predplatne
 
Zdravie   Deti

Sledujú ich? ONLINE neznámi zneužívajú dôveru detí. Neraz ide o život!

28.09.2018

Zatiaľ čo virtuálny agresor býva spolužiak či človek z okolia, grooming majú na svedomí aj neznámi ľudia. Chcú získať dôveru dieťaťa a stretnúť sa s ním.

Radšej kontrola ako výčitky, že ste nezasiahli skôr. Zaujímajte sa!

Radšej kontrola ako výčitky, že ste nezasiahli skôr. Zaujímajte sa!Autor: Shutterstock

Správa sa aj vaše dieťa zvláštne, keď ho pristihnete chatovať? Skrýva si mobil, vypína sociálne siete? Alebo sa zhoršilo v škole, uzatvára sa do seba a nechce o problémoch hovoriť? Ešteže ste múdrejší ako ono a vezmete ho k psychológovi.

Namiesto v posteli na sieti. Tínedžerom hrozí z internetu depresia

„Školáci sú čoraz neopatrnejší. Viac ako polovica komunikuje cez internet s neznámymi ľuďmi. Vyše 40 % potom zažije situáciu, keď neznámy požiada o stretnutie, a 55 % z oslovených na schôdzku aj skutočne dorazí,“ zistil šokujúce čísla olomoucký výskum.

Práve zoznamovanie cez internet uľahčilo život deviantom a indivíduám. Používajú falošné identity na sociálnych sieťach, kde skutočného používateľa nevypátra ani Mark Zuckerberg (zakladateľ Facebooku, pozn. red.). „Riešili sme dievčinu, na ktorú sa cez Facebook napojil dospelý muž. Žiadal od nej fotky, ktoré mu poslala. Potom chcel aj video, bola z toho šokovaná a nakoniec to začala riešiť s rodičmi. Prípad vyšetrovala polícia,“ spomína terapeutka Jarmila Tomková z organizácie ViaSua, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou na internete.

Čítajte: Iba nevinný emotikon v smartfóne dieťaťa? Sexting a kyberšikana sú strašiakom! 

Vidím ťa!

Problém je, že deti majú sklony zverejňovať o sebe veľa informácií, ktoré sa dajú zneužiť. „Nielen na cielenú reklamu. Osobné údaje sa tiež používajú na vytváranie falošných identít alebo na sledovanie, takzvaný stalking. Čím viac o obeti dotyčný vie, tým viac ju môže vydierať,“ vysvetľuje Tomková. Stalker svoju obeť prenasleduje prostredníctvom sociálnych sietí, e-mailu a SMS. Vie aj to, kedy sú jeho rodičia doma a kedy na dovolenke, pričom ich byt je prázdny.

R-bombing poznáte? Ďalší bizarný fenomén sa šíri internetom

Neraz ide aj o život. „Ak sú zneužité informácie a dieťa sa stane obeťou sextingu, treba, aby rodičia stáli pevne pri ňom. Aj keď každá senzácia trvá len tri dni, vo virtuálnom svete je ako rakovinová bunka – nesmrteľná. Preto sa mladí učia vytesniť svoje škandály z virtuálneho sveta,“ hovorí psychologička Miroslava Muráriková o deťoch, ktoré ak hrošiu kožu nemajú alebo im chýba podpora, je riziko, že si siahnu na život.

Láskavá výchova

„Do mojej ambulancie prichádzajú rodičia milujúci svoje dieťa, aj preto vedia včas zachytiť, že sa niečo deje. Cítia a vnímajú, že sa trápi a nevie to pomenovať. Na psychologickom sedení sa dieťa uvoľní a buď si spontánne vyleje dušu, alebo pomocou psychodiagnostiky odhalíme, čo zažíva. Dieťa potrebuje poznať, že je milované, v bezpečí a že každé trápenie má riešenie. Problém prepadnutia do virtuálneho sveta je už len dôsledok samoty a ťažkostí, ktoré sa v rodine dejú a neriešia,“ hovorí o skúsenostiach z psychoterapeutickej praxe Muráriková. Zdôrazňuje, že kontrola rodičov je dôležitá, ale láska je na prvom mieste. „Kontrolu bez lásky vníma ako prenasledovanie zo strany rodičov a vedie k ešte väčšiemu pripútaniu dieťaťa do virtuálneho sveta, ktorý sa mu javí ako únikový,“ objasňuje Muráriková.

Viac: Pre moje deti všetko!? Len aby im neublížila prílišná ústretovosť...

Autor: Nina Haceková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

17.07.2019
Väčšina rodičov sa čuduje, prečo sa malému dieťaťu spravia „medové“ zúbky, odborne rampantný kaz, keď mu nedávajú prakticky žiadne... Čítať viac
 
Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

15.07.2019
Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy. Čítať viac
 
Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

13.07.2019
Ekzémy a potravinové alergie sú u 20 až 40 percent detí predstupňom neskoršej astmy. Všímajte si všetky tieto prejavy a upozornite... Čítať viac
 
Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

10.07.2019
Snažia sa pre svoje deti o to najlepšie, no namiesto toho im škodia, varujú experti. Čítať viac
 
Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

09.07.2019
Tešili ste sa na letné prázdniny spolu s vašimi deti? Pripraviť pre nich zaujímavý program na 9 týždňov dá poriadne zabrať. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Sledujú ich? ONLINE neznámi zneužívajú dôveru detí. Neraz ide o život!
Nina Haceková
bd