predplatne
 
Zdravie   Deti

Pri meningitíde ide o minúty. Ako ju spoznať včas a zachrániť život dieťaťa?

28.05.2019

Vyzerá ako chrípka, no už po 24 hodinách zabíja. Najzraniteľnejšie sú práve deti, ktoré zákerné ochorenie nemusia prežiť.

Zápal je veľmi agresívny. Je preto nevyhnutná rýchla diagnostika a liečba.

Zápal je veľmi agresívny. Je preto nevyhnutná rýchla diagnostika a liečba.Autor: Shutterstock

Nástup choroby je zradný. Začína nenápadne, rovnako ako bežná viróza, preto ani návšteva pediatra v počiatočnej fáze nemusí nič odhaliť. Malého pacienta pošle lekár s bežnými odporúčaniami na liečbu dýchacích ciest alebo chrípky naspäť domov. Počas niekoľkých hodín sa však jeho stav rýchlo zhoršuje a každá minúta rozhoduje o živote a smrti.

Čítajte aj: Z choroby do choroby? TOTO ohlási, či ide u dieťaťa ozaj o poruchu imunity 

Vysoké horúčky a zvracanie nemusia byť vždy smerodajné, že ide o meningokokové ochorenie potvrdia až krvné výrony na koži. Vtedy už však môže byť neskoro. Organizmus je zaplavený baktériami a malému pacientovi ide o život. Pomoc preto potrebujú rýchlo. Viete ako chorobu odhaliť včas, kedy zavolať pomoc a ako sa meningitíde brániť?

Tragické následky

Meningitída vyvoláva hnisavé zápaly mozgových blán alebo sepsu, teda otravu krvi. Zápal mozgových blán má v prvých hodinách príznaky, ktoré môžu signalizovať mnohé ochorenia, preto je ťažko rozpoznateľný. Vysokú horúčku s rýchlym nástupom sprevádza zimnica, nevoľnosť, vracanie a bolesti hlavy. Za rok sa na Slovensku objaví okolo 50 prípadov meningitídy. Výskyt je síce relatívne nízky, avšak následky bývajú tragické. Približne jeden z desiatich chorých napokon chorobe podľahne. Najohrozenejšou skupinou sú pritom deti do 5 rokov, ktorých imunitný systém ešte nie je dostatočne silný.

Ako posilniť imunitu dieťaťa? Lepšie zvládne škôlkarske choroby

Zasiahnuť včas

Pôvodcom invazívneho meningokokového ochorenia je baktéria Neisseria meningitidis, ktorou sa dá nakaziť podobne ako chrípkou či nádchou  - teda kvapôčkovým prenosom. Baktérie vstupujú do tela sliznicou nosohltanu. Ak je sliznica narušená, je riziko rozvinutia choroby vyššie. Liečba sa musí začať čo najskôr a nie je vôbec jednoduchá. Často sa odohráva na jednotkách intenzívnej starostlivosti, pretože chorý musí byť pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu alebo aj dialýzu, pretože zlyhávajú pľúca, obličky aj ďalšie orgány.  

Bolesť hrdla! Nemýľte si mononukleózu s angínou, toto ju prezradí

„Pri rýchlom zásahu lekárov, udržiavaní vitálnych funkcií a včasnom podaní antibiotík sa pacient môže zotaviť v priebehu šiestich až ôsmich dní," povedala Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva SR. Môžu však nastať komplikácie spojené so sepsou, teda otravou krvi, čo vedie k zlyhaniu organizmu. „V takýchto prípadoch, napriek intenzívnej lekárskej starostlivosti, nie je vždy isté, či pacient prežije," uviedla Drobová.

Rozhodujú minúty

Do 4 až 8 hodín

 • podráždenosť,
 • teplota, bolesti hrdla, nádcha,
 • nechutenstvo, vracanie,
 • hnačka,
 • ospalosť,
 • sťažené dýchanie.

Do cca 12 až 15 hodín

 • svetloplachosť,
 • stuhnutosť šije,
 • krvné výrony a červené vyrážky

Neskoré príznaky (cca 15 – 24 hodín) 

 • zmätenosť,
 • delírium,
 • záchvaty,
 • vyklenutie fontanely u bábätiek,
 • septický šok,
 • zlyhanie orgánov,
 • bezvedomie,
 • smrť.

Domáci test

V prípade, ak sa objavia na koži dieťaťa krvné výrony, je nevyhnuté okamžite volať záchrannú službu a upozorniť ich na riziko meningitídy. Na rýchlu amatérsku diagnostiku slúži aj takzvaný Tumblerom test pohárom. Stačí pritlačiť priesvitný sklenený pohár o kožu a ak škvrny nezmiznú, ide o meningitídu. Pomôcť môže aj test v ľahu. Človek by mal ležať na chrbte a druhá osoba by sa mu mala pokúsiť pritlačiť hlavu na hrudník. Ak to nie je možné, pokrčí pritom nohy alebo nevie v ľahu zdvihnúť vystretú nohu či ju zohne v kolene, ide o príznaky meningitídy. 

Dostanete mumps aj zaočkovaní? Ak ste si ho doviezli z tejto krajiny, ste v riziku

Odporúčaná prevencia

Proti meningitíde je možné sa očkovať. Odporúča sa najmä deťom do 4 rokov, adolescentom a osobám cestujúcim do krajín, kde je epidemický výskyt meningokokových ochorení. Očkovanie je zvlášť významné pre ľudí, ktorí majú zníženú imunitu.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Zápal mozgových blán ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci ešte nevedia, do akej miery

05.10.2019
Mikročastice prachu sú nebezpečné nielen pre deti a dospelých, ale aj pre plod v tele matky. Prenikajú až do placenty a ohrozujú... Čítať viac
 
Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

02.10.2019
Nevšedný prípad ochorenia z Česka opäť upozornil na zákernosť chorôb, na ktoré sme už pomaly zabudli. Chrániť sa je pritom najmenej.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pri meningitíde ide o minúty. Ako ju spoznať včas a zachrániť život dieťaťa?
Nina Haceková