predplatne
 
Zdravie

Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá

05.08.2018

O dvadsať minút viac telky, o deci viac malinovky a len smiešnych päť minút pohybu navyše. Deti cez prázdniny priberajú.

Koľko sladkostí dnes pojedlo? Každá zrmrzlina sa počíta.

Koľko sladkostí dnes pojedlo? Každá zrmrzlina sa počíta. Autor: Shutterstock.com

Prečo sú dva mesiace voľna výnimočné? Voda, teplo, zmrzlina a nekonečné ničnerobenie! S ťažkými následkami. V štúdii LBJ School of Public Affairs Texaskej univerzity a Oxfordskej univerzity narástlo do šírky aj osemnásťtisíc škôlkarov najviac za júl a august. Každú jeseň a jar počas dvoch rokov ich merali a vážili. Od otvorenia škôlky po koniec druhého ročníka stúpol podiel obéznych detí o 2,5 %, z 9 na 11,5, tých s nadváhou až o 5 %, z 23 na 28.

Špeciálna liečba obezity na Slovensku: Zákrok zbaví hormónov HLADU

Iné prázdniny

Výživová odborníčka MUDr. Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nespochybňuje, že aj slovenskí adolescenti sú čoraz ťažší. Podľa výsledkov Svetovej zdravotníckej organizácie v jedenástich rokoch váži priveľa takmer tretina našich chlapcov a trinásť percent dievčat. A tretina z nich je z nadváhy či obezity aj chorá – ako dôchodcovia. Tuk im tlačí na srdce, cievy, trávenie, dýchanie i kostru a ovplyvňuje aj metabolizmus tukov, cukrov, imunitu a psychiku. Prizeráte sa?

VIDEO: Strašná obezita len 10-mesačného chlapčeka! Rodičia nemajú na liečbu

Dedia recepty

Neviňte gény. Ale svoju kuchársku knihu a gauč. Hlavne spôsob života, aj ten prázdninový, deti guľatí. „Prvotné štúdie na dvojičkách v odlišnom prostredí ukázali, že obezita je dedičná na štyridsať až sedemdesiat percent a začína sa už pred dvadsiatym rokom života. Avšak najnovšie výskumy ukazujú, že aj kombinácia viac ako piatich rizikových génov zvyšuje BMI len o dva body a nevysvetľuje vznik obezity. Gény k nej prispievajú maximálne štrnástimi percentami,“ musí doktorka Penesová sklamať všetkých, ktorí sa vyhovárajú.

„K obezite detí prispieva hlavne nízky sociálno- ekonomický status, nedostatok pohybu, menej ako osem hodín spánku denne, ale aj prostredie, kde žijete. Napríklad ak nemáte možnosť aktivít vonku či chodiť peši. Zaráža ma, že aj reklamy počas detských televíznych programov podporujú u detí chuť na jedlo a zvyšujú riziko obezity,“ kritizuje doktorka Penesová.

Koľko spávajú vaše deti? Nedostatok spánku vedie k cukrovke, varujú vedci!

Vyrastú do šírky?

Šikujte ho na váhu, kým nie je neskoro. Inak ju bude nenávidieť celý život. „Obéznych detí neustále pribúda. 60 až 80 % z nich si prenáša nadváhu a obezitu do dospelosti,“ predpovedá diabetologička  MUDr. Ľubomíra Fábryová neľútostnú perspektívu. No máte sa strachovať rovnako, ak je širšie vaše trojročné batoľa, ako desaťročný školák? Šanca vyrásť z kíl vekom klesá. 

Česká vláda zakročila proti detskej obezite. Schválila pamlskovú vyhlášku

„Ak má dieťa v dvoch-troch rokoch miernu nadváhu, je bucľaté, veľmi pravdepodobne z toho vyrastie. Za predpokladu, že vás lekár poučí a jeho odporúčania dodržíte. No sú aj trojročné deti s obezitou,“ dostáva sa doktorka Penesová k faktu, že rozhodujúci nie je ani tak vek ako čísla. Pýtajte sa pediatra, v akom je drobec percentile (poradí oproti ostatným deťom, pozn. red.). „Na všetko máme rastové a hmotnostné krivky. Tie určujú, aby deti ‚padli‘ do intervalu medzi piatym a deväťdesiatym percentilom. U starších detí sa počíta aj BMI a obvod pása na diagnózu brušnej obezity,“ vystríha výživová odborníčka. Zjednodušene povedané, u trojročného sa oplatí spozornieť, ak prekročí hranicu dvadsiatich kíl, u piataka šesťdesiatich troch. Samozrejme, BMI nestačí a čísla musí posúdiť lekár aj na základe pohlavia, výšky a tabuliek.

Čítajte aj: 

Obezita

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

Najrozšírenejšie mýty o pohlaví dieťatka. Na TOTO sa nespoliehajte

dnes
Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu.... Čítať viac
 
Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

04.12.2018
Zima ešte poriadne neukázala svoju mrazivú tvár a tak je sychravé počasie ideálnym časom na choroby. Posilnite obranyschopnosť organizmu... Čítať viac
 
Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

03.12.2018
Deti ešte nemajú natoľko silný imunitný systém, aby sa ich telo dokázalo chrániť pred ochoreniami. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá
Dáša Balogová