Zdravie

Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá

05.08.2018

O dvadsať minút viac telky, o deci viac malinovky a len smiešnych päť minút pohybu navyše. Deti cez prázdniny priberajú.

Koľko sladkostí dnes pojedlo? Každá zrmrzlina sa počíta.

Koľko sladkostí dnes pojedlo? Každá zrmrzlina sa počíta. Autor: Shutterstock.com

Prečo sú dva mesiace voľna výnimočné? Voda, teplo, zmrzlina a nekonečné ničnerobenie! S ťažkými následkami. V štúdii LBJ School of Public Affairs Texaskej univerzity a Oxfordskej univerzity narástlo do šírky aj osemnásťtisíc škôlkarov najviac za júl a august. Každú jeseň a jar počas dvoch rokov ich merali a vážili. Od otvorenia škôlky po koniec druhého ročníka stúpol podiel obéznych detí o 2,5 %, z 9 na 11,5, tých s nadváhou až o 5 %, z 23 na 28.

Špeciálna liečba obezity na Slovensku: Zákrok zbaví hormónov HLADU

Iné prázdniny

Výživová odborníčka MUDr. Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied nespochybňuje, že aj slovenskí adolescenti sú čoraz ťažší. Podľa výsledkov Svetovej zdravotníckej organizácie v jedenástich rokoch váži priveľa takmer tretina našich chlapcov a trinásť percent dievčat. A tretina z nich je z nadváhy či obezity aj chorá – ako dôchodcovia. Tuk im tlačí na srdce, cievy, trávenie, dýchanie i kostru a ovplyvňuje aj metabolizmus tukov, cukrov, imunitu a psychiku. Prizeráte sa?

VIDEO: Strašná obezita len 10-mesačného chlapčeka! Rodičia nemajú na liečbu

Dedia recepty

Neviňte gény. Ale svoju kuchársku knihu a gauč. Hlavne spôsob života, aj ten prázdninový, deti guľatí. „Prvotné štúdie na dvojičkách v odlišnom prostredí ukázali, že obezita je dedičná na štyridsať až sedemdesiat percent a začína sa už pred dvadsiatym rokom života. Avšak najnovšie výskumy ukazujú, že aj kombinácia viac ako piatich rizikových génov zvyšuje BMI len o dva body a nevysvetľuje vznik obezity. Gény k nej prispievajú maximálne štrnástimi percentami,“ musí doktorka Penesová sklamať všetkých, ktorí sa vyhovárajú.

„K obezite detí prispieva hlavne nízky sociálno- ekonomický status, nedostatok pohybu, menej ako osem hodín spánku denne, ale aj prostredie, kde žijete. Napríklad ak nemáte možnosť aktivít vonku či chodiť peši. Zaráža ma, že aj reklamy počas detských televíznych programov podporujú u detí chuť na jedlo a zvyšujú riziko obezity,“ kritizuje doktorka Penesová.

Koľko spávajú vaše deti? Nedostatok spánku vedie k cukrovke, varujú vedci!

Vyrastú do šírky?

Šikujte ho na váhu, kým nie je neskoro. Inak ju bude nenávidieť celý život. „Obéznych detí neustále pribúda. 60 až 80 % z nich si prenáša nadváhu a obezitu do dospelosti,“ predpovedá diabetologička  MUDr. Ľubomíra Fábryová neľútostnú perspektívu. No máte sa strachovať rovnako, ak je širšie vaše trojročné batoľa, ako desaťročný školák? Šanca vyrásť z kíl vekom klesá. 

Česká vláda zakročila proti detskej obezite. Schválila pamlskovú vyhlášku

„Ak má dieťa v dvoch-troch rokoch miernu nadváhu, je bucľaté, veľmi pravdepodobne z toho vyrastie. Za predpokladu, že vás lekár poučí a jeho odporúčania dodržíte. No sú aj trojročné deti s obezitou,“ dostáva sa doktorka Penesová k faktu, že rozhodujúci nie je ani tak vek ako čísla. Pýtajte sa pediatra, v akom je drobec percentile (poradí oproti ostatným deťom, pozn. red.). „Na všetko máme rastové a hmotnostné krivky. Tie určujú, aby deti ‚padli‘ do intervalu medzi piatym a deväťdesiatym percentilom. U starších detí sa počíta aj BMI a obvod pása na diagnózu brušnej obezity,“ vystríha výživová odborníčka. Zjednodušene povedané, u trojročného sa oplatí spozornieť, ak prekročí hranicu dvadsiatich kíl, u piataka šesťdesiatich troch. Samozrejme, BMI nestačí a čísla musí posúdiť lekár aj na základe pohlavia, výšky a tabuliek.

Čítajte aj: 

Obezita

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pediater radí, ako si poradiť s horúčkou. Prečo ju hneď neznižovať?

Pediater radí, ako si poradiť s horúčkou. Prečo ju hneď neznižovať?

15.08.2018
S podávaním lieku proti zvýšenej teplote sa ponáhľať nemusíte. Malý organizmus sa chce s chorobou najskôr vysporiadať sám. Čítať viac
 
Horúčavy môžu zabiť. Tipy lekárky, ako v extrémoch ochrániť bábätká

Horúčavy môžu zabiť. Tipy lekárky, ako v extrémoch ochrániť bábätká

08.08.2018
Nepotia sa ako dospelí. Horúčavy sú pre bábätká oveľa nebezpečnejšie. Ako ich ochrániť? Čítať viac
 
Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá

Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá

05.08.2018
O dvadsať minút viac telky, o deci viac malinovky a len smiešnych päť minút pohybu navyše. Deti cez prázdniny priberajú. Čítať viac
 
Leto je kritické. Úrazy detí sú na bežiacom páse, lekárka vystríha

Leto je kritické. Úrazy detí sú na bežiacom páse, lekárka vystríha

02.08.2018
V lete ste uvoľnenejší a menej obozretní. Pri zdravo aktívnych deťoch sú úrazy prirodzené. S veľkou pravdepodobnosťou sa im nevyhnete.... Čítať viac
 
Ako funguje detský mozog?

Ako funguje detský mozog?

02.08.2018
Každý rodič v momente, keď drží svoje dieťa prvýkrát v náručí, pochopí, že rodičovstvo so sebou prináša aj mnoho zodpovednosti rôzneho... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sledujte váhu! Tretina deti v lete NAJVIAC priberá
Dáša Balogová