predplatne
 
Zdravie   Deti

Viete, prečo a kedy vaše dieťa siahne prvýkrát po poháriku?

28.06.2019

Rodičia na dovolenke, nuda či snaha zapadnúť do partie. Letné prázdniny prinášajú zvýšené riziko konzumácie alkoholu tínedžermi, ktorí ešte nedovŕšili vek dospelosti.

Deti robia často len to, čo vidia robiť prirodzene u rodičov.

Deti robia často len to, čo vidia robiť prirodzene u rodičov. Autor: Shutterstock

Prieskumy ukazujú, že skúsenosť s alkoholom má tretina slovenských detí vo veku 15 rokov. K prvým provokujúcim príležitostiam dať si pohárik pred dovŕšením plnoletosti patria festivaly, tábory či výlety s rovesníkmi. 

Kombinácia viacerých spúšťačov

Keď sa deti začínajú meniť na mladých dospelákov, zažívajú mnohé emocionálne i telesné zmeny. Každý človek je iný, a tak aj pocity a reakcie tínedžerov sú veľmi individuálne. Počas náročného obdobia dospievania, preto môžu niektoré deti začať experimentovať s alkoholom. Aktuálne rozbory ukazujú, že pre väčšinu z nich nie je spúšťačom len jeden faktor, ktorý ovplyvní ich rozhodnutie, ale ide skôr o kombináciu viacerých činiteľov.

Čítajte tiež: Piatkoví alkoholici alebo denní popíjači? Aha, kto sa ničí viac

Dnes už aj tínedžeri zažívajú obrovské množstvo stresu. Školské, športové a v niektorých prípadoch aj čiastočné pracovné záťaže sa môžu nakumulovať a pohárik na odbúranie nervozity nie je výnimkou. Ďalšími častými spúšťačmi sú napríklad prvé vzťahové otrasy, snaha zapadnúť do komunity vrstovníkov, ambícia cítiť sa zrelšie alebo „len“ zvedavosť.

Spoveď alkoholičky: Závislými som opovrhovala, no teraz ich chápem...

Vzor v rodine

Jedným z dôvodov, prečo mladí požívajú alkohol je aj nastavenie rodiny. Viaceré výskumy potvrdzujú, že ak deti vyrastajú v prostredí, v ktorom sa bežne nadmerne pije, zvyšuje to pravdepodobnosť nadviazania na takýto štandard. Dopad konania rodičov a iných príbuzných, nedôvera v samých seba alebo frustrácia z pubertálneho vzhľadu často ťahajú adolescentov zlým smerom.
„Nezrelosť spôsobuje, že návyk sa u detí a mladistvých vytvára veľmi rýchlo,“ upozorňuje psychoterapeut Josef Šedivý. Čím dlhšie sú problémy s alkoholom ignorované, tým väčšia je pravdepodobnosť trvalých fyzických a psychických následkov u detí.

Čítajte tiež: Už ani kvapku! Nový liek môže pomôcť v liečbe alkoholizmu

Stereotypy 

Vzťah k pitiu je vraj jednou z dôležitých skúšok dospelosti. Štatistiky prezrádzajú, že čím skôr človek začne požívať alkohol, tým je väčšia hrozba, že mu prepadne. V priemere 4 z 10 ľudí, ktorí začali konzumovať alkohol pred dosiahnutím 15 rokov, sa napokon stali závislými.

Alkohol môže poškodiť mozog mladistvého už za 6 minút. V prípadoch miernej intoxikácie sú príznaky variabilné: od straty sebaovládania, podráždenosti a zmätenosti až po skleslosť, pri ťažšej intoxikácii môže nastať depresia centrálneho nervového systému, bezvedomie, upadnutie do kómy a zlyhanie dýchania.

O alkohole treba hovoriť nahlas

Dôležité je rozprávať sa s deťmi o alkohole v rodine, ale aj v škole. O to sa už dlhodobo snaží fórum Pi s rozumom, ktoré už 5 rokov zvyšuje povedomie o alkohole u tínedžerov interaktívnym spôsobom, a to programom Hovorme o alkohole

Odporúčania odborníkov z Fórum Pi s rozumom pre rodičov:

  • Využite bežné situácie, v rámci ktorých upriamite komunikáciu na negatívne účinky alkoholu, ale aj na dôsledky, ktoré môže jeho požitie spôsobiť – napríklad riešenie políciou pri šoférovaní pod vplyvom alkoholu alebo privolanie sociálky v prípade ťažkej intoxikácie.
  • Povzbudzujte svoje dieťa, aby dokázalo zmysluplne využiť svoj čas – môže sa zapojiť do športových alebo iných mimoškolských aktivít. Je to určite zdravší spôsob, ako sa vyrovnať s nudou alebo s negatívnym vplyvom zlej partie.
  • Je dôležité vedieť, s kým sa vaše dospievajúce deti stretávajú. Pomôžte zvýšiť vzájomnú dôveru s tínedžerom tým, že ho naučíte rôzne spôsoby, ako povedať ´nie´. Zdôraznite, že skutoční priatelia ho nebudú tlačiť do pitia alkoholu.
  • Vaše dieťa si musí spoľahlivo uvedomovať, že pri akomkoľvek probléme nie je riešením alkohol: namiesto neho treba vyhľadať vašu alebo odbornú pomoc.
  • Ak sa vy sami rozhodnete piť alkohol, nastavte dobrý príklad tým, že ho požívate s mierou. Je kľúčové, aby vaše dieťa vedelo, že konzumácia alkoholu mladistvými je neprijateľná a zákonom zakázaná.
  • Poctivo a už od útleho detstva diskutujte s vaším potomkom v prípade, že sa vo vašej rodine objavil alkoholizmus, a objasňujte mu závažnosť tohto ochorenia.
  • Meditácia a dostatok odpočinku pomáha redukovať negatívne myšlienky. Navyše, ak oddych spojíte so spoločnými prechádzkami, upevníte váš vzťah. Tráviť čas v prírode a okysličiť si mozog je vždy vhodným receptom.
  • Úloha rodičov je vo výchove a edukácií najdôležitejšia. Škola nemôže suplovať roly a ani úlohy rodičov. Ak má rodina dobre nastavený hodnotový rebríček, v duchu ktorého vychováva aj svoje deti, potom deti nemajú problém povedať jasné nie aj alkoholu. Ale stáva sa aj, že rodičia sú veľmi prísni, dieťa žije akoby v bubline, ktorá potom praskne a potláčané pocity a častokrát aj problémy potom deti riešia práve alkoholom.

Robo Mikla: Otvorený rozhovor o démonoch z minulosti. Mal som šťastie!

V tomto článku sa zaoberáme Alkoholizmus ...viac
Autor: TS, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

Pokazený chrup majú už niektoré dvojročné deti. Je zubný kaz otázkou genetiky?

17.07.2019
Väčšina rodičov sa čuduje, prečo sa malému dieťaťu spravia „medové“ zúbky, odborne rampantný kaz, keď mu nedávajú prakticky žiadne... Čítať viac
 
Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

15.07.2019
Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy. Čítať viac
 
Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

Astmu môžete odhaliť už u bábätka. Nečakajte kašeľ ani soplíky. Ako ju zistíte?

13.07.2019
Ekzémy a potravinové alergie sú u 20 až 40 percent detí predstupňom neskoršej astmy. Všímajte si všetky tieto prejavy a upozornite... Čítať viac
 
Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Premotivovaných vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

10.07.2019
Snažia sa pre svoje deti o to najlepšie, no namiesto toho im škodia, varujú experti. Čítať viac
 
Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

09.07.2019
Tešili ste sa na letné prázdniny spolu s vašimi deti? Pripraviť pre nich zaujímavý program na 9 týždňov dá poriadne zabrať. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Viete, prečo a kedy vaše dieťa siahne prvýkrát po poháriku?
TS
lua