predplatne
 
Zdravie   Deti

Skutočne z toho vyrastie? Dajte pozor, aby vaše dieťa neprišlo k obezite

21.05.2019

Nepodceňujte tukové vankúšiky bacuľatého dojčaťa či predškoláka. Malý tučko vyzerá milo, ale nadváha ovplyvní jeho hmotnosť a zdravie v dospelosti.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shuttestock

Mnohí rodičia neriešia, ke ich potomok váži viac, ako by mal. Nemyslia si, že má nadváhu, alebo je nebodaj tučný. A ak áno, mávnu rukou - veď on z toho vyrastie! Ani samotné deti zväčša nevnímajú svoje tukové vankúšiky ako čosi neprirodzené. Čoraz viac štúdií však potvrdzuje, že predčasné úmrtia a civilizačné ochorenia súvisia práve s kilami navyše v skorom detskom veku.

► Dnešné deti sú ako tikajúca bomba. Pozrite, kam spejú ich návyky!

Nadváha je rizikovým faktorom pre vysoký krvný tlak, cukrovku, choroby obličiek a rakovinové ochorenia, napríklad prsníka či hrubého čreva. Na príčine je - ak nejde o genetiku - najmä nezdravá, príliš kalorická strava a málo pohybu.

Spoznajte prvé príznaky cukrovky u detí: Malým pacientov s diabetom stále pribúda

Obezitu stále podceňujeme

Napriek pokusom zaujať verejnosť diskusiami o obezite vedci aj lekári tvrdia, že nadváha detí sa stále podceňuje. V celosvetovom meradle trpí nezdravými kilami navyše vyše 17 % dievčat a vyše 19 % chlapcov. Pritom v roku 1975 to bolo menej ako 5 percent. Potvrdzuje to aj rozsiahly výskum, ktorý aktuálne vzbudil pozornosť na Európskom kongrese pre obezitu v škótskom Glasgowe. Nebol však ešte publikovaný v odbornom lekárskom časopise.

Detská obezita nie je roztomilá, ale nebezpečná! Čo s tým môžete urobiť? 

Vedci využili na metaanalýzu 87 štúdií z celého sveta uverejnených za posledných 20 rokov. Sledovali 24 774 detí a mladistvých od narodenia do 19 rokov a ich rodičov. Metaštúdie sú vo vedeckom svete akceptované, lebo pracujú s obrovským množstvom dát a sumarizujú výsledky mnohých štúdií, ktoré by inak nebolo možné porovnať.

Pozor na detské špekáčiky

A toto je výsledok: 55 percent rodičov tučných podceňuje svoju hmotnosť - najmä pri malých dievčatách a chlapcoch. Ide predovšetkým o rodičov s nižším vzdelaním, ktorí sami majú nadváhu. Každé 3. dieťa svoje kilá navyše nevníma ako problematické. Ale aj mnohí lekári sa mýlia, keď ide o správne vyhodnotenie nadváhy.

Na určenie nadváhy a obezity existuje niekoľko metód. Vedci, ktorí spracovávali metaštúdiu, zohľadňovali výšku, váhu, obvod pásu a bokov. Akceptovali aj body-mass-index, BMI, ktorý je však možné merať až u detí od jedného roka. Podľa neho má napríklad dvojročné dievčatko, ktoré meria 90 cm a váži 17 kg, ťažkú nadváhu.

Prečo sú naši potomkovia tuční?

1. Konzumujú veľa kalórií: Štúdia financovaná Komisiou EÚ zistila, že v jedálnom lístku malých Európanov sa nachádza až 200 kilokalórií na 100 g stravy. A to je veľa. Pre porovnanie, toľko energie sa nachádza vo vysmážaných polotovarových hranolčekoch.

2. Aká matka, taká Katka: Rodičia majú obrovský vplyv na stravovacie zvyklosti svojich ratolestí. Ak jedia veľa cukru či soli, ich potomok to bude považovať za prirodzené.

Obézne deti môžu viniť svojich rodičov: Gény tučnoty máme po vás

3. Deti kopírujú kamarátov: Kupuje si môj najlepší kamoš v bufete keksy, lupienky či kolu? Tak je to asi v poriadku, budem to robiť aj ja. Je zaujímavé, že ak si nejaké dieťa donesie do školy zdravú desiatu, nikto nemá snahu ho napodobniť.

4. Lákavá a všadeprítomná reklama: Až 80 % detí a tínedžerov si kúpi aspoň raz potravinu, ktorú videli v reklame, najmä v televízii a na internete. Najčastejšie ide o sladené nápoje a sladkosti.

5. Nadváha sa spája so psychikou: Tak ako dospelí, aj niektoré deti majú sklon kompenzovať frustráciu jedlom. Ustráchané, nedocenené alebo šikanované dieťa v rodine či v kolektíve rovesníkov rado "zajedá" svoje problémy.

6. Málo spánku: Deti a mladiství v školskom veku čoraz menej spia. Dôvodom je vysedávanie pri počítači a najmä nočná komunikácia na internete. Spánok je však pre vyvíjajúci sa organizmus nesmierne dôležitý. Okrem iného pôsobí na metabolizmus a na hormóny, ktoré regulujú chuť do jedla. Vedci zistili, že deti, ktoré málo spia, sa aj horšie stravujú. Jedia viac cukrov a tukov, sú unavenejšie a menej sa hýbu.

7. Deti z rodín s nižším vzdelaním sú na tom horšie: Štúdia, ktorá prebehla v rôznych európskych krajinách (Belgicko, Cyprus, Estónsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Španielsko, Švédsko) ukazuje, že tieto deti sú skutočne vo všeobecnosti tučnejšie.

8. Deťom chýba pohyb: Deti a tínedžeri by mali venovať pohybovej aktivite minimálne hodinu denne. To však robia len 2 percentá v 8-mich skúmaných krajinách. Dievčatá sú na tom s pohybom a športom horšie ako chlapci. Tínedžeri sa hýbu menej ako žiaci základných škôl. Zatiaľ čo deti vo veku 5 až 7 rokov presedia 40 percent času, 14- a ž 16 roční mladí až 60 %

Viac ►►► Máte doma tučka? 7 skvelých rád, ako dieťa zbaviť nadbytočných kíl 

Ako by sa mali hýbať deti do 5 rokov

Svetová zdravotnícka organizácia prednedávnom vydala odporúčania, ako by sa mali hýbať deti vo veku 0 až 5 rokov. Dojča, ktoré sa učí chodiť, má z pohybu prirodzenú, spontánnu radosť. Lezie, hopká, skáče, behá, robí drepy, dosku či strechu, hoci o tom ani netuší. Neskôr sa učí balancovať, hojdať, tancovať či bicyklovať. Jedno je však silnejšie ako prirodzený pud hýbať sa: obrazovka televízora, počítača, tabletu či telefónu. A práve pred nimi by mali rodičia svoje deti chrániť čo najdlhšie.

Rané detstvo je obdobie, v ktorom sa prudko rozvíja telo a kognícia. Je to čas, keď sa formujú pohybové návyky detí a životný štýl rodiny je otvorený zmenám a adaptácii, píše sa vo vyhlásení WHO k odporúčaniam.

Obezita

V tomto článku sa zaoberáme Nadváha ...viac Obezita ...viac
Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Zápal močových ciest vie potrápiť aj tých najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

Zápal močových ciest vie potrápiť aj tých najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

19.10.2019
V detskom veku je infekcia močových ciest druhým najčastejším ochorením hneď po ochoreniach dýchacích ciest. Naučte sa, ako týmto... Čítať viac
 
5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

17.10.2019
Deti multimédiá milujú a strávili by s nim aj hodiny. Zabavia ich, všeličo naučia, no môžu aj škodiť. Prečo by ste mali u drobcov obrazovky... Čítať viac
 
Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Skutočne z toho vyrastie? Dajte pozor, aby vaše dieťa neprišlo k obezite
Adriana Fábryová