predplatne
 
Zdravie   Deti

Toto nečakali ani lekári! 4-ročného synčeka strácajú pre chorobu starých ľudí

22.05.2018

Lekári mu diagnostikovali epilepsiu, no znepokojili ich ďalšie fatálne príznaky. Georgea ako jedného z najmladších na svete postihla forma demencie.

Ilustračná foto.

Ilustračná foto.Autor: Shutterstock.com

Keď sa George narodil, jeho mama Claire sa tešila zo zdravého bábätka. Prvé dva roky nenasvedčovalo nič tomu, že sa už čoskoro prejaví vážna genetická choroba. „Vyvíjal sa úplne normálne a zvládal všetko, ako jeho rovesníci. Začal síce rozprávať v dvoch rokoch, ale už pretým poznal pár slov, takže sa nám jeho oneskorenie reči nezdalo podozrivé,” cituje matkine pocity britský portál Daily Mail. Čoskoro sa však zákerná choroba začala hlásiť o slovo. Na jeseň roku 2016 dostal prvé záchvaty v škôlke, lekári mu však spočiatku určili zlú diagnózu.

Desivé upírie deti: Nemôžu ísť na slnko a majú špicaté zuby

Pomýlení epilepsiou

George bol prijatý do nemocnice, kde urobili testy a následne mu diagnostikovali epilepsiu. Lekári však boli znepokojení ďalšími príznakmi choroby, ktoré chlapčekovi pribúdali. Postupne prestával rozprávať a mal čoraz väčší problém s pohybom. Jeho choroba sa od epilepsie začala odlišovať. Až mu vo februári 2017 v troch rokov správne určili detskú demenciu. „Bolo by zbytočné hovoriť o našich pocitoch. Jednoducho nám to obrátilo svet hore nohami,” hovorí pre médiá 35-ročná Claire, povolaním advokátka z britského Kenilworth.

Nevedela som, že detská demencia existuje. A ani som netušila, že sa to môže stať malým deťom a už vôbec nie, že choroba postihne môjho syna. Je ťažké vidieť, že ho strácame, ale robíme, čo sa dá,” priznáva.   

Čítajte aj: Skutočný príbeh: Roky bola v kóme. Prebrala sa a vyhrala olympijské zlato

Zriedkavé ochorenie

Odborne ide o Battenovu chorobu, vzácnu genetickú chorobu, ktorá fatálnym spôsobom postihuje nervový systém. Pri tomto ochorení vývoj dieťaťa prebieha normálne do 4. roku života. Potom sa postupne začnú objavovať poruchy reči, zraku, pohybu a záchvaty. A typické sú najmä symptómy demencie. Tie pomaly okradli o reč a pohybové schopnosti aj malého Georga. 

Georgova choroba je smrteľná. Mama mu chce dopriať čo najviac zážitkov. 

Chlapček prestal rozprávať, už nedokáže povedať ani prvé slová ako mama a oci. Nemôže sa postaviť a má problémy s jedením.„Čoskoro ho budeme musieť kŕmiť hadičkou, pretože stráca schopnosť sám prehĺtať,” vysvetľuje Claire. „Jeho stav je nezvratný, pretože choroba je smrteľná. George postupne stratí všetky možnosti kontaktu so svetom, vrátane chodenia do školy, nebude môcť vidieť svoj obľúbený futbalový tím alebo jesť nedeľný obed. V súčasnosti neexistuje žiadna liečba.”

Loptičky prianí

Claire sa preto snaží dopriať synovi čo najviac zážitkov, kým sa jeho zdravotný stav ešte zhorší. Vytvorila mu zoznam prianí, ktoré mu chce stihnúť splniť. Pomáha jej v tom charitatívna nadácia na pomoc rodinám s Battenovou chorobou, ktorá zbiera peniaze aj pre Georga. Ľudia mu prispievajú na zážitky. A tak už malý chlapček letel vrtuľníkom, šoféroval športové auto a stretol sa s vojakmi v Buckinghamskom paláci. Claire hovorí, že pre média začala o chorobe hovoriť preto, aby zvýšila povedomie o takzvanej detskej demencii, konkrétne o zriedkavej Battenovej chorobe.

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tipy a inšpirácie: Ako z nezdravej desiatej spraviť zdravú a výživnú

Tipy a inšpirácie: Ako z nezdravej desiatej spraviť zdravú a výživnú

dnes
Ako má vyzerať správne zostavená desiata pre dieťa? Možno stačí pár menších zmien, aby ste aj z menej zdravého obsahu desiatovej krabičky... Čítať viac
 
Skutočne z toho vyrastie? Dajte pozor, aby vaše dieťa neprišlo k obezite

Skutočne z toho vyrastie? Dajte pozor, aby vaše dieťa neprišlo k obezite

včera
Nepodceňujte tukové vankúšiky bacuľatého dojčaťa či predškoláka. Malý tučko vyzerá milo, ale nadváha ovplyvní jeho hmotnosť a zdravie... Čítať viac
 
Lekárka varuje: Časté zlozvyky, ktoré deťom deformujú čeľusť

Lekárka varuje: Časté zlozvyky, ktoré deťom deformujú čeľusť

20.05.2019
U malých detí môže z rôznych dôvodov dochádzať k nesprávnemu postaveniu chrupu. Ako tomu zabrániť či napraviť už vzniknutý problém?... Čítať viac
 
Teóriu autizmu z očkovania odštartoval jeden fatálny omyl. Skončia sa dohady?

Teóriu autizmu z očkovania odštartoval jeden fatálny omyl. Skončia sa dohady?

19.05.2019
Vedci prichádzajú s dôkazom, že MMR vakcína je neškodná. Práve v čase, keď sa opäť šíria osýpky. Čítať viac
 
Povinná dochádzka škôlkarov!? A čo šance pre zdravotne znevýhodnené deti?

Povinná dochádzka škôlkarov!? A čo šance pre zdravotne znevýhodnené deti?

16.05.2019
Koaliční poslanci predložili novelu školského zákona, ktorá má zaviesť povinné predškolské vzdelávanie. Ale čo kapacity škôlok?... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Toto nečakali ani lekári! 4-ročného synčeka strácajú pre chorobu starých ľudí
nh