predplatne
 

Alergia na lieky: Spoznajte príznaky včas, môže vás stáť život

13.03.2015

Žijeme v modernej dobe plnej chémie a nežiaduceho vplyvu životného prostredia. Bežnou súčasťou nášho života sa stali alergie.

Lieková alergia vám môže spôsobiť veľa zdravotných problémov.

Lieková alergia vám môže spôsobiť veľa zdravotných problémov.Autor: Profimedia.sk

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), je nežiaduca reakcia na lieky definovaná ako neplánovaná a škodlivá reakcia, ktorá nastáva po užití bežnej dávky lieku. Alergickú reakciu môže vyvolať takmer každý liek.
Nežiaduce účinky liekov sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín.

 • Prejavy, ktoré nemajú žiadny vzťah k užívaniu lieku a sú náhodne zapríčinené inými faktormi: napríklad vyrážkami
 • Bežné, zvyčajne predvídateľné reakcie, napríklad z predávkovania, alebo zapríčinené vedľajšími účinkami a vzájomnými reakciami s inými liekmi.
 • Zriedkavé a nepredvídateľné reakcie, z ktorých mnohé sú alergického pôvodu s odpoveďou imunitného systému a môžu sa prejaviť okamžite alebo oneskorene.
 • Alergické reakcie sa môžu všeobecne prejavovať od ľahkých vyrážok až po závažné anafylaktické imunitné reakcie, aké sa môžu vyskytnúť napríklad po užívaní penicilínu, pri transfúzii krvi a infúziách. Niektoré lieky môžu vyvolať uvoľnenie histamínu v tele, teda alergický prejav i neimunitnými mechanizmami.

  Lieky ktoré spôsobujú alergiu

  Celý rad liekových skupín však môže byť príčinou alergických reakcií. Najčastejšie sú to: antibiotiká, lieky na kardiovaskulárny systém, lieky s anestetickým účinkom, svalové relaxanciá,lieky podobné kyseline salicylovej na liečbu bolesti a zápalov, chemoterapeutiká pri liečbe rakoviny, antiseptiká akým je jód, vakcíny – tetanová a proti záškrtu, konzervačné činidlá a farbivá v liekoch či inzulín.

  U zubára

  Časté sú i alergické prejavy pri podaní lokálnych anestetík v stomatológii. Nežiaduce účinky často pochádzajú však skôr z pridaných pomocných látok alebo ako nechcený účinok adrenalínu, najmä ak sa anestetikum náhodne podá do žily namiesto podkožne.

  Prejavy alergií na lieky

  Najviac reakcií sa objaví v priebehu jednej hodiny po podaní lieku v podobe svrbiacej vyrážky ako pri osýpkach, alebo žihľavky s opuchom.
  Závažným, život ohrozujúcim typom alergickej reakcie je horúčka s pľuzgiermi na koži, ktoré sa šúpu a Stevens-Johnsonov syndróm. Reakcia môže postupovať až po stav anafylaktického šoku ohrozujúci život, ba dokonca až po smrť.
  Oneskorené alergické reakcie sa môžu vyvíjať do dvoch týždňov po užití lieku. Prejavujú sa celkovým zápalom kože a poškodením životne dôležitých orgánov, ako sú obličky, pečeň a krvinky. Niektoré lieky môžu vyvolať aj tzv. fixnú liekovú vyrážku, ktorá sa prejaví ako ohraničená škvrna alebo vyrážka vyskytujúca sa na tom istom mieste vždy pri užití toho istého lieku.

Strašná reakcia na bežný liek: Dievčatko bojovalo 9 dní o život

  Liečba alergií na lieky

  Prvá pomoc spočíva v zavolaní záchranky. V prípade anafylaktickej reakcie môže zachrániť život okamžité podanie adrenalínu a steroidov.
  Väčšina liekov, ktoré užívame, má charakter chemických látok, viažucich sa na rôzne bielkoviny v tele, nazvané haptény. Činiteľom, ktorý vyvoláva alergickú reakciu, je komplex vytvorený liekom a hapténom.

  Na potvrdenie alergie na liek sa využíva testovanie na koži pomocou tzv. provokačného testu na daný liek. Musí sa vykonať v nemocnici. Okamžitým krvným testom nazvaným „tryptáza“, možno potvrdiť bezprostrednú alergickú reakciu. Testami na kúsku pokožky sa dá potvrdiť bezprostrednú precitlivenosť na lieky, ako sú lokálne anestetiká, neomycín, lanolín a konzervačné látky.

  Alergia liekov skrížená s peľovými alergénmi

  Skrížené reakcie po podaní liekov na peľové alergény nie sú príliš časté. Môžu sa však vyskytnúť pri podaní bylinných extraktov alebo keď sú súčasťou liekov s cudzorodou bielkovinou, ako je to napríklad v prípade niektorých očkovacích látok alebo hormónov zvieracieho pôvodu. Rôzne rastlinné prípravky sú často používané v alternatívnej medicíne. Hovorí sa, že pre svoj „prírodný“ pôvod nemôžu mať vedľajšie účinky.
  Vyskytli sa však aj toxické a alergické reakcie napríklad po podávaní homeopatík. K takýmto reakciám sú náchylnejší ľudia trpiaci peľovou alebo inou alergiou. Medzi peľovými alergikmi je častá precitlivelosť napríklad na rastlinu Echinacea, často využívanú v homeopatii, alebo aj tiež na harmanček.

  Prírodné lieky z včelej materskej kašičky môžu zase obsahovať stopy peľov a to isté platí aj pre v liečiteľstve populárny med. Niektoré očkovacie látky sú vyrábané na kuracích embryách a tak obsahujú stopové množstvo vaječných bielkovín. Iné zase môžu obsahovať prímesi antibiotík alebo kvasiniek. Pokiaľ ste alergický na niektorú z týchto zložiek, môžu očkovacie látky, ktoré ich obsahujú – vyvolať závažnú reakciu.


  Prevencia

  Prevencia liekových alergií všeobecne znamená – neužívajte lieky zbytočne. Pokiaľ ste už niekedy prekonali alergickú reakciu na konkrétny liek, tak  sa mu a podobným liekom vyhýbajte. Keď lekár nemá istotu na čo vaše telo nechcene reagovalo, môže vám podať proti podozrivému lieku protilátky alebo spraviť spomínané kožné testy.
Alergia

V tomto článku sa zaoberáme Alergia ...viac
Autor: izdravie/ ezv

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Dioptrií vás zbaví 4-minútový zákrok. Ste vhodný adept? 

VIDEO: Dioptrií vás zbaví 4-minútový zákrok. Ste vhodný adept? 

dnes
Prekážajú vám okuliare a chcete sa s nimi konečne rozlúčiť? Viac o rýchlom operačnom zákroku, ktorý nebolí a ušetrí vás komplikácií... Čítať viac
 
Toto si vytrpel herec Geišberg (†64) po operácii pľúc. Pokrok v chirurgii dnes všetko mení!

Toto si vytrpel herec Geišberg (†64) po operácii pľúc. Pokrok v chirurgii dnes všetko mení!

dnes
Rakovina je verdikt, ktorý sa z úst lekára počúva ťažko. Ešte ťažšie je to, ak sú postihnuté pľúca. Čelil tomu aj umelec Marián Geišberg,... Čítať viac
 
Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

včera
Kedy ste boli na očnom? Slnečné okuliare nie sú všemocné, najmä ak vás gény predurčili na život v tme. Čítať viac
 
Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

19.11.2018
Nedokážete sa bez kvapiek či spreja do nosa nadýchnuť? Diagnostika a liečba dlhotrvajúcej nádchy je zložitá a vyžaduje si úzku spoluprácu... Čítať viac
 
Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

18.11.2018
Priložte si občas prst na zápästie a skontrolujte tlkot srdca. Je pravidelný? Ak si objavíte arytmiu, mali by ste sa nechať skontrolovať... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Alergia na lieky: Spoznajte príznaky včas, môže vás stáť život
izdravie/ ezv