predplatne
 
Zdravie   Deti

Prekvapivé zistenie: Plienky menia chôdzu detí, odrazí sa to na vývoji nožičiek. Foto je dôkaz

24.01.2020

Nezáleží na tom, či sú z látky alebo jednorázové, výskum vedcov jasne dokázal, že ovplyvňujú motoriku. Môžu aj za zlé našľapovanie u dojčiat a batoliat.

Majú ich na ritke 24 hodín denne. Skvelý pomocník však môže mať svoje úskalia.

Majú ich na ritke 24 hodín denne. Skvelý pomocník však môže mať svoje úskalia.Autor: Shutterstock

Existencia plienok je pre nás taká samozrejmá, že si bez nich nevieme predstaviť materstvo. Jeden z najpraktickejších výdobytkov ľudstva pritom vznikol ešte v 19. storočí a odvtedy prešiel veľkým vývojom. Jeho nesporné výhody prinášajú mamám po celom svete pohodlnejšiu starostlivosť o dieťa a viac času. Len málo žien sa odhodlá na takzvanú bezplienkovú metódu. 

Čítajte aj: Večná rodičovská dilema, kedy dať dieťa do vlastnej izby?

Pri týchto všetkých plusoch, okrem ekologickej záťaže jednorazových plienok, sa len málo pozerá na to, ako stále prítomná plienka na detskom zadočku vplýva na vývoj dojčaťa a batoľaťa. Plienky má pritom väčšina bábätiek minimálne rok a je úplne bežné im ich ponechať až do 2 či 3 rokov. Vedci sa preto pozreli na to, ako ovplyvňujú motorický vývoj a porovnali chôdzu dieťaťa bez plienky, s látkovou plienkou a jednorázovou. Podľa obrázku sami uvidíte, aký je v ich chôdzi výrazný rozdiel. Plienkované deti mali navyše viac pádov a chybné našľapovanie.

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

Vážne zistenia 

Vedci z New Yorku, ktorí publikovali zistenia v odbornom časopise Developmental Science, pozorovali 60 detí vo veku 13 a 19 mesiacov. Počas experimentu odsledovali chôdzu každého dieťaťa s a bez plienky a následne spracovávali vzorce chôdze. Podrobná metrika, ale aj jednoduchý náčrt detských krokov dali odpoveď na to, ako sa chôdza bábätiek mení.

Pri látkových plienkach bola najťarbavejšia a širšia, menilo sa tiež našľapovanie. Plienky predstavujú medzi nohami objem, čo spôsobuje zhoršenú rovnováhu dojčiat a široký postoj. V súlade s touto štúdiou predchádzajúce výskumy dokázali, že tvar plienok hrá dôležitú úlohu pri vývoji spontánnych pohybov dolných končatín malých detí. 


Zdroj foto: Developmental Science

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

Viac pádov

Podobné, no o niečo lepšie výsledky boli pri jednorázových plienkach, ktoré sú menej objemnejšie. Vedci podrobne opísali, že 13-mesačné deti, ak boli nahé, spadli o 50% menej, než pri nosení plienok. Vyhodnotili to tak, že dojčatá s plienkami mali menej zrelú chôdzu, horšie držanie tela, viac nesprávnych krokov a pádov, ako deti bez týchto pomôcok na zadočku. Detské plienky predstavujú nepretržitú mechanickú prekážku pri učení chôdze. 

Pretože účinky boli okamžité, táto štúdia nemôže predpovedať, či má nosenie plienok dlhodobý vplyv. Vedci sa napriek tomu domnievajú, že chôdza bezplienkového dieťaťa urýchli rozvoj chôdze. Potom nám zostáva otázka, či pribúdajúce ortopedické problémy u súčasných detí, môžu s plienkami v rannom detstve súvisieť.

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dochádzajú vám už pri hre s deťmi nápady? Vyskúšali ste už cvičiť ako vrabec?

Dochádzajú vám už pri hre s deťmi nápady? Vyskúšali ste už cvičiť ako vrabec?

včera
Skákanie, behanie s loptou či chodenie po štyroch patrí k bežným detským aktivitám. Využite detskú hravosť a inšpirujte sa cvičením,... Čítať viac
 
Lekári varujú: Tieto ochranné prostriedky môžu byť pre bábätko nebezpečné

Lekári varujú: Tieto ochranné prostriedky môžu byť pre bábätko nebezpečné

07.04.2020
Aj keď si myslíte, že ho tým ochránite, môže to byť presne naopak. Novorodencom rúško na tvár nepatrí. Čítať viac
 
VIDEO: Všetko dôležité o koronavíruse vysvetlia tým najmenším známe bábky

VIDEO: Všetko dôležité o koronavíruse vysvetlia tým najmenším známe bábky

05.04.2020
Aj bábková dvojica Hanička a Murko ostáva kvôli šíriacej sa pandémii doma. Na svojich malých fanúšikov ale nezabúdajú a pripravili... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

31.03.2020
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Aj v čase karantény.... Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

27.03.2020
Návšteva lekára je teraz posledné, čo by ste chceli s drobcom absolvovať. Posilnite jeho obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekvapivé zistenie: Plienky menia chôdzu detí, odrazí sa to na vývoji nožičiek. Foto je dôkaz
nh