predplatne
 
Zdravie   Deti

Väčšina predškolákov nehovorí správne. A ten váš?

12.07.2018

Ak máte doma budúceho školáka, ktorý má rečové chyby, neignorujte ich. Dieťa z nich nevyrastie, problém musí riešiť čo najskôr logopéd.

Riešiť zlú výslovnosť u školáka je neskoro, mozog si chyby vo výslovnosti zafixuje. Pomôže však poctivý tréning.

Riešiť zlú výslovnosť u školáka je neskoro, mozog si chyby vo výslovnosti zafixuje. Pomôže však poctivý tréning. Autor: Shutterstock.com

Väčšina rodičov má pocit, že reč dieťaťa sa vyvinie postupne a až do školského veku netreba chyby v rozprávaní riešiť. Možno vaše dieťa nedokáže vysloviť r, hovorí nezrozumiteľne, zajakáva sa alebo má výrazné sykavky. Riešiť zlú výslovnosť až keď sa z dieťaťa stane školák, je však už neskoro. Správnu výslovnosť by totiž malo zvládnuť medzi 3. až 6. rokov, upozorňujú logopédi.

Čítajte aj: Trápi sa v škole? Zvážte poruchy učenia a návštevu poradne

Všímajte si deti

Reči by sa mala venovať pozornosť najmä v prvých rokoch života. Najneskôr do troch rokov dieťaťa by si mali rodičia všimnúť, či rozpráva správne. Skutočnosť je však iná. Až 78 % predškolákov nehovorí čisto,” hovorí klinická logopedička Anna Hrnčiarová. A dodáva, že mnohí rodičia si nevšímajú, ako ich dieťa artikuluje a či má problémy s výslovnosťou možno aj preto, že sami nesprávne vyslovujú. Alebo ich na to nikto neupozorní, či problém prehliadajú. „Aj mnohí rodičia majú problémy s výslovnosťou, preto deti dostávajú zlý rečový vzor. Predtým rodičov na chyby reči upozorňovali materské školy v spolupráci s logopedičkami. Dnes sa to už nerobí,“ objasňuje Hrnčiarová.

Keď kritika ničí sebavedomie detí. Aj vy robíte tieto chyby? 

Terč posmeškov

Väčšina problémov s nesprávnou výslovnosťou sa dá odstrániť, musíte však zájsť za logopédom čím skôr. Pretože keď už dieťa príde do školy, môže byť neskoro. Vytvorí sa u neho zlý rečový návyk, je zahltené povinnosťami a jeho rečová chyba, napríklad zajakávanie alebo ráčkovanie, môže byť aj dôvodom pre posmešky od spolužiakov. Zlomový bod je pritom už 3. rok dieťaťa, pretože práve to je obdobie, kedy sa dieťa učí rozprávať. Ak sa naučí vyslovovať zle, môže byť preň ťažké tieto defekty odstrániť. S pomocou logopéda, špeciálnych logopedických cvičení a trpezlivosťou by to však deti mali zvládnuť.  

Za koktanie môže aj výchova: Nikdy zaň netrestajte!

Iné dôvody

Podľa klinickej logopedičky Hrnčiarovej môže byť dôvod zlej výslovnosti aj úplne inde. Veľmi často sú problémom práve krivé zuby, rôzne defekty v ústach či zlé dýchanie. Napríklad ak sa krivý predhryz skoriguje strojčekom na zuby, výslovnosť sa upraví,” vysvetľuje. V niektorých prípadoch hrá úlohu tiež stres, ten môže spúšťať zajakavosť. Vytvorte preto dieťaťu príjemnú atmosféru pri trénovaní jazyka a reči, povzbudzujte ho a snažte sa mu cvičenie nenanucovať. Opravujte ho nie karhavo, ale jemne. Správna výslovnosť sa musí u dieťaťa zautomatizovať a k tomu okrem času, trpezlivosti a správnych cvičení slúžia aj láskavé rodičovské pochvaly.  

Je vaše dieťa nesústredené alebo má problémy v škole? O dvojitej výnimočnosti sa dočítate v augustovom vydaní časopisu Zdravie, ktoré vychádza už 16. júla!

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

04.12.2018
Zima ešte poriadne neukázala svoju mrazivú tvár a tak je sychravé počasie ideálnym časom na choroby. Posilnite obranyschopnosť organizmu... Čítať viac
 
Geneticky upravené deti sú 1x na svete! Veda sa zbláznila, čo bude ďalej?

Geneticky upravené deti sú 1x na svete! Veda sa zbláznila, čo bude ďalej?

29.11.2018
Čínsky vedec tvrdí, že tajne upravil DNA embryí pre 7 párov, zatiaľ sa narodili prvé dvojičky. Teraz ho za to vyšetrujú. Čítať viac
 
Radí lekárka: Sledujte bábätko! Už 1 z TÝCHTO 10 signálov napovie, že niečo nie je OK

Radí lekárka: Sledujte bábätko! Už 1 z TÝCHTO 10 signálov napovie, že niečo nie je OK

27.11.2018
V rannom období vývoja je veľmi dôležité pozorovanie rodičov. Lekárka odporúča nepodceniť ani maličkosť. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Väčšina predškolákov nehovorí správne. A ten váš?
Nina Haceková