predplatne
 
Zdravie   Pre ženy   2012

Postrach mykóza: Pomôžeme vám ubrániť sa!

13.05.2012

Teplo, vlhko, oslabená imunita… To všetko môže spôsobiť ťažkosti, ktoré nám dokážu znepríjemniť inak skvelú dovolenku. Mykózy, ktoré napádajú nechty, pokožky aj intímne miesta, číhajú pri bazénoch, pod verejnými sprchami či pod nepriedušným oblečením. A nielen tam.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografiaAutor: Profimedia.sk

Rozpoznajte príznaky, použite proti nim správne zbrane a zbavte sa ich čím skôr! Pomôžeme vám v tom.

Vaginálna mykóza

Mykotické zápaly patria medzi nepríjemné gynekologické ťažkosti. Mykóza ženám strpčuje často život. Niektoré sa vyliečia a majú pokoj, iným sa vracia ako bumerang. Čo je to vlastne za ochorenie? Ide o zápal vonkajších rodidiel a pošvy spôsobený kvasinkami rodu Candida, pričom takmer každá druhá žena si užije túto nepríjemnosť opakovane. Kvasinky sú schopné rozmnožiť sa v priebehu niekoľkých hodín!

Ako jej zabrániť:

 • snažte sa o zdravú a vyváženú stravu
 • dbajte na zvyšovanie imunity
 • noste bavlnenú bielizeň
 • perte bielizeň na vysokých teplotách
 • používajte detské mydlo a špeciálne prípravky na intímnu hygienu
 • čo najskôr sa prezlečte z mokrých plaviek

Ako sa lieči:

Čapíkmi, masťami alebo tabletami, označovanými ako antimykotiká. Určené sú na liečbu akútneho ochorenia a väčšina žien na ne reaguje rýchlo a dobre. Problémom je, že samotné vyliečenie mykózy nedokáže zabrániť jej častému opakovaniu. Treba podporiť imunitný systém, pričom čoraz viac sa osvedčuje podporná liečba liekmi s obsahom enzýmov.

TIP: Jedzte cesnak! Pomáha ženám zbaviť sa opakovaných vaginálnych infekcií, mykóz a zápalov tým, že ničí v organizme plesne.

Pozor! Pri každom ochorení na vaginálnu mykózu je potrebné preliečiť aj partnera antimykotickým krémom – aj v prípade, že nemá príznaky mykózy. Počas liečby je potrebná pohlavná zdržanlivosť.

Onychomykóza

Lakujete si nechty na nohách, lebo ich máte nepekne žlté a zhrubnuté? Pre ženy je to možnosť, ako zahladiť stopy po ochorení, ale muži by asi v lete ťažko vysvetľovali, prečo majú nechty načerveno. Najlepšie je navštíviť lekára a liečiť sa. Žlté škvrny na nechtoch napovedajú, že môže ísť o onychomykózu, infekciu. Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu povrchovú mykózu u nás. Dermatológ určí pravdepodobnú diagnózu, zoberie vzorky nechtov na laboratórne vyšetrenie (mikroskopicky a kultivačne). Mykóza sa pritom môže prejaviť buď na jednom nechte, zvyčajne na palci, alebo na viacerých prstoch nôh aj rúk.

Ako jej zabrániť:

 • dezinfikujte podlahy, obuv, nástroje na ošetrenie nechtov
 • do spoločných spŕch noste vhodnú obuv
 • pri podozrení na mykózu vyhľadajte dermatológa

Ako sa lieči: Na liečbu onychomykóz na nohách sa používajú antimykotiká – roztoky, tinktúry alebo tablety. Spôsob a trvanie liečby je individuálne podľa miery postihnutia nechtov, trvania a rozsahu mykózy. Liečba je zdĺhavá, pretože nechty rastú pomaly.

TIP: Zmiešajte dohromady dva roztlačené strúčiky cesnaku, lyžičku soli a dve lyžičky vody. Miešajte, až kým cesnak začne púšťať sliz. Týmto potierajte nechty, pričom pod necht vtlačte čo najviac zmesi. Do mesiaca by malo byť po problémoch.

Pozor! Ak používate v domácnosti jedny nožničky alebo pilník na nechty, treba ho zakaždým dezinfikovať. Ideálne je, ak má každý člen domácnosti vlastné veci na ošetrovanie nechtov.

Kožná mykóza

Kožné plesne patria popri zubnom kaze medzi najčastejšie ochorenia, ktorým sa nakazíte najskôr vo vlhkom a teplom prostredí. Ochorenie môžete dostať aj po dotyku s človekom, ktorý ho má. Pleseň kože sa môže objaviť kdekoľvek – v medziprstových priestoroch, na slabinách, v podpazuší i vo vlasatej časti hlavy. Jednou z najčastejších kožných plesní je však pleseň chodidiel, ktorá sa takmer vždy začína medzi prstami.

Ako jej zabrániť:

 • dôslednou hygienou nôh
 • noste ponožky z prírodných materiálov
 • priedušnou, najlepšie koženou obuvou
 • dezinfekciou obuvi
 • v spoločných sprchách a na kúpaliskách noste vhodnú obuv (žabky)
 • pri návšteve si neobúvajte prezuvky, ktoré vám hostiteľ ponúka
 • nepoužívajte cudzie uteráky

Ako sa lieči: Najdôležitejšie je začať s liečbou okamžite po prvých príznakoch. Kožné plesne sú totiž vysokoinfekčné. Bežnú pleseň liečte prípravkami z lekárne (širokospektrálne antimykotiká). Liečba trvá najmenej štyri týždne.

TIP: Pomáha konopný olej! Ľudia s ochoreniami kože, medziiným aj mykózou, s ním majú dobré skúsenosti. Jeho konzumáciou a tiež potieraním postihnutých miest týmto olejom.

Pozor! S plesňami kože sa zamieňa niekedy atopický ekzém. Ich liečba je však odlišná, preto je v každom prípade najlepšie navštíviť lekára, aby určil, o čo ide.

Autor: PLUS Jeden deň/MARIKA STUDENIČOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Zdravé TRIKY pre mladistvú krásu. Hýčkajte si ruky, prezradia veľa!

Zdravé TRIKY pre mladistvú krásu. Hýčkajte si ruky, prezradia veľa!

dnes
Väčšinou si pokožku rúk všimnete, až keď ju začne sťahovať pocit sucha. Vašu pozornosť si však zaslúžia oveľa skôr. Čítať viac
 
Dara Rolins pre Zdravie: Musela som na to prísť sama!

Dara Rolins pre Zdravie: Musela som na to prísť sama!

včera
Dara Rolins (45) akoby dokázala to, čo doteraz nikto na svete, otočiť chod času. Z roka na rok vyzerá lepšie. No ako sa v skutočnosti... Čítať viac
 
11 ničiteľov plodnosti. Alebo nie? Takto sa klamete

11 ničiteľov plodnosti. Alebo nie? Takto sa klamete

včera
Desať až pätnásť percent dvojíc nemôže počať. Niektoré aj zbytočne pre nepravdy, ktoré strašia verejnosť. Čítať viac
 
Odkaz Petry Vlhovej dnešným rodičom: Dve veci dá deťom iba šport

Odkaz Petry Vlhovej dnešným rodičom: Dve veci dá deťom iba šport

23.09.2018
Keď nie je sneh, jedna z našich najlepších lyžiarok si vystačí aj s vodou. Petra Vlhová (22) lyže skrátka miluje. Naučili ju kľúčové... Čítať viac
 
Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

22.09.2018
Novinku medzi prsnými implantátmi ocenia ženy, ktoré rakovina obrala o celý prsník. Ale aj športovkyne. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Postrach mykóza: Pomôžeme vám ubrániť sa!
PLUS Jeden deň/MARIKA STUDENIČOVÁ