Zdravie   Deti

Rodičia sa sťažujú: Škôlky sú plné chorých detí. Kto pochybil?

14.05.2018

Keď konečne vyzdravie a dáte ho o škôlky, od ďalšieho chorého dieťaťa v nej chytí ďalší vírus. A ste v začarovanom kruhu.

Autor: Shutterstock.com

Deti do šiestich rokov sú pre akútne ochorenia dýchacích ciest a chrípku choré najčastejšie. „Čoraz viac rodičov malých, najčastejšie trojročných detí, nás upozorňuje sťažnosťami," potvrdila hovorkyňa úradu Mária Tolnayová. „Do jaslí či škôlok nosia svoje deti s príznakmi naznačujúcimi prebiehajúce ochorenie, ale aj so zvýšenou telesnou teplotou, čím ohrozujú ostatné zdravé deti," dodala. V predškolskom veku ešte takéto deti nemajú dostatočne funkčný a silný imunitný systém.

Najčastejšie choroby v detskom kolektíve. Čo drobcom hrozí?

Kde je zodpovednosť? 

Podľa zákona do týchto zariadení môže byť umiestnené len dieťa, ktoré je na to zdravotne spôsobilé. „Neprejavuje teda príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadenú karanténu. Vo vyhlásení nie staršom ako jeden deň to musí zákonný zástupca dieťaťa potvrdiť," ozrejmila Katarína Slotová z RÚVZ.

Všetko po poriadku 

Zodpovedná osoba predškolského zariadenia má denne preverovať zdravotný stav detí pri ich prijímaní. Ak má podozrenie na ochorenie, je oprávnený a povinný prijať dieťa len na základe vyjadrenia lekára, že dieťa môže navštevovať kolektívne zariadenie. Okrem toho má vypracovaný a hygienikom schválený prevádzkový poriadok, so zásadami prijímania dieťaťa do zariadenia.

Zároveň má prevádzkovateľ zariadenia izolovať choré dieťa od ostatných detí. Ak sa príznaky ochorenia prejavili až v priebehu dňa, je povinný naň dohliadnuť a informovať rodiča, ktorý je následne povinný dieťa zo zariadenia bezodkladne prevziať.

3 dôvody, pre ktoré dieťaťu neúčinkujú antibiotiká 

Hlavne odolnosť! 

Dieťaťu je treba obranyschopnosť neustále posilňovať, aby bežné ochorenia v tomto období života zvládlo bez vážnych príznakov. Imunita sa postupne vybuduje, a chorobnosť zdravého dieťaťa klesne. Za prirodzené sa považuje šesť až osem prípadov infekcií dýchacích ciest za rok s normálnym priebehom.

Viac: Z choroby do choroby? TOTO ohlási, či ide u dieťaťa ozaj o poruchu imunity 

Tipy na posilnenie imunity: 

Autor: TASR, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pediater radí, ako si poradiť s horúčkou. Prečo ju hneď neznižovať?

Pediater radí, ako si poradiť s horúčkou. Prečo ju hneď neznižovať?

včera
S podávaním lieku proti zvýšenej teplote sa ponáhľať nemusíte. Malý organizmus sa chce s chorobou najskôr vysporiadať sám. Čítať viac
 
Horúčavy môžu zabiť. Tipy lekárky, ako v extrémoch ochrániť bábätká

Horúčavy môžu zabiť. Tipy lekárky, ako v extrémoch ochrániť bábätká

08.08.2018
Nepotia sa ako dospelí. Horúčavy sú pre bábätká oveľa nebezpečnejšie. Ako ich ochrániť? Čítať viac
 
Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá

Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá

05.08.2018
O dvadsať minút viac telky, o deci viac malinovky a len smiešnych päť minút pohybu navyše. Deti cez prázdniny priberajú. Čítať viac
 
Leto je kritické. Úrazy detí sú na bežiacom páse, lekárka vystríha

Leto je kritické. Úrazy detí sú na bežiacom páse, lekárka vystríha

02.08.2018
V lete ste uvoľnenejší a menej obozretní. Pri zdravo aktívnych deťoch sú úrazy prirodzené. S veľkou pravdepodobnosťou sa im nevyhnete.... Čítať viac
 
Ako funguje detský mozog?

Ako funguje detský mozog?

02.08.2018
Každý rodič v momente, keď drží svoje dieťa prvýkrát v náručí, pochopí, že rodičovstvo so sebou prináša aj mnoho zodpovednosti rôzneho... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rodičia sa sťažujú: Škôlky sú plné chorých detí. Kto pochybil?
TASR
bd