predplatne
 
Zdravie   Deti

Tipy a inšpirácie: Ako z nezdravej desiatej spraviť zdravú a výživnú

22.05.2019

Ako má vyzerať správne zostavená desiata pre dieťa? Možno stačí pár menších zmien, aby ste aj z menej zdravého obsahu desiatovej krabičky spravili vzorový.

Deti vedené od mala k zdravým jedlám s nimi nemajú problém ani v školopovinnom veku.

Deti vedené od mala k zdravým jedlám s nimi nemajú problém ani v školopovinnom veku.Autor: Shutterstock.com

Niekedy aj to, čo vyzerá na prvý pohľad zdravo, nie je ideálna a živinami vyvážená desiata pre vaše dieťa. Napríklad čisto ovocná, kedy dáte dieťaťu dva-tri kúsky ovocia, je zbytočne príliš sladká a na druhej strane dieťa dostatočne nezasýti. Lepšia voľba je jedno ovocie a celozrnný rohlík s tuniakovou nátierkou. Aby malo nielen cukry, ale aj tuky, bielkoviny a vitamíny. To je základ zdravej desiatej. 

Odborníčka radí: Takto naučíte deti zdravo jesť

Jednoduché ale prospešné zmeny

  • Jogurt je na desiatu dobrá voľba, ale namiesto sladkého ochuteného bude rozumnejší biely neochutený jogurt s ovsenými vločkami alebo celozrnným pečivom a kúsok ovocia.
  • Sušienky sú síce rýchla a pohodlná desiata, navyše pre deti atraktívna. No nezabudli ste, že takéto pochúťky obsahujú stužené tuky a veľa cukru? Keď sladkosť, radšej kúsok doma upečenej bábovky, na zapitie kefír a povedzme jabĺčko.
  • Chleba s maslom a salámou, bežná klasika, sa dá rozhodne vylepšiť. Namiesto masla uprednostnite prírodný syr a salámu kupujte buď fermentovanú, čiže tepelne nespracovanú, alebo dajte na chlebík šunku. A, samozrejme, pridajte papriku, reďkovku či paradajku. 

Máte toho po krk? Psychika dokáže zradiť aj na materskej dovolenke

  • Balený croissant s plnkou je opäť veľmi praktický, ale tiež plný tukov a bez vitamínov či bielkovín. To už radšej čerstvý neplnený croissant s bielym jogurtom alebo kockou prírodného syru a s kúskom ovocia.
  • Rohlík a maslom a džemom už taký frekventovaný ako kedysi nie je, ale ak ho máte doma radi, rozhodne použite domáci lekvár a pridajte aj mliečny výrobok a nejaké menej sladké ovocie, napríklad kúsok pomela či nektárinku.
  • Mliečna tyčinka z chladiaceho boxu, ktorá býva v ponuke vedľa jogurtov, sa tvári zdravšie, ale ide o klasickú sladkosť. Namiesto nej môžete dať dieťaťu biely jogurt s rozmixovaným ovocím a trochou sladkého granulovaného kakaa, aby to bolo lákavejšie.
  • Müsli tyčinka, navyše s polevou, opäť nie je najlepší nápad. Bez polevy a bez prisladzovania sa ešte dá akceptovať, no skôr kde-tu, nie pravidelne. Ovsené keksíky môžete koniec-koncov upiecť aj doma, bude to istejšie. Pridajte jogurt, kúsok ovocia, a už máte desiatu úplne vyváženú. 

Ako zvládnuť spoločné stolovanie s deťmi? S týmito tipmi to bude pohoda

Dbajte na vyváženosť, nie jednostrannoť

Vyvážená desiata má obsahovať sacharidy v podobe celozrnného pečiva či chleba, prípadne ovsených vločiek, ďalej trochu tuku na potretie a bielkoviny, čiže syr, jogurt, vajíčko, šunku. A nemá chýbať ovocie, prípadne zelenina. Takto dieťa bude nasýtené a nebude prekypovať náhlou energiou získanou zo sladkých dobrôt či polotovarov. 

9 favoritov medzi obľúbenými raňajkami, na ktoré by ste mali čo najskôr zabudnúť

Viac o zdravom pohybe detí od hlavy po päty sa dočítate v Špeciáli Zdravia Dieťa v pohybe. Práve v predaji!

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Zápal močových ciest vie potrápiť aj tých najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

Zápal močových ciest vie potrápiť aj tých najmenších: 4 kroky ako mu predchádzať

19.10.2019
V detskom veku je infekcia močových ciest druhým najčastejším ochorením hneď po ochoreniach dýchacích ciest. Naučte sa, ako týmto... Čítať viac
 
5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

5 ročné deti bez obrazovky? Nové odporúčania sú prísne, vyhnite sa týmto chybám!

17.10.2019
Deti multimédiá milujú a strávili by s nim aj hodiny. Zabavia ich, všeličo naučia, no môžu aj škodiť. Prečo by ste mali u drobcov obrazovky... Čítať viac
 
Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019
Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe... Čítať viac
 
Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

12.10.2019
Po novom vám do škôlky nevezmú dieťa, ak ste ho nedali zaočkovať. Je názor pediatrov na tento zákon jednotný? Čítať viac
 
4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

4 najnežnejšie spôsoby, ktorými vám vaše bábätko hovorí, že vás ľubi

08.10.2019
Váš malý novorodenec nemá veľmi veľa možností, ako by vám vyjadril svoju lásku či náklonnosť. Sú ale spôsoby, ktorými vám to dáva najavo.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tipy a inšpirácie: Ako z nezdravej desiatej spraviť zdravú a výživnú
Martina Palovčíková