň povinne vybavené systémom Isofix, a teda sa dajú používať iba v autách s Isofixom alebo s označením i-Size. Isofix podľa Martina Tichého znižuje aj riziko nesprávnej montáže, čo pri sedačkách bez Isofixu býva veľmi častým problémom.

Nové pravidlá pre autosedačky:

  • umiestnenie v protismere jazdy minimálne do 15 mesiacov dieťaťa
  • povinný systém isofix
  • podsedáky so zabudovanou opierkou chrbta
  • podsedáky bez opierky len pre deti nad 22 kilogramov a 125 centimetrov
  • podsedáky povinné do 135-150 centimetrov, na Slovensku do 150 cm

Sledujte štítok

Keďže je dovolené predávať sedačky podľa oboch noriem, je na rozhodnutí spotrebiteľov, ktorými pravidlami sa budú riadiť. „Pri kúpe sedačky by si kupujúci mali prezrieť jej kontrolný štítok, kde je uvedené, ktorú normu daný model spĺňa,“ radí Martin Tichý. Časom by mala nová norma nahradiť starú, no dátum nie je stanovený.

Viete, čo všetko škodí chrbtici bábätka? Možno aj vy robíte tieto chyby

Robíte chyby?

Strácate sa? Všetky aktuálne predávané sedačky v Európe by mali spĺňať minimálne štandardy stanovené jednou či druhou normou. Martin Tichý však upozorňuje na riziká nákupu sedačiek mimo oficiálnych predajní. „Rodičia neváhajú nakupovať detské sedačky v bazároch, staré, použité. Argumentujú si, že budú jazdiť opatrne, pomaly, len na krátke trasy ... Štatisticky sa najviac smrteľných nehôd stane v okruhu pár kilometrov od výjazdu vozidla, kedy ešte nie sme pripútaní, telefonujeme a podobne,“ upozorňuje Tichý a varuje tiež pred sedačkami z internetu, kde nemáte šancu podľa fotky posúdiť jej stav.

Nech si rodičia dajú ruku na srdce, či dieťa správne upínajú pásom, ktorý nesmie byť voľný; či správne nastavujú výšku opierky, ktorá musí siahať vyššie ako hlava dieťaťa; prípadne či využívajú dodatočné bezpečnostné prvky, ktorými sú vybavené niektoré typy drahších sedačiek," dodávaTichý.

Rastúce radšej nie

Riaditeľ TÜV SÜD Slovakia upozorňuje aj na fenomén rastúcich sedačiek. Podľa neho je pri týchto sedačkách vysoká pravdepodobnosť užívateľskej chyby. „Čím má akékoľvek zariadenie viac možností nastavovania, tým rastie riziko nesprávneho nastavenia. Tieto sedačky síce v laboratórnych testoch môžu dosahovať dobré výsledky, ale je to kompromis." 

Čítajte aj:

Autor: TS, dab
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

02.10.2019
Nevšedný prípad ochorenia z Česka opäť upozornil na zákernosť chorôb, na ktoré sme už pomaly zabudli. Chrániť sa je pritom najmenej.... Čítať viac
 
Nenúťte predškoláka písať! Prečo je to chyba a čo namiesto toho?

Nenúťte predškoláka písať! Prečo je to chyba a čo namiesto toho?

29.09.2019
Máte doma predškoláka? Hlavne ho nenúťte písať a radšej sa s ním zahrajte na psa. Bránite mu kresliť po stenách? Aj to je chyba! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pravidlá pre detské autosedačky sa menia. Máte v nich jasno?
TS
dab