predplatne
 
Zdravie   Deti

Tento týždeň udrie chladné počasie. Vyskúšajte TOP rady, ako posilniť deťom imunitu

28.10.2019

Príjemné babie leto zdá sa skončilo a tak nastáva čas vyzbrojiť sa voči vírusom. Najzraniteľnejšie sú pritom deti. Posilnite ich obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých pravidiel.

Len čo sa trochu ochladí, už ich chránite vrstvami oblečenia? Pribrzdite, niekedy je menej viac!

Len čo sa trochu ochladí, už ich chránite vrstvami oblečenia? Pribrzdite, niekedy je menej viac!Autor: Shutterstock

Ako je možné, že niektoré deti sú takmer celý rok zdravé, zatiaľ čo iné prechádzajú z jednej choroby do druhej? Kým jedno prežije chrípkové obdobie so slabou nádchou, na iné sa vírusy takpovediac „lepia”? Nielen genetika, stav imunity a chorobnosť kolektívu rozhodujú o tom, ako často dieťa ochorie. Dôležitý je tiež prístup rodičov, ktorí sa však dopúšťajú mnohých chýb.

Čítajte aj: Najčastejšie choroby v detskom kolektíve. Čo deťom hrozí?

Nebojte sa chladu

Akonáhle vonku klesnú teploty, obmedzíte pobyt vonku a zavriete sa s deťmi v byte? Občasné návštevy detských kútikov, kaviarní či susediacich kamarátov deťom imunitu na zimu nepripravia. Do toho prekúrené priestory a priveľa vrstiev oblečenia. Zdraviu však čerstvý vzduch svedčí, a to za každého počasia. Ak chcete dieťaťu posilniť imunitu, nebojte sa chladu a doprajte mu aspoň pol hodinu prechádzky denne. Prospeje to nielen drobcovi, ale aj vám. Trochu námahy sa vám odvďačí tým, že budete lepšie pripravení odolávať chorobám.

O sveter menej

S tým súvisí aj otužovanie, ktoré posilní imunitu veľkých aj malých. Vetrajte doma pravidelne, aby ste vymenili vzduch. Snažte sa neprekurovať priestory, v ktorých sa počas dňa zdržiavate a rovnako to platí aj v noci. V detskej izbe stačí osemnásť stupňom, aby v nej nebol suchý vzduch. Dajte deťom o svetrík menej, keď ide na prechádzku. Niekedy je menej viac. A ak máte odvahu a dieťa je pripravené na otužovanie, skúste chladnejšiu sprchu. Riaďte sa však pravidlami otužovania a postupujte len veľmi pomaly. A najmä, dieťa s tým musí súhlasiť, inak by ste mu spôsobili nepríjemný zážitok.

Svieže TIPY pre otužovanie na každý deň: Vyzbrojte sa proti vírusom!

Nevymieňajte si bacily

Je ťažké nenakaziť sa, ak je niekto z rodiny chorý. Najmä deti si medzi sebou vymieňajú vírusy a je zložité im v tom zabrániť. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré ak dodržíte, môžete sa chorobe vyhnúť. Naučte deti, že každý má svoj pohár aj príbor a nesmú si ich medzi sebou vymieňať. Stačí zárodok choroby a pri „zdieľaní” vírusov či bacilov naplno prepukne. Deti si po vyfúkaní nosa majú umývať ruky. Zabráňte aby ochytali okýchanou rukou kľučky či iné predmety, ktoré by potom mohlo chytiť ďalšie dieťa. Ale najmä, naučte ich poriadne umývať si ruky a zakrývať ústa pri kýchaní a kašľaní. Banalita, ktorú však deti často nedodržiavajú.

Zmyte si z rúk chrípku. Určite si ich umývate správne?

Dajte im pokoj

Ak už na dieťa niečo lezie, cíti sa zle, je slabé alebo má teplotu, nechajte ho doma. V kolektíve sa jeho stav len zhorší a nakazí ďalších. Doma sa organizmus upokojí, oddýchne si a takto si aj ľahšie poradí s chorobu. Pokiaľ má len nádchu alebo mierny kašeľ, môže ísť na chvíľu von. Krátka prechádzka na čerstvom vzduchu mu len prospeje. Obmedzte však miesta, kde je riziko, že sa môže opäť nakaziť - nákupné centrá, kiná, MHD alebo detské herne. A najmä, keď už choroba poriadne prepukne, treba zaľahnúť do postele a vyležať ju.

Domáca medicína

Skôr než siahnete po liekoch, vyskúšajte rokmi overenú ľudovú medicínu. Pribrzdite hneď v začiatkoch prechladnutie, nádchu, či kašeľ domácimi sirupmi. Sú účinné a môžete si ich ľahko vyrobiť doma. Existuje cibuľový, tymiánový, mrkvový, levanduľový, zázvorový a mnohé ďalšie. A verte, že deťom budú chutiť, pretože sú sladké. Alebo im pripravte mlieko s medom, cibuľový čaj či známy priessnitzov obklad. Ak chcete niečo príjemnejšie, vyskúšajte vôňu éterických olejov. Pôsobia antibakteriálne, protivírusovo a posilňujú obranyschopnosť organizmu. Zamerajte sa na silice z eukalyptu, mäty, borovice, čajovníka alebo levandule.

Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Doplnky pozor!

Máte nakúpený celý arzenál výživových doplnkov a len čo príde chrípková sezóna už aj ich začnete dieťaťu dávkovať? Je pravda, že detský imunitný systém potrebuje na to, aby bol výkonný, veľa vitamínov a minerálov. Neverte však tomu, že všetko vyriešite v lekárni. Odborníci upozorňujú, že potrebné látky nezabezpečíte dieťaťu potravinovými doplnkami, ale pestrou stravou bohatou na ovocie a zeleninu, a to aj v zimnom období. Ďalej napríklad strukovinami, celozrnnými potravinami, rybami a obmedzovaním cukru.

Prírodné zdroje

Ak je vaše dieťa často choré, skúste mu posilniť imunitu prírodnou medicínou - bylinkovými čajmi, rakytníkom alebo echinaceou. Rakytník je výborným zdrojom vitamínov A, C a E. Dá sa užívať ako sirup, šťava alebo sa z neho varí čaj. V podobe tinktúry alebo čaju dávajte deťom echinaceu purpurovú. Na posilnenie imunity je tie vhodný betaglukán, čo je výťažok liečivých látok z húb. Tieto doplnky na podporu imunity sa môžu užívať aj dlhodobo a preventívne.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolí vaše dieťa chrbát? Aj sedieť treba vedieť. Ukážeme vám ako

Bolí vaše dieťa chrbát? Aj sedieť treba vedieť. Ukážeme vám ako

10.11.2019
Dôležité je, aby si dieťa pozície často menilo a sedenie prerušovalo prestávkami, v ktorých sa hýbe, prípadne si precvičí telo. Čítať viac
 
Popíjanie v tehotenstve dieťatku škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

Popíjanie v tehotenstve dieťatku škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

07.11.2019
Daj si, veď 1 pohárik tebe ani dieťatku nemôže uškodiť... Podobné rady si u nás tehotné ženy vypočujú často. Aká je ale pravda? Čítať viac
 
Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

03.11.2019
Trojročné deti sú na imunitnú záťaž zrelé. Má to však veľké ale! Čítať viac
 
Nočná mora rodičov! TOP 12 tipov, ako liečiť laryngitídu

Nočná mora rodičov! TOP 12 tipov, ako liečiť laryngitídu

30.10.2019
Možno to poznáte, uložíte dieťa spať, no a o chvíľu je to tu... Nočná mora rodičov - laryngitída! Poradíme vám, ako účinne liečiť akútny... Čítať viac
 
Tento týždeň udrie chladné počasie. Vyskúšajte TOP rady, ako posilniť deťom imunitu

Tento týždeň udrie chladné počasie. Vyskúšajte TOP rady, ako posilniť deťom imunitu

28.10.2019
Príjemné babie leto zdá sa skončilo a tak nastáva čas vyzbrojiť sa voči vírusom. Najzraniteľnejšie sú pritom deti. Posilnite ich obranyschopnosť... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tento týždeň udrie chladné počasie. Vyskúšajte TOP rady, ako posilniť deťom imunitu
nh