predplatne
 
Zdravie   Deti

Prekvapenie! 8 vecí, ktoré sú špinavšie než záchod a deti ich chytajú a dávajú do úst

12.12.2019

Snažíte sa drobcov uchrániť pred chorobami? Darmo na ne striehnete po použití toalety, keď nástrah v domácnosti je omnoho viac. Na čo si dať pozor a prečo to naopak nepreháňať?

V kuchyni sa nachádza niekoľko zradných miest, ktoré môžu byť zdrojom nákazy.

V kuchyni sa nachádza niekoľko zradných miest, ktoré môžu byť zdrojom nákazy.Autor: Shutterstock

Deti spoznávajú svet očami, rukami, ale i ústami. A tak nečudo, že sa rýchlo nakazia a prinesú domov rôzne choroby typické pre detský vek. Dôvodom je najmä slabšia imunita, ktorá sa počas prvých rokov života vyvíja. Brániť im v tom nemá zmysle, pretože pre budovanie imunity je kontakt s okolitými mikroorganizmami veľmi dôležitý. No len do istej miery.

Čítajte aj: Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

Sterilné prostredie zdraviu dieťaťa do budúcnosti neprospieva, no nechali by ste ho olizovať rúčku nákupného vozíka alebo kľučku? Istotne nie. Prečo potom dospelí nechávajú svoje deti vkladať do úst mobily alebo diaľkové ovládače? Pochutnávate si na jedle rovnakou lyžicou a čo kefky, majú svoje bezpečné miesto? Lenže je toho omnoho viac, čo na deti číha v domácnosti. Plné nebezpečných baktérií môžu byť tiež nenápadné veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Panika nie je na mieste, ale ostražitosť áno. Naučte deti, čo nemajú olizovať a prízvukujte im, aby si poriadne umývali ruky. Len tak zabránite šíreniu chorôb - od črevnej virózy, cez klasickú chrípku až po žltačku.

Mobil na zahryznutie

Myslíte si, že najšpinavšie miesto v domácnosti je záchodová doska? Ak ju pravidelne umývate, potom sa nemáte čoho obávať. Čo však zriedka a ak vôbec čistíte je napríklad mobil alebo diaľkové ovládače. Záchodovú dosku by ste dieťa nenechali olizovať, mobil však pokojne, pritom si predstavte, kde všade bol a kto všetko ho chytal, podobne ako je to aj s diaľkovým ovládačom a klávesnicami. Preto nabudúce, namiesto toho, aby ste sa tešili, aké je dieťa zlaté, keď ochutnáva mobil, radšej mu ho rýchlo zoberte z úst aj rúk. 

Dávate deťom ryby? Priveľa ortuti môže znížiť IQ aj poškodiť ich mozog

Zoo v kuchyni

Vedeli ste, že hubky, vechtíky a rôzne kuchynské utierky sú liahňou baktérií? O to viac, ak ich pravidelne nemeníte alebo nenecháte poriadne vysušiť. Pritom týchto kuchynských pomocníkov by ste mali vymeniť už po pár dňoch. Ak sa vám to zdá neekologické, zaobstarajte si prateľné alebo kompostovateľné handričky a hubky. V súčasnosti existuje niekoľko prírode prospešných alternatív, napríklad textilné, bavlnené, bambusové, z tekvice, takzvaná lufa a mnohé ďalšie.  

Vzájomné ochutnávanie

Spoločné varenie, pečenie a ochutnávanie s pomocou jednej lyžice môže byť zábava, no zároveň si na to dajte pozor. Takýmto spôsobom prenášajú dospelí na deti baktérie spôsobujúce zubné kazy. Potvrdzujú to stomatológovia, ktorí varujú tiež pred pitím z jedného pohára či fľaše. Veľmi škodlivý je aj zvyk rodičov oliznúť cumlík dieťaťa po tom, čo spadol na zem. Radšej ho umyte alebo nechajte tak, bežná špina na dlážke im zväčša neublíži.

Kefky pokope

Máte zubné kefky v kúpeľni pekne pokope? Tak pozor, nie je to bezpečné z viacerých dôvodov. Kefky by sa nemali navzájom dotýkať, pretože sa môžu preniesť baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz. O to viac, ak ste chorí, držať kefku by ste mali od ostatných čo najďalej. Po prekonaní chrípky, nádchy alebo akejkoľvek slinami prenosnej choroby by ste si mali vymeniť kefku, v záujme seba aj detí. 

Ako naučiť dieťa zodpovednosti a starostlivosti o druhých?

Zradné povrchy

Vodovodné batérie aj kľučky môžu byť tiež zdrojom nákazy, ak je niekto v domácnosti chorý alebo ich chytil po použití toalety. Baktérie dokážu prežiť na týchto povrchoch aj 48 hodín, čo je dosť na to, aby sa ich deti stihli chytiť a nakaziť. Preto ak má niekto v domácnosti chrípku, črevnú virózu, či inú infekčnú chorobu, opatrnosti nikdy nie je dosť a všetky kritické povrchy treba dôkladnejšie čistiť. 

Spoločné uteráky

Máte vedľa umývadla spoločný uterák na ruky? Alebo si dokonca požičiavate uteráky po osprchovaní či okúpaní. To, že má mať každý svoj uterák by malo byť samozrejmosťou, platí to však aj pre ručné uteráky. Deti si do nich okrem drobných rúčok utierajú aj ústa a oči. Pritom ide o predmet, ktorý je skvelým zdrojom nákazy - prenosu plesňových a kvasinkových ochorení.   

Zápal močových ciest vie potrápiť aj najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

WC v kúpeľni

Toalety, ktoré sa pravidelne čistia, nie sú nejako zvlášť nebezpečné. To však neplatí o záchodoch nachádzajúcich sa v kúpeľniach. Problémom je najmä to, že po spláchnutí sa rozletí jemný aerosól zo záchodovej misy rovno do prostredia, kde sú napríklad aj zubné kefky. Ak máte teda takto umiestnený záchod, radšej ho vždy pred spláchnutím sklopte, zabránite tak šíreniu nebezpečných baktérií. 

Dosky na krájanie

Ďalším zdrojom nákazy môžu byť tiež dosky na krájanie. Ak na jednej a tej istej krájate surové mäso, neskôr chlieb alebo zeleninu, ľahko sa môže stať, že v zárezoch dosky ostanú aj po umytí nebezpečné baktérie, ktoré spôsobujú rôzne črevné ochorenia, napríklad salmonelózu. Tá je mimoriadne vyčerpávajúca najmä pre malé deti. Vyčleňte si dosky osobitne na mäso a na zeleninu i ovocie, aby ste sa vyhli zbytočnej nákaze.

ZDRAVIE ADVENTNÝ KALENDÁR
Už ste sa zapojili do našej veľkej adventnej súťaže na Facebooku? Každý deň až do 24. decembra môžete vyhrať v adventnom kalendári Zdravia zaujímavé ceny. Stačí sledovať našu webovú stránku a napísať nám na Facebooku, ktorý článok vás najviac zaujal. Súťaž prebieha tu ► https://www.facebook.com/casopis.zdravie/

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hráte sa s bábätkom? Vaše mozgy sa vzácne spárujú. Vedci prišli na niečo úžasné!

Hráte sa s bábätkom? Vaše mozgy sa vzácne spárujú. Vedci prišli na niečo úžasné!

14.01.2020
Čas strávený s našimi najmenšími vzájomne mení mozgovú aktivitu. Tušili ste, že už dojčatá vedia predpovedať, čo urobíte? Čítať viac
 
Psychológia priberania má korene v detstve. Rozhodujúci je kľúčový zážitok

Psychológia priberania má korene v detstve. Rozhodujúci je kľúčový zážitok

10.01.2020
Viete, prečo deti tak túžia po čipsoch a čokoláde? Možno by ich toľko nepotrebovali, ak by ste vo výchove spravili drobnú zmenu. Čítať viac
 
Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

28.12.2019
Sťažuje sa váš potomok na bolesť? Neodbite ho tým, že rastie, tak ako počúvajú celé generácie detí. Čítať viac
 
Deti a nápor sladkého: Dovolíte im ešte jednu alebo budete prísni? Čo z toho je chyba?

Deti a nápor sladkého: Dovolíte im ešte jednu alebo budete prísni? Čo z toho je chyba?

26.12.2019
Ku koncu roka sme všetci presladení, vrátane detí. Mikuláš, vianočné pečenie, novoročné oslavy, to všetko sa spája so sladkosťami.... Čítať viac
 
Spoveď mamy hyperaktívneho dieťaťa: Nie ste zlí rodičia, syn ma musel niečo naučiť

Spoveď mamy hyperaktívneho dieťaťa: Nie ste zlí rodičia, syn ma musel niečo naučiť

25.12.2019
Ste nešťastní, lebo máte problémové dieťa? Ono je ešte viac. Ale môžete to zmeniť. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekvapenie! 8 vecí, ktoré sú špinavšie než záchod a deti ich chytajú a dávajú do úst
nh